Κοίταξε στα μάτια την πρωταθλήτρια, αλλά δεν απέφυγε την ήττα…

basketpas

• Την τρίτη ήττα της σε ισάριθμους αγώνες γνώρισε χθες το μεσημέρι στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο της πόλης μας η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του ΠΑΣ Γιάννινα από την αντίστοιχη του Παναθηναϊκού με 82-89.
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά το παιχνίδι προηγούμενος με 9-3 στο 4΄ με τον Νίκο Δουβίτσα να καλεί εσπευσμένα το πρώτο time out. Ριντ και Σμιθ τράβηξαν όλο το επιθετικό βάρος του Παναθηναϊκού έχοντας σε κάποιο σημείο του πρώτου δεκαλέπτου 20 από τους 22 πόντους της ομάδας τους! Η είσοδος της Θεοδώρου έδωσε λύσεις τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά βοηθώντας την ομάδα της να μειώσει σε 24-13. Τελικά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 28-13 υπέρ του Παναθηναϊκού.
Τα κορίτσια της Ελένης Καπογιάννη έφτασαν στο +20 (33-13), όμως οι γηπεδούχες βρήκαν γρήγορα τις απαντήσεις με τη λύση να έρχεται έξω από την γραμμή των 6,75 με τρία τρίποντα από τις Καλαμπάκου, Μακέι και Θεοδώρου με αποτέλεσμα η διαφορά να μειωθεί στους 11 στο 13΄ (35-24). Κούπερ και Θεοδώρου ήταν εξαιρετικές βοηθώντας τον ΠΑΣ να μειώσει την διαφορά όμως οι «πράσινες» και πάλι με την συνήθη ύποπτο Ριντ διαμόρφωσαν το σκορ του ημιχρόνου στο 52-37.
Με πρωταγωνίστριες τις Κούπερ και Μακέι το σύνολο του Νίκου Δουβίτσα μείωσε την διαφορά στο -10 στις αρχές της τρίτης περιόδου (54-44). Η Ντίνα Σαρηγιαννίδου ερχόμενη από τον πάγκο, ήταν «κλειδί» στο τρίτο δεκάλεπτο έχοντας 7 πόντους με το «πράσινο» προβάδισμα να ροκανίζετε μετά από αρκετή ώρα στους 9 (65-56). Η Σταχ με τρίποντο έκανε το 68-56, σκορ με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.
Παρά το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός βρισκόταν στο +17 (75-58) περίπου 7΄ πριν το τέλος του αγώνα, ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC έδειξε ψυχικά αποθέματα πραγματοποιώντας την αντεπίθεσή του. Με επιμέρους 16-5 και πρωταγωνίστρια την Σλιμ (είχε τους 10 από τους 16) μείωσε σε 83-79. Η Γερμανίδα του Παναθηναϊκού, Σταχ, ευστόχησε σε κομβικό τρίποντο κάνοντας το 86-79 με μόλις 1΄17΄΄ για την λήξη.
Τα δεκάλεπτα: 13-28, 37-52, 56-68, 82-89
Διαιτητές: Τζιοπάνος, Μακρόπουλος, Μαρινάκης
ΠΑΣ Γιάννινα WBC (Δουβίτσας-Μιχαήλ): Σαρηγιαννίδου 9, Θεοδώρου 15(3), Καλαμπάκου 3(1), Κούπερ 23(2), Χρηστάκη 2, Σλιμ 18(2), Παπαδοπούλου, Μακέι 8(2), Μαρίνη 4
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη-Ζιάκας): Ριντ 27, Ζιάκα, Σταμάτη, Λύμουρα 8(2), Βιντσιλαίου 1, Σταχ 14(4), Χολμς 11, Σμιθ 23(2), Χατζηνικολάου 5.