3/3 για τον Βίκο, 48-77 τον Ολυμπιακό Βόλου

BIKOS

Τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα του 3ου Ομίλου της Β’ Εθνικής για τον Βίκο Ιωαννίνων που επικράτησε με σκορ 48-77 του Ολυμπιακού στον Βόλο.

Η επιστροφή στη δράση της γιαννιώτικης ομάδας μετά το ρεπό που έκανε την προηγούμενη αγωνιστική συνδυάστηκε με τον πιο ιδανικό τρόπο, καθώς πέρασε νικηφόρα από τον Βόλο για την 4η αγωνιστική, κερδίζοντας τον Ολυμπιακό με σχετική άνεση. Ο Βίκος κατάφερε να επιβάλλει τα θέλω του στο παρκέ από την αρχή και να ξεφύγει στον πίνακα του σκορ, αποκτώντας σταθερά μεγάλες αποστάσεις.

Πολλοί οι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου με τον Νίκο Ιωαννίδη να σημειώνει 16, τον Γιάννη Αναγνωστάκη 15, τον Βασίλη Πάτρα 12 και τον Θοδωρή Τσιλούλη 10.

Την επόμενη αγωνιστική ο Βίκος υποδέχεται στο Νέο Κλειστό τον Πρωτέα Γρεβενών, ενώ ο ΑΓΣΙ που είχε ρεπό, την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει τη Νίκη στον Βόλο.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. - Παπανικολάου Γ. - Τοπαλίδης

Δεκάλεπτα: 9-25, 20-38, 39-58, 48-77

Ολυμπιακός Βόλου (Μπουντούρης - Πρέκας): Στεφόπουλος, Πανάγης, Γουάμπα 12, Νικολής 16(2), Σταθούρος 7(2), Μπουντούρης Κ. 2, Γιαννίκος, Μπουντούρης Σ., Ντίαθ 11.

Βίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος): Αποστόλου 1, Αναγνωστάκης 15(3), Μαυρογιάννης 8(1), Ιωαννίδης 16, Αποστολίδης 1, Τσιλούλης 10(2), Πάτρας 12, Δήμος 6, Αντωνίου, Βαράκας, Σταυρόπουλος 5, Κοτσάνος 3.

Πρώτη ήττα για το IBC, 92-67 από τον Αλμυρό

Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής στο Μπάσκετ γνώρισε το IBC, καθώς ηττήθηκε με σκορ 92-67 από τον Αλμυρό στον Βόλο για την 4η αγωνιστική.

Αυτή ήταν μία ανώμαλη προσγείωση για τη γιαννιώτικη ομάδα, μετά το εντυπωσιακό 3/3 στο πρωτάθλημα. Οι Βολιώτες μπήκαν δυνατά στο ματς, είχαν τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε υπέρ τους με 27-16. Η διαφορά άνοιξε στους 15 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο (39-24) με το IBC όμως να βελτιώνεται επιθετικά και με επιμέρους 13-4 να μειώνει στο ημίχρονο σε 43-37 στο 20'. Το χειρότερο δεκάλεπτο για τους φιλοξενούμενους ήταν το τρίτο, μιας και ο Αλμυρός ήταν κυρίαρχος και έφτασε να προηγηθεί με 74-46 στο 30’. Το τελικό 92-67 έδωσε στον Αλμυρό τη νίκη με τις δύο ομάδες να έχουν πλέον το ίδιο ρεκόρ (3-1). Επόμενος αγώνας για το IBC κόντρα στην Παραμυθιά στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 43-37, 74-46, 92-67

Διαιτητές: Κοντογιάννης-Τοπαλίδης

Αλμυρός (Νάνης): Κοντοστάθης 17(3), Μυλωνάς, Μαμούρας 11(1), Πελεκάνος 17(4), Μασούρας 2, Κανατούλας, Παπούλιας 12(1), Γωγουλας 5(1), Βαλαμούτης 4, Πολίτης 18(4), Τάσσος 6

IBC (Παπαδόπουλος): Ζώτος 3, Νταβουλτζόπουλος 13, Γκλίναβος, Ξιούρας 15(1), Μαρτζούκος, Μπαρτζώκας Π., Βάσης 4, Πολύζος 9(1), Σφουγγάρης, Milanovic 6, Μπαρτζώκας Σπ. 14, Πετσίτης 3(1)