Άνετο πέρασμα από το Καναλάκι για τον VIKOS Σπάρτακος (53-83)

VIKOS FALCONS

• Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα ο VIKOS Falcons Σπάρτακος πήρε το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα στο Καναλάκι νικώντας την ομώνυμη ομάδα με το ευρύ 53-83.
Οι παίκτες του Τζομάκα για τρία δεκάλεπτα έβαλαν «δύσκολα» στους Γιαννιώτες όντας σχετικά κοντά στο σκορ. Όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Νίκου Ρήγγα με ένα επί μέρους 36-10 δεν άφησαν ιδιαίτερα περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα του Καναλακίου.
Ο Νίκος Ρήγγας είχε σε καλή μέρα τον Σίμο Ιωακειμίδη με 17 πόντους, με τον Βασίλη Κολότσιο να βάζει 14 (οι 12 στο τελευταίο δεκάλεπτο).
Ο Βίκος Falcons Σπάρτακος με τους Ιωακειμίδη-Θώδη-Αναγνωστάκη βασικούς πυλώνες πήρε νωρίς διψήφιο προβάδισμα κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με 22-12. Το Καναλάκι αντέδρασε μειώνοντας με σερί 5-0 σε 22-17 στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου. Οι Γιαννιώτες με ηγέτη τον Αναγνωστάκη κατάφεραν με ένα επιμέρους 11-2 να χτίσουν διαφορά της τάξεως των 14 πόντων (33-19). Τελικά το ημίχρονο έκλεισε με τους Γιαννιώτες μπροστά με 35-24.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν «φουριόζοι» στο τρίτο δεκάλεπτο εκμεταλλευόμενοι και την χαλαρότητα των φιλοξενούμενων και με ηγέτες τους Ματσάγγα και Πάνου μείωσαν την διαφορά στους 4 πόντους με το τέλος του δεκαλέπτου βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι και έχοντας το memontum για το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο.
Όμως οι γηπεδούχοι έμειναν από καύσιμα μετά την υπερπροσπάθεια του τρίτου δεκαλέπτου με τους φιλοξενούμενους να είναι σαρωτικοί φτάνοντας εύκολα στην τελική επικράτηση με 53-83.
Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Γιαννιώτες δεν είχαν στη διάθεσή τους τον Γιάννη Αγγελόπουλο λόγω τραυματισμού.
Τα δεκάλεπτα: 12-22, 24-35, 43-47, 53-83
Διαιτητές: Λογοθέτης- Θεοδοσόπουλος
Καναλάκι (Τζομάκας): Σουμπασάι, Ματσάγγας 10(2), Ροντογιάννης, Κασκάνης 3(1), Μακρής 3(1), Χρήστου 10(2), Μπαρτζώκας 11, Κακιούζης 7, Δάσκαλος 3, Πάνου 6
VIKOS Falcons Σπάρτακος (Ρήγγας): Τζελέπης 7(1), Νταβουλτζόπουλος, Κολότσιος 14(2), Αναγνωστάκης 13, Λαμπρόπουλος 7, Ιωακειμίδης 17(1), Αποστολίδης 2, Κύρκος, Πρεμέτης 3(1), Σταυρόπουλος 11(3), Δήμος 1, Θώδης 8.