Το απόλυτο η Αμφιθέα, αγγλικό σκορ στην Ηλιόκαλη

velisario

Βελισσάριο- Αμφιθέα 0-2

• Την μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει ο Αστήρ Αμφιθέας, μετά το δύο στα δύο και την νίκη του με 0-2 επί του ΑΟΒ στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Α΄ ομίλου της Β Ερασιτεχνικής.
Το παιχνίδι είχε δύο πρόσωπα, με το πρώτο ημίχρονο να είναι αρκετά νωχελικό και ανούσιο και το δεύτερο να εμπεριέχει ένταση, νεύρα, αρκετές ευκαιρίες και φυσικά δύο γκολ για τους φιλοξενούμενους.
Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 18΄ για τους γηπεδούχους, με τον Βάλαρη να πραγματοποιεί ωραία ατομική ενέργεια και το σουτ να καταλήγει άουτ.
Στα μισά της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, όταν ο Βλαχόπουλος ανετράπη από τον αμυντικό εντός περιοχής, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει την άσπρη βούλα, την εκτέλεση ανέλαβε αστοχώντας ο Τσουμάγκας, με τον Κάλλια να αποκρούει πέφτοντας στην σωστή γωνία.
Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και στο 37΄ είχαν καλή στιγμή με το μονοκόμματο σουτ του Ανδρέου να περνά δίπλα από το κάθετο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.
Στο 39΄ οι γηπεδούχοι συνεργάστηκαν ωραία με τον Βάλαρη να βρίσκει τον Κούλα και εκείνος να σουτάρει και να στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ.
Στο 43΄ το στρωτό σουτ που επιχείρησε ο Βλαχόπουλος απέκρουσε με τα ακροδάχτυλα ο Κάλλιας.
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι ομάδες ‘’ζωντάνεψαν’’ και το παιχνίδι είχε άλλον ρυθμό. Στο 55΄ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με το δυνατό σουτ του Πιλιαφά, με τον Κάλλια να βρίσκει όσο έπρεπε την μπάλα, παραχωρώντας το κόρνερ.
Στο 58΄ ο Κόκκινος βρήκε την μπάλα με το χέρι την μπάλα εντός περιοχής, με τον διαιτητή του παιχνιδιού να καταλογίζει το πέναλτι για την Αμφιθέα, μέσα από το οποίο οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, με τον Γκουγιάννο που ανέλαβε την εκτέλεση.
Το 0-2 δεν άργησε να έρθει για την ομάδα του Γιώργου Πότση, όταν ο Πιλιαφάς έκανε την ασίστ και ο Βλαχόπουλος με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2, διαμορφώνοντας παράλληλα και το τελικό αποτέλεσμα.
Στα τελευταία λεπτά ο τερματοφύλακας του Βελισσαρίου είπε ‘’όχι’’ στα σουτ του Κολόκα και Γκούμα στο 85΄ και 88΄ αντίστοιχα.
Διαιτησία: Βλάχος (Κυριαζή-Γεωλδάσης Π.)
ΑΟ Βελισσαρίου: Κάλλιας, Μπάρκας, Σιάμος, Κόκκινος, Αλεξίου, Σπήτας, Τσακιρίδης, Σκαρέλης, Διαμάντης, Βάλαρης, Κουλάς.
Αστήρ Αμφιθέας (Γιώργος Πότσης): Γκουγιάννος, Μηλιώτης (85΄ Λιάπης), Καραγιάννης, Παπάζης (55΄ Μήτος), Φάης (85΄ Παράσχης). Τσουμάγκας, Γκούμας, Πιλιαφάς, Ανδρέου, Βλαχόπουλος, Σδούκος (33΄ Κολόκας).
ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΣΙΩΛΟΥ

Ηλιόκαλη- Δαφνούλα 4-3

• Τι κι αν έπαιζε με 10 παίκτες για ένα ημίχρονο, τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ,η Ηλιόκαλη έβγαλε ψυχή και κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι με τη Δαφνούλα παίρνοντας σπουδαία νίκη με 4-3.
Η ομάδα του Σωτήρη Δογορίτη άνοιξε το σκορ στο 42’ με τον Παππά Π. αλλά η Δαφνούλα στις αρχές της επανάληψης ισοφάρισε με τον Καντζέλη. Στο 49’ η Δαφνούλα κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Οικονόμου από τον Ασπρούδη με τον τελευταίο να βλέπει την κόκκινη κάρτα. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Οικονόμου Χ. κάνοντας το 1-2.Η Ηλιόκαλη ισοφάρισε σε 2-2 στο 60’ με τον Μουζακίτη Ν.
Οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ στο 69’ με τον Χριστογιάννη. Η Ηλιόκαλη όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και αρχικά στο 75’ ο Μουζακίτης Ν΄. ισοφάρισε σε 3-3, ενώ στο 81’ ο Μπίνας έκανε το 4-3 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι στη συνέχεια με τον Π. Παππά.
Διαιτησία: Τάσης (Κοσίνας-Κυριαζή)
Ηλιόκαλη: Σαράντζιου, Ζυγούρης, Λαμπρίδης (75’ Καλέσιος), Ασπρούδης, Τσιώνης, Τζώρτζης, Μουζακίτης Σ. (62’ Μπίνας), Μουζακίτης Ν. Παππάς, Τζούμας (53’ Παγώνας).
Δαφνούλα: Βασιλείου, Λαγός (89’ Τσανάι), Παπαδόπουλος (74’ Ζιάρκας), Τσιάβος, Οικονόμου, Σταύρου, Ιωάννου, Λαγός Β., Καντζέλης, Ραπτης, Χριστογιάννης.