Β' ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

KONTSIKA

Κάστρο-Κόντσικα 0-2

Αρχή του δευτέρου γύρου στον Β όμιλο της Maison Β ερασιτεχνικής κατηγορίας, με την Κόντσικα να επικρατεί με 0-2 του Κάστρου, με δύο τέρματα του Παντελέων στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, και εκμεταλλευόμενη το στραβοπάτημα της πρωτοπὀρου Κοσμηράς, μείωσε την μεταξύ τους διαφορά στους τρεις βαθμούς.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο παιχνίδι και δίκαια επικράτησαν του ΠΑΣ Κάστρου, έχοντας έναν φρενήρη ρυθμό στην επανάληψη, εκεί όπου έχασαν κυριολεκτικά τα ''άχαστα'', ενώ κατάφεραν να λύσουν τον γόρδιο δεσμό στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού.
Το ματς ξεκίνησε χωρίς ρυθμό, αλλά με πολλά νεύρα, τα οποία ήταν εμφανή σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, ενώ η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 15΄ και ανήκε στου γηπεδούχους, με τον Γεωργούλη να μπαίνει στην μεγάλη περιοχή του Τόμπρα, με τον τερματοφύλακα του Κάστρου, να διαβάζει την φάση και να αποκρούει την μπάλα.
Οι παίκτες της Κόντσικας έχασαν αρκετές καλές ευκαιρίες με αποκορύφωμα την φάση του 32΄, όταν ο Αλιγιάϊ βρέθηκε τετ α τετ με τον Σκανδάλη, με τον έμπειρο τερματοφύλακα του Κάστρου, να απομακρύνει την μπάλα.
Στο 39΄ ο Γεωργούλης και πάλι, έβγαλε μπροστά το Κάστρο, επιχειρώντας σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον Τόμπρα να αποκρούει με δυσκολία, πέφτοντας. Τα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους ανήκαν στην Κόντσικα, με τους Παπάζη και Κουρμπάτση να μην μπορούν να βρουν δίχτυα στο 40’ και 43΄ αντίστοιχα, ενώ και στο 45΄από την εκτέλεση κόρνερ του Αλιγιάϊ με σέντρα στον Κουρμπάτση η μπάλα έφτασε στην περιοχή με τον Παπάζη να μη προλαβαίνει την μπάλα τελευταία στιγμή. Αμέσως μετά οι γηπεδούχοι έχασαν μοναδική ευκαιρία στην εκπνοή του ημιχρόνου, με το χτύπημα φαουλ του Κούκα, έξω από την περιοχή, να αποκρούεται από τον Τόμπρα.
Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι είχαν μόνο αμυντικό ρόλο, καθώς η πίεση και οι ευκαιρίες από τους φιλοξενούμενους ήταν συνεχής και έντονη. Στο 51΄το σουτ του Τσάνιου βρήκε στο κάθετο δοκάρι της αντίπαλης εστίας και στην συνέχεια κατέληξε αουτ. Στο 73’ο Τόμτσος έδωσε στον Παπαγιαννόπουλο κι εκείνος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ στο 78΄το σουτ του Πασσάδη κατέληξε ελάχιστα αουτ. Οι παίκτες της Κόντσικας δεν σταμάτησαν να κυνηγάνε το γκολ της νίκης και στο 85΄ έχασαν ακόμη μια ευκαιρία, όταν από φάση διαρκείας στα καρέ του Σκανδάλη τα σουτ των Αναγνώστου και Παντελέων βρήκαν σε κόντρες με τους αμυντικούς και τον τερματοφύλακα του Κάστρου να απομακρύνουν όπως όπως.
Την λύση στον γόρδιο δεσμό έδωσε ο Παντελέων, ο οποίος στο 88’ έγραψε το 0-1, με σουτ μέσα από την περιοχή. Στο 90΄ ο καλύτερος παίκτης για το Κάστρο, Γεωργούλης, λίγο έλειψε να βάλει φωτιά στο παιχνίδι, όταν το σουτ που πραγματοποίησε έξω από την περιοχή, στάματησε στην συμβολή των δοκαριών του Τόμπρα. Ο μεγάλος πρωταγωνιστής του παιχνιδιού, ήταν ο Παντελέων, ο οποίος στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 0-2, καθώς πέτυχε δεύτερο προσωπικό τέρμα, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με ένα άπιαστο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.
Διαιτησία:Σταματελόπουλος (Γκέλης –Παπαϊωάννου)
ΠΑΣ Κάστρου:Σκανδάλης, Κούκα, Τραγουδάρας, Γκαραβέλας, Καλές, Δρόσος, Γεωργούλης, Χήτας (56΄Τσίπης), Σκανδάλης Κ. (67΄ Σίνγκ), Θεοδωρόπουλος, Στρακόσιας (46΄Πετράκης).
ΑΟ Κόντσικας:Τόμπρας, Ζέκιος, Μεχμέται, Πασσάδης, Αγγέλης, Παπαγιαννόπουλος, Αλιγιάϊ, Τσάνιος, Αναγνώστου (90΄Σταματάκης), Παπάζης (46΄Παντελέων), Κουρμπάτσης (46΄ Τόμτσος).
ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΣΙΩΛΟΥ

