ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΥΠΟΔΟΜΩΝ

K20

Κ20: ΠΑΣ-Παναθηναϊκός 1-3

Το καλύτερο της φετινό παιχνίδι πραγματοποίησε η Κ 20 του ΠΑΣ Γιάννινα απέναντι στον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, ωστόσο γνώρισε την ήττα με 1-3 μένοντας με την πίκρα και με τις δικαιολογημένες διαμαρτυρίες για τη διαιτησία.
Ο ΠΑΣ έδειξε πάθος και πυγμή, δεν φοβήθηκε καθόλου τον αντίπαλο του και τουλάχιστον από αυτό το παιχνίδι δικαιούταν τον βαθμό της ισοπαλίας. Δυνατά ξεκίνησε ο ΠΑΣ και στο 19’ μετά από σέντρα του Πήλιου, ο Λιάσος έκανε το σουτ με τον Ξενόπουλο να αποκρούει τη μπάλα.
Ο ΠΑΣ στο 20’ κέρδισε πέναλτι όταν ο Πήλιος έκανε το σουτ η μπάλα βρήκε στο απλωμένο χέρι του Μαυρομμάτη με τον διαιτητή να καταλογίζει το πέναλτι. Την εκτέλεση του ανέλαβε ο Λιάππης όμως ο Ξενόπουλος έπεσε στη γωνιά του και απέκρουσε τη μπάλα, αυτή έφτασε στον Πήλιο που έκανε το σουτ αλλά και πάλι ο Ξενόπουλος απέκρουσε.
Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 21΄με τον Αποστολόπουλο να κάνει το σουτ και την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ. Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ στο 35’ όταν ο Θεοχάρης έκανε μπαλιά 40 μέτρων στον Ζωγραφάκη αυτός βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας προχώρησε έκανε το σουτ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Βενετικίδη. Στο 39’ κεφαλιά του Ντουρμισί η μπάλα λίγο άουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 46’ σε 1-1 με σουτ του Πήλιου. Ευκαιρία για τον ΠΑΣ στο 62’ με τον Παπαδόπουλο να εκτελεί κόρνερ και ο Ξενόπουλος να διώχνει με δυσκολία.
Ο ΠΑΣ στο 63’ διαμαρτυρήθηκε δίκαια για πέναλτι αφού ο Αποστολόπουλος ανέτρεψε τον Ζαχαρό με τον διαιτητή Νέο παρότι ήταν κοντά στη φάση να δείχνει τη συνέχεια του αγώνα. Στο 75’ και ενώ η μπάλα είχε φτάσει στα χέρια του Βενετικίδη, ο Νικολόπουλος διαμαρτυρήθηκε έντονα στον διαιτητή για φάουλ που δεν δόθηκε υπέρ του στο χώρο του κέντρου, με αποτέλεσμα ο διαιτητής να δώσει τεχνική ποινή και κίτρινη κάρτα στον παίκτη του ΠΑΣ.
Το φάουλ, το εκτέλεσε ο Σκεντεράι, ο Ζερβόπουλος πήρε την κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Μαυρομμάτη που με πλασέ έκανε το 1-2.
Ο προπονητής του ΠΑΣ Χρήστος Αγγέλης διαμαρτυρήθηκε έντονα στο βοηθό Θανασιά για οφσάιντ με αποτέλεσμα να αποβληθεί από τον αγωνιστικό χώρο. Στο 84’ σουτ του Πήλιου η μπάλα λίγο άουτ. Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε στο 89’ ο Σούλτσε. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Μαυρομμάτης.
Διαιτησία: Νέος (Θανασιάς-Κόττορος).
ΠΑΣ Γιάννινα: Βενετικίδης, Τσίντας, Τάτσης, Γώγος, Βασιλάκης, Ζαχαρός, Λιάππης (59’ Κάγια), Λιάσος, Αλεξίου (68’ Νικολόπουλος), Παπαδόπουλος (77΄ Μπισέλας), Πήλιος.
Παναθηναϊκός: Ξενόπουλος, Θεοχάρης, Ζωγραφάκης, Ζερβόπουλος, Σκεντεράι, Μαυρομμάτης, Απστολόπουλος, Ντουρμισί (85’ Βλαχόπουλος), Σέχου, Ξεπαπαδάκης (53’Σούλτσε), Δημητρούλας (65’ Μιχαήλ).
* * *

