Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα με πρωταγωνιστή τον Νικολόπουλο

AGSI

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής πέτυχε την Κυριακή το απόγευμα ο ΑΓΣΙ επικρατώντας με 91-64 της Μελίκης παίρνοντας σημαντική βαθμολογική ανάσα.
Έχοντας σε καταπληκτική ημέρα τον Ντίνο Νικολόπουλο, ο οποίος είχε 33 πόντους με 8(!) τρίποντα, η ομάδα του Σοφοκλή Τσουκανέλη πέρασε «αέρας» από την Μελίκη. Μάλιστα, η νίκη αυτή αποκτά μεγαλύτερη σημασία αν αναλογιστεί κανείς ότι η γιαννιώτικη ομάδα στερήθηκε των υπηρεσιών του βασικού της σέντερ Δημήτρη Μάντζιου. Τον Νικολόπουλο σε απόδοση ακολούθησαν οι Ψάλτου και Καννής με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.
Ουσιαστικά, μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφεραν οι γηπεδούχοι να φανούν ανταγωνιστικοί απέναντι στον ΑΓΣΙ με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους γιαννιώτες μπροστά με 15-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΓΣΙ μπήκε με το πόδι στο γκάζι και εκτοξεύοντας την διαφορά στους 22 πόντους στο τέλους του ημιχρόνου.
Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στα δυο τελευταία δεκάλεπτα με τους παίκτες του ΑΓΣΙ να παίρνουν μια μεγάλη νίκη ενόψει της δύσκολης συνέχειας.
Τα δεκάλεπτα: 15-16, 23-45, 45-67, 64-91
Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Χατζημπαλίδης-Χρυσάφης
Μελίκη (Ασλανίδης): Μπάρζου 17(3), Μωυσίδης 7(1), Τζοβάρας, Καλογεράτος 9(1), Κυριάκου 5, Μανούσος 16(1), Ρογγότης 2, Ντόβας, Εσερπόγλου, Αλευρίδης, Πειμανίδης 8(2)
ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Νικολόπουλος 33(8), Γυφτάκης 14(1), Μπαζάκας 10, Καννής 15(3), Βαγγέλης 2, Ιωαννίδης, Γιωτάκης, Παππάς 1, Μητρόπουλος, Ψάλτου 16

* * *

Νίκη (66-60) με ανατροπή για το IBC απέναντι στον Πρωτέα Γρεβενών

• Επιστροφή στις νίκες για το IBC και μάλιστα με ανατροπή, στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου της Β΄ Εθνικής απέναντι στον Πρωτέα Γρεβενών με 66-60.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με το IBC να διατηρεί μια μικρή διαφορά που έφτασε και τους 6 πόντους με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 14-12 υπέρ των γηπεδούχων. Ο Πρωτέας όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφερε να προηγηθεί και να ευτύχησε να κλείσει το ημίχρονο στο +4 (33-29 στο 20΄).
Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο με τους παίκτες του Παπαδόπουλου να μην μπορούν να μείνουν κοντά στο σκορ και να είναι εγκλωβισμένοι επιθετικά από την πολύ καλή άμυνα του Πρωτέα. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν και το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 47-42.
Η ανατροπή όμως πραγματοποιήθηκε στα τελευταία δέκα αγωνιστικά λεπτά με τους γηπεδούχος να πιέζουν σε όλο το γήπεδο αναγκάζοντας τους παίκτες του Πρωτέα σε πολλά λάθη με το IBC να ροκανίζει σιγά-σιγά την διαφορά και να περνά μπροστά, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με μια μεγάλη νίκη με 66-60.
Τα δεκάλεπτα: 14-12, 29-33, 42-47, 66-60
Διαιτητές: Παπαγερίδης-Μελανίδης-Χατζηχαρίσης
IBC (Παπαδόπουλος): Ρούζιος 4, Παπαγιάννης, Μουρατίδης 21(2), Σωτηρίου, Καραμπίνης 9(2), Κωνσταντινίδης 3, Τσατάλας 11(1), Σταμίρης 2, Σπηλιόπουλος 16(2), Μπαρτζώκας, Βρασταμηνός, Σφουγγάρης.
Πρωτέας Γρεβενών (Χασιώτης): Γρίψιος 4, Κλωνάρας 8, Παλάσκας 9(2), Παπαδόπουλος 6, Σιπιτάνος 12(2), Κωνσταντίνου 10(3), Μπόζιαρης 5, Μαλιούρας 6