Άνετη νίκη, ακόμη πιο κοντά η άνοδος

BASKET ANDRES

• Ακόμα μια νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα, επικρατώντας με 87-71  επί του ΑΟ Πολυγύρου, παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του Β’ Ομίλου της Β’ Εθνικής, κάνοντας ακόμα ένα βήμα προς την άνοδο, η οποία με βάση και τα χθεσινά αποτελέσματα μπορεί να έρθει και πολύ νωρίτερα μετά τις ήττες της Λευκάδας και της Γέφυρας στην Ευκαρπία και στην Κομοτηνή αντίστοιχα.
Οι Γιαννιώτες μπήκαν με νίκη στο τελευταίο τρίτο της σεζόν, απέναντι σε έναν όχι και τόσο δυνατό αντίπαλο. Για ακόμη ένα παιχνίδι ο Θωμάς Κωστόπουλος δεν κατόρθωσε να «κατεβάσει» ολόκληρη την ομάδα μιας και από τον χθεσινό αγώνα έλειπαν οι Ναούμης (πυρετό), Καραγκιολίδης, ενώ και κατά την διάρκεια του β’ δεκαλέπτου ο Χρήστος Καννής «γύρισε» το πόδι του και δεν συνέχισε.
Οι Γιαννιώτες μπήκαν «φουριόζοι» στο ματς και ήδη στο 3’ είχαν μια διαφορά 8 πόντων με αιχμή του δόρατος τον Βασίλη Πάτρα και την ασφυκτική άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και με τον Ντισλή σε καλή μέρα προσπάθησαν να μπουν στο ματς όμως η διαφορά σταθερά παρέμεινε στους 10+ πόντους.
Την ίδια εικόνα είχαμε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Κωστόπουλο να ρίχνει από νωρίς στο ματς τις λεγόμενες «ρεζέρβες» δίνοντας χρόνο συμμετοχής στους Τσίρμπα-Αναγνώστου, Καννή και Γιωτάκη, την ίδια ώρα που ο Νίκας έβγαζε τεράστια ενέργεια και στις δυο πλευρές του παρκέ, βοηθώντας την ομάδα του να πάει στα αποδυτήρια με το +11 (41-30).
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και με καλή άμυνα και ευστοχία από την γραμμή των 6,75 κατάφεραν να μειώσουν στους 6 πόντους (53-47) με τους Γιαννιώτες να παίζουν σαν υπνωτισμένοι. Ο Κωστόπουλος κάλεσε εσπευσμένα time out προσπαθώντας να «ξυπνήσει» τους παίκτες του και να επαναφέρει την τάξη, πράγμα που τελικά κατάφερε. Με ηγέτη τον Σωτήρη Ντόβα και άξιους συμπαραστάτες τους Μαυρογιάννη και Νίκα, το +6 έγινε γρήγορα +18 και ουσιαστικά κρίθηκε το παιχνίδι.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πέταξαν «λευκή πετσέτα» και το τελικό 87-71 ήρθε εύκολα.
Διαιτησία: Παγώνης, Ξέρας, Καρακώστας.
Τα δεκάλεπτα: 21-11, 41-30, 68-50, 87-71.
ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα (Θ. Κωστόπουλος): Καννής 3(1), Νίκας 17(3), Ντόβας 21(2), Μαυρογιάννης 15(3), Μάντζιος 6, Πάτρας 14, Κωστούλας 2, Μανάκας 6, Αποστολίδης, Γιωτάκης 3, Τσίρμπας-Αναγνώστου.
Α.Ο. Πολυγύρου (Δ. Τσούρμας): Αμπατζίδης 6(1), Πιπιλιάρης 16, Ντισλής 20(1), Δεληγκάρης, Βλάχος 9(1), Παπαθανασίου 5, Νικολόπουλος 6(2), Νούκαρης, Στόικος, Αμουτζιάς 4, Αλεξιάδης 5.