Β' ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

KLHMATIA ZOODOXOS

Κληματιά - Ζωοδόχος 0-2

• Σε ένα παιχνίδι που η Ζωοδόχος παρουσίασε δύο πρόσωπα κατάφερε να πάρει τη νίκη 0-2 μέσα στην Κληματιά και να παραμείνει σε τροχιά ανόδου.
Μια νίκη που με βάση τη συνολική εικόνα του παιχνιδιού τη δικαιούταν η ομάδα του Μανώλη Σκούφαλη. Από την άλλη πλευρά η Κληματιά προσπάθησε να φανεί επικίνδυνη αλλά επισκέφθηκε ελάχιστες φορές την εστία του Λάτση με πιο μεγάλη ευκαιρία το δοκάρι του Παπαλάμπρη όπου εκεί θα μπορούσε να κάνει το 1-1. Μόλις στο 2’ ο Τσολάκος έκανε το δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή με τη μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι. Απάντησε άμεσα στην ευκαιρία της Ζωοδόχου η Κληματιά στο 3’ όταν μετά από λάθος του Ανδρέου πήρε τη μπάλα ο Βλαχόπουλος έκανε τη σέντρα και ο Τζιάλλας μόνος του με την εστία κατάφερε να την στείλει επάνω στον Λάτση. Στο 12’ μετά από σέντρα του Σταύρου ο Τσολάκος δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή. Σουτ του Τζιάλλα στο 17’ έξω από τη μεγάλη περιοχή ο Λάτσης με διπλή προσπάθεια προ του Βλαχόπουλου μπλοκάρει τη μπάλα. Ευκαιρία για τη Ζωοδόχο στο 30’ με τον Τσολάκο να εκτελεί φάουλ τον Ντόντη να κάνει την κεφαλιά και την μπάλα να φεύγει άουτ.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν η ομάδα που είχε την κυριαρχία μέσα στον αγωνιστικό χώρο πιέζοντας ασφυκτικά τους γηπεδούχους για να πετύχει κάποιο γκολ. Ο Σιώτας στο 49’ έδωσε την μπάλα στον Τσολάκο αυτός έκανε το σουτ και ο Στράιχερ απέκρουσε. Στο 53’ ο Καρβούνης με τον Βλαχόπουλο διεκδίκησαν την μπάλα με τον πρώτο να τραβάει από τη φανέλα τον Βλαχόπουλο ο οποίος θα έβγαινε απέναντι από τον τερματοφύλακα με τον διαιτητή να δίνει το φάουλ και την κίτρινη κάρτα με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται ότι έπρεπε να αποβληθεί ο Καρβούνης. Ο διαιτητής στο αμέσως επόμενο λεπτό ακύρωσε γκολ της Ζωοδόχου που πέτυχε ο Σταύρου ως επιθετικό φάουλ του Μπόττη στον τερματοφύλακα, μια απόφαση που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από τους φιλοξενούμενους. Γέμισμα του Βλάχου στο 57’ ο Στράιχερ χάνει τη μπάλα ο Σταύρου προσπάθησε να κάνει το γκολ όμως έδιωξαν επάνω στη γραμμή οι αμυντικοί της Κληματιάς. Σουτ του Μπόττη στο 60’ η μπάλα άουτ. Διπλή μεγάλη ευκαιρία για τη Ζωοδόχο στο 63’ με τον Σιώτα να κάνει το σουτ απέκρουσε ο Στράιχερ η μπάλα έφτασε στον Τσολάκο που έκανε νέο σουτ με τους αμυντικούς να διώχνουν πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή. Σουτ του Βλάχου στο 66’ η μπάλα άουτ. Η υπεροχή της ομάδας του Μανώλη Σκούφαλη καρποφόρησε στο 71’ με τον Τσολάκο να εκτελεί φάουλ η μπάλα βρίσκει σε αμυντικό φτάνει στον Τσίο που έκανε το σουτ στέλνοντας την στα δίχτυα. Σουτ του Σταύρου στο 78΄ μπλόκαρε τη μπάλα ο Στράιχερ. Μεγάλη ευκαιρία για την Κληματιά να κάνει το 1-1 στο 86’ όταν ο Παπαλάμπρης εκτέλεσε φάουλ και η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι «κλείδωσαν» τη νίκη στο 93’ με τον Σταύρου ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στο «Γ» της εστίας του Στράιχερ διαμορφώνοντας το τελικό 0-2.
Διαιτησία: Ντάρας (Γκέλης Θ.-Διαμάντης Δ.).
Κληματιά: Στράιχερ, Γιαννάκης (68’ Γαρδίκος), Μούτας, Σπυρόπουλος, Τσακανίκας, Παπαλάμπρης, Τζιάλλας (21’ λ.τρ.Κώστας Β.), Μπέλλος (87’ Μπάρλας), Βλαχόπουλος, Γκουγιάννος, Μάντζιος.
Ζωοδόχος: Λάτσης, Ανδρέου (46’ Παπάζης), Τσίος, Βλάχος, Καρβούνης, Σταύρου, Μποττής, Ντόντης, Σιώτας, Νίκου (90’ Παππάς), Τσολάκος (93’ Ζώης).
* * *
AMFITHEA RODOTOPI

