Κρόνος Αγίου Δημητρίου-ΠΑΣ Γιάννινα 69-56

GYNAIKEIO BASKET

Παρά την καλή εμφάνιση, ο ΠΑΣ Γιάννινα ηττήθηκε στην Αθήνα από τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου με 69-56. Οι παίκτριες του Γιώργου Σιαμέτη είχαν σαφώς πιο βελτιωμένη εικόνα σε σχέση με τον αγώνα της προηγούμενης εβδομάδας με τον Ολυμπιακό, αν και ακόμα προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους στο δύσκολο και πιο απαιτητικό πρωτάθλημα της Α1.
Ιδιαίτερα να συνυπολογίσει κανείς και την αλλαγή των δυο ξένων παικτριών οι οποίες έφυγαν την προηγούμενη εβδομάδα και την προσθήκη των δυο καινούργιων, της Τακ και της Καλχούν οι οποίες με πολύ λίγες προπονήσεις έδειξαν καλά στοιχεία στο χθεσινό ματς. Οι Γιαννιώτισσες έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο όντας κοντά στο σκορ με 22-16, όμως οι γηπεδούχες με ένα επιμέρους 20-15 έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενες με 11 πόντους 42-31.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΣ κατάφερε να κατεβάσει την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους με αιχμή του δόρατος τις δυο του νέες παίκτριες Τακ και Καλχούν μειώνοντας σε 59-50.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο κυριάρχησαν η αστοχία, οι άμυνες και η νευρικότητα με τις μεν γηπεδούχες να προσπαθούν να μην δώσουν δικαιώματα στον ΠΑΣ Γιάννινα και τις παίκτριες του Γιώργου Σιαμέτη να προσπαθούν για την ανατροπή. Από τον ΠΑΣ Γιάννινα ξεχώρισε η Μοντγκόμερι με 23 πόντους, με τις νέες προσθήκες της ομάδας Τακ και Καλχούν να ακολουθούν με 13 και 10 πόντους αντίστοιχα. Από την ομάδα του Κρόνου ξεχώρισαν οι Κάμπελ με 18, Κασαπόγλου με 16 και Ροντινέλι με 12.
Το τελικό 69-56 κρίνεται δίκαιο και το βλέμμα όλων είναι πλέον στραμμένο στον αγώνα της ερχόμενης Κυριακής με αντίπαλο τα Μελίσσια, όπου ο ΠΑΣ Γιάννινα θα κυνηγήσει να πάρει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.
Τα δεκάλεπτα: 22-16, 42-31, 59-50, 69-56
Διαιτητές: Κατραχούρας-Καρανικόλα-Μαρίγλη
Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Ρουμπελάκης): Τζανετάτου, Μποσγανά 9, Τσαγκαροπούλου, Τσιαδή 7(1), Κασάπογλου 16(5), Τζανέτου, Τσουχλή, Γρηγοροπούλου, Γασπαράτου 7(1), Κάμπελ 18, Σμιθ, Ροντινέλι 12
ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Ντόκου, Μοντγκόμερι 23(2), Τραγουστή, Κατσαμούρη 3, Μπουκουβάλα, Ξανθοπούλου 3(1), Τζήμου, Καλχούν 10(1), Ντάλα 2, Κανέλλου 2, Τακ 13