Ακόμα πιο κοντά στην άνοδο: ΠΑΣ Γιάννινα – Ολ. Βόλου 82-74

PAS GIANNINA

Την 18η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Γ Εθνικής κι ακόμα ένα βήμα προς την άνοδο πανηγύρισε το απόγευμα του Σαββάτου ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος επικράτησε με 82-74 του Ολυμπιακού Βόλου, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πάτρα που σημείωσε 27 πόντους.
Η ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου έδειξε σοβαρότητα στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού και έκανε ένα ακόμα βήμα προς την άνοδο, περιμένοντας το σημερινό αποτέλεσμα του πρωτοπόρου Πρωτέα Γρεβενών με τη Δόξα Λευκάδας.
Στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους Βολιώτες να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση. Με τρίποντο του Πανάρα ο ΠΑΣ πήρε προβάδισμα επτά πόντων (16-9), για να έρθουν δύο καλάθια των Γεωργίου και Γιωτάκη να ανεβάσουν τη διαφορά στους εννιά (20-11) στο 7. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τον ΠΑΣ να βρίσκεται μπροστά με 24-16 και ενώ προηγουμένως είχε ανεβάσει για πρώτη φορά τη διαφορά άνω των δέκα πόντων (24-13). Οι Βολιώτες έπαιξαν άμυνα ζώνης για περίπου πέντε λεπτά κάτι που εφάρμοσαν και αργότερα στο παιχνίδι. Το +10 δεν άργησε να έρθει ξανά, με τους Πάτρα και Μάντζιο να αναλαμβάνουν δράση στην επίθεση (30-20) στο 12΄. Οι παίκτες του Κωστόπουλου διατηρούσαν διψήφια διαφορά στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός Βόλου με πρωταγωνιστές τους Μπόγδανο και Σκαμαγκά μείωσε σε 41-34, με το πρώτο ημίχρονο να λήγει με τους γηπεδούχους μπροστά με 44-36. Ο ΠΑΣ έψαχνε ένα ξέσπασμα για να πάρει διαφορά ασφαλείας, όμως οι παίκτες του Γκουγκουτούδη έδειχναν πολύ αξιόμαχοι και δεν παρατούσαν το ματς. Στο 24΄ με τρίποντο του Πάτρα η διαφορά ανέβηκε ξανά σε διψήφια επίπεδα (50-40), με τους γηπεδούχους να ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι έχοντας σταθερά διαφορές μεταξύ των δέκα και δώδεκα πόντων. Ο ηγέτης του Βόλου, ο Μπόγδανος, προσπαθούσε να κρατήσει την ομάδα του στο παιχνίδι. Ο Πρέντζας με buzzer beater τρίποντο από την κορυφή διαμόρφωσε το 62-50 στο 30΄.
Οι φιλοξενούμενοι με μικρό σερί 4-0 μείωσαν σε 62-54, όμως ο Πάτρας με τρεις δικούς του πόντους επανέφερε το σκορ σε διψήφιο αριθμό πόντων (65-54) στο 32'. Στο 36' το σκορ ήταν 73-61 υπέρ του ΠΑΣ, για να μπει στην εξίσωση ο Πανάρας και με πέντε δικούς του πόντους η ομάδα του Κωστόπουλου να καθαρίσει ουσιαστικά το ματς (82-69). Τελικό σκορ 82-74 με τον ΠΑΣ να βελτιώνει το ρεκόρ του στο 18-3 και να περιμένει το αποτέλεσμα του ντέρμπι ανάμεσα στη Δόξα Λευκάδας και τον Πρωτέα Γρεβενών. Την επόμενη αγωνιστική ο ΠΑΣ θα ταξιδέψει στα Τρίκαλα, για να αντιμετωπίσει τους Ικάρους του πρώην προπονητή του Κώστα Σδράκα.
Πρωταγωνιστής για τον ΠΑΣ ο Πάτρας που σταμάτησε στους 27 πόντους , έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Πανάρα με 18, ενώ 13 πόντους σκόραρε ο Μάντζιος. Από την πλευρά του ο Βόλος στηρίχθηκε κυρίως στον Μπογδάνο που πέτυχε 26 πόντους και τους Κωστούλα και Σκαμανγκά να προσθέτουν από 18 και 15 αντίστοιχα.
Τα δεκάλεπτα: 24-16, 44-36, 62-50, 82-74
Διαιτητές: Πράττος - Αναστασιάδης
Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Γεωργίου 7, Πανάρας 18(4), Τσίρμπας-Αναγνώστου, Πρέντζας 3(1), Καραγκιολίδης, Μάντζιος Π. 4, Μάντζιος Δ. 13, Πάτρας 27(1), Πανταζής, Πιστιόλης 4, Γιωτάκης 6.
Ολυμπιακός Βόλου (Γκουγκουτούδης): Στύλας 2, Μπόγδανος 26(3), Κωστούλας 18, Μπουσκολίτης 11(1), Σκαμαγκάς 15(2), Αναστασόπουλος 2, Χάρχαρης.