Εμφατική νίκη με απολαυστικό μπάσκετ ο VIKOS Σπάρτακος, 101-61 τον Αμπελώνα

VIKOS SPARTAKOS

• Όποιος βρέθηκε στις κερκίδες του κλειστού γυμναστηρίου του ΕΑΝΚΙ την Κυριακή το απόγευμα και παρακολούθησε τον αγώνα μεταξύ του VIKOS Σπάρτακος και του Αμπελώνα ευχαριστήθηκε μπάσκετ.
Για ένα ημίχρονο οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, παίζοντας ωραίο και ελεύθερο μπάσκετ. Όμως στα δυο τελευταία δεκάλεπτα όταν η ομάδα του Νίκου Ρήγγα σοβαρεύτηκε, έδειξε ότι φέτος πολύ δύσκολα θα βρεθεί ομάδα να την κοντράρει και παίζοντας κατά διαστήματα απολαυστικό μπάσκετ έφτασε εύκολα στη νίκη με 101-61 κάνοντας το 3X3 και παραμένοντας αήττητη.
Μουδιασμένα ξεκίνησαν το παιχνίδι οι γηπεδούχοι η οποία από το ξεκίνημα βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Αποστολάκη έβρισκαν λύσεις, ενώ από την πλευρά του VIKOS Σπάρτακος ο Αναγνωστάκης για ακόμα ένα παιχνίδι ξεχώρισε. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες (21-21). Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε δραματικά στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία του σκορ και τους γηπεδούχους να κλείνουν το δεκάλεπτο προπορευόμενοι με 44-40.
«Αλαφιασμένοι» μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ρήγγα παίζοντας εξαιρετικό και καλή κυκλοφορία έβρισκαν και έβαζαν τα ελεύθερα σουτ εκτοξεύοντας την διαφορά στο +21. Οι παίκτες του Ρήγγα συνέχισαν τον ίδιο ρυθμό και στο τέταρτο δεκάλεπτο με τον νεαρό κόουτς να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του και την διαφορά να φτάνει τελικά τους 40 πόντους για το τελικό 101-61.
Τα δεκάλεπτα: 21-21, 44-40, 74-53, 101-61
Διαιτητές: Λυγούρας-Αναστασιάδης Π.
VIKOS Σπάρτακος (Ρήγγας): Κολότσιος 17(4), Αναγνωστάκης 24(4), Λαμπρόπουλος 4, Αποστολίδης 3(1), Κύρκος 1, Αγγελόπουλος 12(2), Θώδης 11, Τζελέπης 7(1), Πρεμέτης 2, Βαράκας 4, Σταυρόπουλος 13(3), Δήμος 3.
Αμπελώνας (Γιαννόπουλος): Μπαμπανάτσας 3(1), Χαιρετίδης 7(1), Γιώτης 6(2), Μπιζιάκης, Καραγιάννης 2, Τσιούλκας 8, Βλησσαρούλης, Γκιουλέκας 23(1), Αποστολάκης 9, Μπεχλιβάνος 3(1), Καράτζιος.