Λευκή ισοπαλία στην Ξάνθη για την Κ17

241722505 328998145682950 1481290931304951268 n

Παρότι είχε την υπεροχή και αρκετές ευκαιρίες ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη στη Ξάνθη με αντίπαλο την τοπική ομάδα μένοντας στο 0-0, ένα αποτέλεσμα που τον διατηρεί αήττητο τις δύο πρώτες αγωνιστικές και ισόβαθμο στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με τον ΠΑΟΚ. Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΣ είχε την κατοχή με πίεση σ‘ όλο το γήπεδο. Είχε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Σαλο στο 23′ με κεφαλιά, ο οποίος βρέθηκες μόνος του στο 2ο δοκάρι, ενώ έγιναν και 4 επικίνδυνα σουτ όλα άουτ από τους Ντώνο (14′), Καφενζή (32′, 40′), Κύργιο (36′). Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε πιο δυνατό παιχνίδι με την Ξάνθη να αμύνεται και να προσπαθεί με μακρινά γεμίσματα να κάνει κάποια ευκαιρία, αλλά σε ό,τι επικίνδυνες καταστάσεις δημιουργήθηκαν, “καθάρισε” ο Μάντζιος. Ο ΠΑΣ δεν μπόρεσε να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων και μόνο κάποια σουτ είναι άξια λόγου (50′ Καφενζής, 51′ Λυκόπουλος, 53′ Σάλο, 68′ Βλέτσας). Ξάνθη: Ταξίδης, Μητρούσης, Γουναρίδης, Θωμάι, Βαρσάμης, Τσελεπάκης, Λουλούδης, Αγοραστός, Παρμαντζίδης, Δεληγιαννίδης, Τουλουμενίδης. ΠΑΣ Γιάννινα: Μάντζιος, Αθανασίου, Κύργιος (85′ Μίνης), Ντώνος, Ντούκας, Λώλης Νικ. (85′ Μυρόγλου), Πάκος, Βλέτσας (85′ Πλασκασοβίτης), Λυκόπουλος (57′ Ζωγράφος), Καφενζής (77′ Χρήστου), Σάλο.