Μεγάλη εκτός έδρας νίκη του ΠΑΣ επί του Άρη με 54-58

aris pas

• Για μεγάλα πράγματα φαίνεται είναι φτιαγμένα τα κορίτσια του Γιώργου Σιαμέτη, μιας και στο πρώτο παιχνίδι της χρονιάς, επικράτησαν του Άρη στη Θεσσαλονίκη με 54-58, παίρνοντας έτσι και μια «άτυπη» ρεβάνς για την ήττα-αποκλεισμό για το Κύπελλο Ελλάδος τον περασμένο Σεπτέμβριο.
Παρόλο το μουδιασμένο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου όπου οι Γιαννιώτισσες έμειναν πίσω στο σκορ με 18-12, κυριάρχησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και με πολύ καλή άμυνα (δέχθηκαν μόλις δώδεκα πόντους) αλλά και πιο ορθολογικό παιχνίδι στην επίθεση, έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενες με 30-33.
Στο τρίτο δεκάλεπτο συνέχισαν να παίζουν εξαιρετική άμυνα και διεύρυναν την διαφορά τους στους 8 πόντους στο τέλος του δεκαλέπτου.
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Γ. Σιαμέτη έκανε πολύ καλή διαχείριση της διαφοράς και παίζοντας έξυπνα, έφυγε από τη Θεσσαλονίκη με μια μεγάλη νίκη (την έβδομη την φετινή χρονιά) που τον διατηρεί στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας.
Τα δεκάλεπτα: 18-12, 30-33, 39-47, 54-58
Διαιτητές: Χατζημπαλίδης, Χρυσάφης.
Άρης (Συρόπουλος): Γράψα 13(3), Λάλου 8, Τζιαμπάζη, Μαργαρίτη 2, Παπαϊωάννου, Βεντούρα 12, Σακουλάκη 15(3), Βατσιτσίδου 4, Ευσταθίου.
ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Ντόκου 3(1), Σαρηγιαννίδου 17(1), Χρηστάκη 4, Μεντεσίδου 4, Ξανθοπούλου 14(1), Πανούτσου 3, Διαμαντοπούλου, Ντάλα 13(2).