Αμφιθέα - Ροδοτόπι 2-3

• Αγώνας για γερά νεύρα έγινε στο γήπεδο της Αμφιθέας όπου το Ροδοτόπι πήρε τη νίκη με 2-3 από την τοπική ομάδα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και παρέμεινε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για το Ροδοτόπι. Η ομάδα του Γιώργου Θρασκιά βρέθηκε πολύ νωρίς σε θέση οδηγού. Μόλις στο 3' μετά από τραγικό λάθος της άμυνας της Αμφιθέας και λάθος απομάκρυνση του Καραγιάννη, η μπάλα στρώθηκε στον Λούζη, ο οποίος με σουτ λίγο έξω από την περιοχή νίκησε τον Γκουγιάννο και έκανε το 0-1. Η Αμφιθέα προσπάθησε να απαντήσει άμεσα και στο 6' ο Παπαδημητρίου έπιασε το σουτ, όμως ο Νούτσος έδιωξε με τις γροθιές. Στο 16' οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ όταν ο Ρόγκας πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ, όμως ο Γκουγιάννος έδιωξε με δυσκολία και έσωσε την ομάδα του. Καλή αντίδραση είχε ο γκολκίπερ της Αμφιθέας και στο 32' όταν έδιωξε με τις γροθιές σουτ του Λούζη από τον άξονα. Στο 41' η Αμφιθέα έφτασε στην ισοφάριση. Ο νεαρός Κίτος κινήθηκε από δεξιά και προσπάθησε να σουτάρει μπροστά από τον Αργύρη Α., με τον διαιτητή Νέο να καταλογίζει πέναλτι για χέρι του παίκτη του Ροδοτοπίου, απόφαση που προκάλεσε αντιδράσεις από πλευράς φιλοξενούμενων. Την εκτέλεση ανέλαβε ο τερματοφύλακας Γκουγιάννος, ο οποίος νίκησε τον... συνάδελφο του Νούτσο και ισοφάρισε σε 1-1.
Το δεύτερο ημίχρονο απέκτησε άγρια ομορφιά, αλλά και αρκετή ένταση. Στο 59' ο Λούζης με δεύτερο προσωπικό τέρμα και προβολή ύστερα από σέντρα του Νίτα από δεξιά έκανε το 1-2 και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στο Ροδοτόπι. Η Αμφιθέα προσπάθησε να απαντήσει άμεση αλλά στάθηκε άτυχη στο 62' όταν το σουτ του Διαμαντένια σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Νούτσου. Οι γηπεδούχοι του Γιάννη Καραφέρη ήταν καλύτεροι στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού και πίεσαν για την ισοφάριση. Τελικά αυτή ήρθε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Παπαδημητρίου βρέθηκε αφύλακτος από δεξιά μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Ροδοτοπίου και με ψηλοκρεμαστό πλασέ ισοφάρισε σε 2-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Το Ροδοτόπι δεν είχε πει όμως την τελευταία του κουβέντα. Και πάλι ο Νίτα κινήθηκε από δεξιά και έκανε τη σέντρα με τον Γκροπάσι με προβολή να προλαβαίνει τους αμυντικούς και να γράφει το τελικό 2-3 στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων.
Διαιτησία: Νέος (Γεωργίου Χ. - Μπαδήμας)
Αμφιθέα (Καραφέρης): Γκουγιάννος, Χυδηριώτης, Γκούμας (90' Στεφάνου), Φάης, Καραγιάννης, Τσουμάγκας (83' Ζώτος), Κίτος, Διαμαντένιας, Σδούκος (46' Κούκος), Παπαδημητρίου, Τζωρτζάτος.
Ροδοτόπι (Θρασκιάς): Νούτσος, Νίτα, Τρομπούκης, Αργύρης Π., Ρόγκας, Αργύρης Α., Κυπριανός (46' Γκροπάσι), Ταμπούρας (70' Νούσιας), Τσόδουλος (85' Τσαβδαρίδης), Λούζης, Παπαϊωάννου (90' Τσίνης).
* * *
KOUTSELIO