* * *
ΠΑΣ Πηγών Λούρου-Βοτανικός 2-3
Άλλο ένα διπλό που του επιτρέπει να κάνει όνειρα για άνοδο πήρε ο Ολυμπιακός Βοτανικού που επικράτησε με 2-3 του Π.Α.Σ. Πηγών Λούρου και συνεχίζει να βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Η ομάδα του Νίκου Μήτση μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και ευτύχισε να προηγηθεί με δύο γρήγορα γκολ.
Μόλις στο 5΄ μετά από σέντρα από δεξιά ο Παλιάγκας βρέθηκε στην μικρή περιοχή και με προβολή με διπλή προσπάθεια, άνοιξε το σκορ διαμορφώνοντας το 0-1.
Το «σφυροκόπημα» συνεχίστηκε από τους παίκτες του Βοτανικου χάνοντας κάποιες ευκαιρίες μέχρι που φτάσαμε στο 15΄ όπου ο Μούλιας έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Παλιάγκας πετάχτηκε στη μεγάλη περιοχή και με κεφαλιά έκανε το 0-2.
Στη συνέχεια είχαμε ένα στείρο τέταρτο με τις δυο ομάδες να παίζουν παιχνίδι κέντρου.
Από το 30΄ και μετά ενεργοποιήθηκαν ξανά οι επιθετικές αιχμές των δυο ομάδων με την ομάδα των Πηγών Λούρου να χάνουν ευκαιρία στο 30΄ με τον Μπίντο και στο 31΄ ο Βοτανικός να χάνει με τον Παλιάγκα.
Στο 43΄ ο Βοτανικός πέτυχε ακόμα ένα γκολ με προβολή του Κολοβού ο οποίος διαμόρφωσε το 0-3. Με την εκπνοή του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Γιαννακούλη. Ο Μπονόβας το εκτέλεσε διαμορφώνοντας το 1-3. Στην επανάληψη και πάλι ο Βοτανικός ήταν ελαφρώς ανώτερος και δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες κυρίως με τον Παππά που απεσόβησε ο Τσόλας.
Όμως στο 62΄ οι γηπεδούχοι μπήκαν ξανά στο παιχνίδι και έπειτα από πάσα από τα δεξιά ο Μαντέλης με πλασέ νίκησε στην «κλειστή» γωνία τον Ζότα διαμορφώνοντας το τελικό 2-3. Από εκεί και μετά ο Βοτανικός έχασε άλλες δύο ευκαιρίες και έτσι πήρε το τρίποντο που θα του φανεί χρήσιμο ενόψει της δύσκολης συνέχειας.
Διαιτησία: Κατσικογιάννης (Αρβανίτης-Θανασιάς)
ΠΑΣ Πηγών Λούρου: Τσόλας, Ζάβαλης, Δόσης, Καραμπίνας, Αλεξίου, Μπονόβας, Σκλιβανίτης (29΄ Μπίντος), Παπανικολαόυ, Μαντέλης, Γιαννακούλης, Καψάλης
Ολυμπιακός Βοτανικού: Ζότα, Μπαρέκος, Μούλιας, Παλιάγκας, Καλογέρης, Διαμάντης, Παππάς, Καλούδης (61΄ Στράτης), Κολοβός (89΄ Παπακώστας), Ζώτος (50΄ Τσόκρης (55΄ λτρ. Σταματελόπουλος), Γιαννούλης.
ΜΙΧΑΛΗΣ ΤΣΑΓΚΑΣ