K17

Κ17: ΠΑΣ-Παναιτωλικός 3-1

Τη νίκη με 3-1 πήρε η ομάδα Κ 17 του ΠΑΣ Γιάννινα από τον Παναιτωλικό σε ένα παιχνίδι που είχε δύο όψεις.
Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΣ πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση την οποία και μετουσίωσε σε δύο γρήγορα γκολ.  Ο ΠΑΣ άνοιξε το σκορ στο 11’ με τον Εμβραΐζογλου να εκτελεί φάουλ, ο Αρμύρας απέκρουσε τη μπάλα και ο Καραμποΐκης από κοντά με πλασέ έκανε το 1-0. Στο αμέσως επόμενο λεπτό (12΄) ο Καραμποΐκης με ωραία κάθετη μπαλιά έβγαλε τον Τάφα απέναντι από τον Αρμύρα και αυτός με πλασέ έκανε το 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός κατάφερε να μειώσει σε 2-1 στο 50’ όταν ο Μπελεβώνης έκανε το σουτ, ο Δούκας φάνηκε να ελέγχει την μπάλα αυτή όμως του έφυγε μέσα από τα χέρια και ο Ευθυμίου από κοντά με πλασέ έκανε το 2-1. Ο ΠΑΣ «κλείδωσε» τη νίκη στο 78’ όταν ο Παππάς έκανε τη σέντρα και ο Κωνσταντόπουλος στην προσπάθεια του να διώξει έβαλε αυτογκολ.
Ο Παναιτωλικός τελείωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με 2η κίτρινη κάρτα του Μαντζανά.
Διαιτησία: Ρούσσος-Μπεκερτζής (Πρέβεζας).
ΠΑΣ Γιάννινα: Δούκας, Μέγας, Ζωγάκης, Πόγιας, Ντόντης, Πλατιάς, Λέκκας (68’ Δήμος), Εμβραΐζογλου (88’ Κασίμης), Καραμποΐκης (86’ Κλεισούρας), Τάφα (61’ Παππάς), Σακκάς (55’ Ντάνας).
Παναιτωλικός: Αρμύρας, Κωνσταντόπουλος (88’ Αγρογιάννης), Παναγιωτίδης, Χοχτούλας (82’ Καζανάς), Θεοτοκάτος, Ευθυμίου, Ντούλιας (66’ Καρατσέλης), Μαντζανάς, Πανταζής, Μπελεβώνης (85’ Παλιάτσας), Σκόνδρας (78’ Φραγκούλης).

* * *

Κ15: ΠΑΣ-Παναιτωλικός 1-1

Τα… άχαστα» έχασε χθες η Κ 15 του ΠΑΣ Γιάννινα η οποία έπαιξε καλό ποδόσφαιρο, αλλά δυστυχώς η μπάλα δεν μπορούσε με τίποτα να πάει στα δίχτυα και χρειάστηκε να δώσει ο διαιτητής πέναλτι (εμφανέστατο) για να μπορέσει να ισοφαρίσει.
Ανοιχτό παιχνίδι έγινε στο πρώτο ημίχρονο με την ομάδα του ΠΑΣ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την μερίδα του λέοντος στις ευκαιρίες.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 42’ με την κεφαλιά του Λαζαρίδη.
Ο ΠΑΣ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 76’ όταν ο Ραγιάς ανέτρεψε τον Παππά με τον διαιτητή να δίνει το πέναλτι, το εκτέλεσε ο Δημητρέλος κάνοντας το 1-1.
Στο 78’ αποβλήθηκαν με απευθείας κόκκινη κάρτα οι Ραγιάς και Τσιούτσιος.
Διαιτησία: Ζαμπαλάς (Γούκος-Γκανάτσιου).
ΠΑΣ Γιάννινα: Ψεύτης, Μάκης, Περβανάς (73’ Ντίνος), Ντούκας, Τσιούτσιος, Παππάς, Τασιούλας, Κύρκος (52’ Μπούμπας), Παπαστράτος (41’ Σακκάς), Ζώνιος Γ. Δημητρέλος.
Παναιτωλικός: Ραγιάς, Βασίλας, Παπαχρήστος (79’ Πριόβολος), Χρήστου, Λαζαρίδης, Τσιακούμης, Λάκκας (64’ Κρανιώτης), Σοροβός, Τρομπούκης (75’ Κοκώνης), Δήμος (65’ Παπαδήμας), Βλάχος (52’ Σαράκης).