Νέα νίκη του ΠΑΣ Γιάννινα επί των Εσπερίδων Καλλιθέας με 93-75

basket pas

• Φαίνεται ότι φέτος είναι η χρονιά της γυναικείας ομάδας μπάσκετ του ΠΑΣ Γιάννινα! Μια ακόμη εντυπωσιακή εμφάνιση συνοδεύτηκε από εμφατική νίκη με 93-75 στέλνοντας μήνυμα ότι τα κορίτσια του Νίκου Δουβίτσα είναι φτιαγμένα για μεγάλα πράγματα φέτος! Βέβαια, καλό θα είναι άπαντες στην ομάδα να κρατούν χαμηλούς τόνους και να συνεχίζουν να δουλεύουν με σοβαρότητα και συνέπεια.
Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό, με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και να ολοκληρώνουν την περίοδο ισόπαλες με 19-19.
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το πρώτο καλάθι της Σταυριανής Βιντσιλαίου ενώ πήρε μπρος τόσο η Μπάτλερ όσο και η Βεντρέλ που με συνεχόμενους πόντους κατάφεραν να χτίσουν ένα μικρό προβάδισμα για την ομάδα του Δουβίτσα οδεύοντας προς την ανάπαυλα του ημιχρόνου το οποίο και ολοκληρώθηκε με τις Γιαννιώτισσες να είναι μπροστά με δέκα πόντους (43-33).
Ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε δυνατά και στο τρίτο δεκάλεπτο με την Αγγελική Βιντσιλαίου να κυριαρχεί σε άμυνα και επίθεση έχοντας άξια συμπαραστάτρια την Κούπερ, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +19 66-47 . Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να αντιδράσουν με δικό τους σερί όμως το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΣ Γιάννινα να είναι μπροστά στο σκορ με 68-54.
Το τέταρτο δεκάλεπτο δεν επεφύλασσε ιδιαίτερες συγκινήσεις μιας και οι παίκτριες του Δουβίτσα έκαναν άψογη διαχείριση του αγώνα και του +14 που είχαν. Μάλιστα σε κάποιο σημείο έφτασαν την διαφορά και στο +20 (84-64) λίγο πριν το τέλος του αγώνα. Το τελικά 93-75 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα των δυο ομάδων και κρίνεται απολύτως δίκαιο!
Την επόμενη αγωνιστική ο ΠΑΣ Γιάννινα ταξιδεύει στην Αθήνα όπου θα αντιμετωπίσει την Ελευθερία Μοσχάτου.
Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43-33, 68-55, 93-75
Διαιτητές: Πιτσίλκας-Παζώλης-Μπουγλός
ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας): Πανούση 9(1), Σαρηγιαννίδου 7(1), Ντάλα 3(1), Κατσαμούρη 4, Κούπερ 24(4), Βιντσιλαίου Α. 23, Βέντρελ 12(3), Πάφη, Χρηστάκη, Μπάτλερ 5, Βιντσιλαίου Σ. 4.
Εσπερίδες Καλλιθέας (Σκληρός): Γκίλντει 18(2), Καμμένου 3(1), Κριμπλ 14(4), Πατεράκη 14, Μπενέκη 5, Τσιχλάκη, Ουίλαρντ 13, Κολλάτου 8(1).