Κουτσελιό - ΠΑΣ Πηγών Λούρου 0-0

• Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής του Β Ομίλου της Β Ερασιτεχνικής, Κουτσελιό και ΠΑΣ Πηγών Λούρου έμειναν στη λευκή ισοπαλία.
Με την είσοδο των δυο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο, την παράσταση έκλεψαν φίλοι της ομάδας του Κουτσελιού που ανάρτησαν ένα εντυπωσιακό πανό για τα 50 χρόνια από την ίδρυση της. Στο αγωνιστικό σκέλος, το Κουτσελιό μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι αλλά γρήγορα οι Πηγές ισορρόπησαν, με τις αξιοσημείωτες καλές στιγμές να είναι ελάχιστες. Στο 16’ το Κουτσελιό άγγιξε το γκολ, όταν από εκτέλεση φάουλ του Μιχάλη Κακαράντζα, η μπάλα βρήκε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Τόμπρα. Ο Παππάς με σουτ έστειλε τη μπάλα άουτ στο 35’.
Στο 61’ και στο 64’ ακυρώθηκαν γκολ ως οφσάιντ στους φιλοξενούμενους. Στο 64’ ο Παππάς σέντραρε από δεξιά, ο Μούλιας έκανε την προβολή και ο Στεργίου έδιωξε τη μπάλα, ενώ στο 68’ εκτελέστηκε κόρνερ από τον Μούλια, η μπάλα βρήκε στον Μπονόβα και κατέληξε άουτ. Στη συνέχεια εκτελέστηκε κόρνερ από τον Αλ. Κακαράντζα, ο Μανώλης έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα αλλά ακυρώθηκε το τέρμα για επιθετικό φάουλ. Στο 90’ στην τελευταία προσπάθεια των Πηγών να πετύχουν κάποιο τέρμα, Λάππας και Μπονόβας πηδούν μαζί για την κεφαλιά και δεν μπορούν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα.
Διαιτησία: Xατζηπαναγιώτου (Γιώτης-Γατσόμαλος)
Κουτσελιό (Αντώνογλου): Στεργίου, Ντόβας (87' Πρέντζας), Κακαράντζας Αλ., Δημητρίου, Κρανάς, Μανώλης (76' Ντεμίρης), Ντούτσης, Κακαράντζας Μ., Αγγέλης, Γιωτίτσας, Παπαγιάννης.
ΠΑΣ Πηγών Λούρου (Μήτσης): Τόμπρας, Μουλαράς (60' Καψάλης), Παπανικολάου, Μπονόβας, Τσάνιος, Παπανικολάου, Κωνσταντάκης, Μούλιας, Παππάς, Λάππας, Βαγγελής.