Κακή εμφάνιση και ήττα για την Ανατολή στην Άρτα από την Αναγέννηση με σκορ 4-1

ARTA ANATOLH

• Η Ανατολή δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της Άρτας και δίκαια γνώρισε την ήττα.
Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Χριστακόπουλου, ο οποίος μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο.
Αυτό ίσως να επηρέασε και την ψυχολογία των παικτών του Ανέστη Ζώη που έκαναν ίσως ένα από τα χειρότερα παιχνίδια.
Η Άρτα άνοιξε το σκορ στο 10’ όταν ο Γκανάρας έκανε τη σέντρα και ο Σιδηρόπουλος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Οι γηπεδούχοι στο 29’ διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Σχισμένο,ενώ δυο λεπτά αργότερα έγινε και το 3-0. Ο Παπακίτσος μετά από λάθος της άμυνας βρέθηκε αφύλακτος μέσα στη μεγάλη περιοχή έκανε το σουτ, απέκρουσε ο Γκάρας και με δεύτερη προσπάθεια την έστειλε στα δίχτυα κάνοντας το 3-0.
Καλή στιγμή για την Ανατολή στο 41', ο Εμβραίζογλου εκτέλεσε κόρνερ ο Νάσιος έκανε την κεφαλιά, όμως, ο Κραμπής έδιωξε επάνω στη γραμμή.
Δοκάρι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους για την Άρτα. Ο Σιδηρόπουλος έδωσε στον Λάκκα και αυτός με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι.
Στις καθυστερήσεις ο Εμβραίζογλου εκτέλεσε κόρνερ και ο Τσουμάνης από κοντά έστειλε τη μπάλα άουτ. Κεφαλιά του Φωλίνα στο 51’απέκρουσε τη μπάλα ο Μήτσιος. Στο 53’σέντρα του Φωλίνα ο Νούγιας προ του Μήτσιου έστειλε τη μπάλα άουτ. Η Ανατολή μείωσε στο 54΄σε 3-1 με τον Φωλίνα να βρίσκει τον Νούγια αυτός πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Μήτσιο στέλνοντας τη στα δίχτυα. Σουτ του Σιδηρόπουλου στο 60’ έξω από τη μεγάλη περιοχή η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Γκάρα.
Η Άρτα στο 72’΄έκανε το 4-1 με τον Μπότσαρη να παίρνει τη μπάλα από τον Μαρμούτα έκανε το πλασέ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Γκάρα.
Στο 74’ ο Χεμπέγια έκανε το πλασέ και απέκρουσε τη μπάλα ο Γκάρας.
Νέα ευκαιρία στο 75’ για τους γηπεδούχους με τον Μπότσαρη να κάνει το σουτ και τον Γκάρα να αποκρούει.
Διαιτησία: Σιντόρης (Παπαλαζάρου-Στόλη) Θεσπρωτίας.
Αναγέννηση Άρτας (Αναστάσιος Νταλάκας): Μήτσιος, Χεμπέγια, Γκανάρας (46’ Νταλάκας), Σχισμένος, Παπαρούνης (43’ Λάκκας), Μανιώτης, Παπακίτσος (61’Γκολάκου), Χούσος, Σιδηρόπουλος (77’ Ροβίνας), Κραμπής, Μπότσαρης.
Ανατολή (Ανέστης Ζώης): Γκάρας, Μαρμούτας, Φίλιος, Νάσιος, Κίτσιος, Κολιούσης (65’ Δήμος), Σκανδάλης (82’ Γεωργιάδης), Φωλίνας, Νούγιας (78’ Γρηγοριάδης), Τσουμάνης, Χριστακόπουλος (11’ λ.τρ. Εμβραΐζογλου).