* * *
Xαροκόπι-Κοσμηρά 3-1
Σκληρό καρύδι για την πρωτοπόρο στον Β’ Όμιλο της Maison Β Ερασιτεχνικής Κοσμηρά αποδείχθηκε ο Αετός Χαροκοπίου που επικράτησε με 3-1 για την 16η αγωνιστική και την υποχρέωσε στη δεύτερη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, πρώτη εκτός έδρας.
Στο πρώτο μέρος, η Κοσμηρά ήταν μακριά από το καλό αγωνιστικό της πρόσωπο που έχει δείξει σε προηγούμενα παιχνίδια με τους παίχτες του Χαροκοπίου να κλείνουν καλά τους διαδρόμους και τον Θουλιώτη όποτε χρειάστηκε να επεμβαίνει. Από την άλλη το Χαροκόπι ήταν ουσιαστικό, καθώς μετουσίωσε σε γκολ την πιο καλή στιγμή που του παρουσιάστηκε.
Στο 36’ σε εκτέλεση κόρνερ για την Κοσμηρά, ο Ζάραγκας έκανε το πλασέ με τον Θουλιώτη να διώχνει εντυπωσιακά τη μπάλα. Στο 43’ ο Νούσης σούταρε άουτ, ενώ στο 45’ ο Πολύζος εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας της Κοσμηράς και πλάσαρε τον Μπούγια για το 1-0. Το σουτ του Κλιτσινάρη στο 55’ κατέληξε άουτ, στο επόμενο λεπτό ο τερματοφύλακας του Χαροκοπίου είπε όχι σε σουτ του Τσούρη, ενώ στο 58’ ο Γκόγκας έβγαλε σέντρα ακριβείας με τον Ζάραγκα να μη μπορεί να σκοράρει από κοντά. Στο 61’ ο Σούλτης εκτέλεσε φάουλ με τον Θουλιώτη να πέφτει σωστά και να διώχνει σε κόρνερ. Στο 63’ οι γηπεδούχοι βγήκαν σε κόντρα επίθεση, με τον Κοντογιάννη να μπαίνει στη περιοχή, να δοκιμάζει το αριστερό του πόδι και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Μπούγια για το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι ξαναμπήκαν στο παιχνίδι στο 77’. Ο Σούλτης εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα προσέκρουσε στο χέρι του Τάτση με τον διαιτητή Ντάρα να υποδεικνύει το σημείο του πέναλτι και τον Σούλτη να είναι εύστοχος από την άσπρη βούλα για το 2-1. Ο ίδιος παίχτης αποβλήθηκε στο 79’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 81’ και πάλι ο Θουλιώτης ήταν σε ετοιμότητα διώχνοντας τη μπάλα σε πλασέ του Νιτσιάκου. Στην μεγάλη ευκαιρία για την Κοσμηρά να ισοφαρίσει στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Νιτσιάκος έκανε το πλασέ με τον Θουλιώτη αρχικά και τους αμυντικούς στη συνέχεια να απομακρύνουν τη μπάλα, οι παίχτες του Χαροκοπίου βγήκαν μπροστά και σαν σε προπόνηση ο Σπύρος Κωστάκης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 3-1.
Διαιτησία: Ντάρας(Σπυρογιώτης- Γεωργίου Χ)
Χαροκόπι: Θουλιώτης Κώστας, Αντωνίου, Κωνσταντής, Κόκκινος (34’ Νούσης), Κοντογιάννης, Αντωνίου Β, Κωστάκης Δ,Πολύζος (74’ Φώτης), Τάτσης(88’ Κωστάκης Σπ), Τσιλίκης.
Κοσμηρά: Μπούγιας, Τσούρης, Περώνης, Ζήσης (74’ Νάκιας), Σούλτης, Νούσης, Γκόγκας (83’ Βραζιτούλης), Τζούμας, Νιτσιάκος, Κλιτσινάρης, Ζάραγκας (83’ Ανδρεάδης).