Μια… ανάσα από την πρόκριση βρέθηκε ο ΠΑΣ Γιάννινα!

LARISA PAS 7 2 18

• Μεγάλη ευκαιρία να προκριθεί στους ημιτελικούς του Κυπέλλου Ελλάδος έχασε χθες ο ΠΑΣ Γιάννινα.
Αν και πολλοί τον είχαν «ξεγραμμένο» μετά το απροσδόκητο 1-2 στο πρώτο παιχνίδι που έγινε στο Εθνικό Στάδιο, χθες ο ΠΑΣ  «άγγιξε» την πρόκριση καθώς στην κανονική διάρκεια κατάφερε να προηγηθεί 2-1, τελικά όμως λύγισε στην παράταση γνωρίζοντας μάλιστα την ήττα με 3-2 και έτσι αποχαιρέτησε το θεσμό του Κυπέλλου.
Το χθεσινό παιχνίδι της Λάρισας ήταν συναρπαστικό ως προς την εξέλιξή του και ο ΠΑΣ ήταν εκείνος που στην κανονική διάρκεια έχασε τις ευκαιρίες να «καθαρίσει» την πρόκριση.  Ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκειά του, διατήρησε την  κατοχή της μπάλας και παρά το γεγονός ότι δέχτηκε νωρίς γκολ (στο 11΄από τον Γκρίζμαν μετά από λάθος απόκρουση του Μπέριου), κατάφερε να ισοφαρίσει και  να προηγηθεί 2-1 με δύο γκολ- φάουλ του Κόντε (στο 22΄ και στο 82΄). Ο Κόντε που ήταν και ο κορυφαίος της Γιαννιώτικης ομάδας έχασε τη μεγάλη ευκαιρία λίγο πριν το σφύριγμα της λήξης της κανονικής διάρκειας (89΄) να πετύχει το τρίτο γκολ που θα έδινε και την πρόκριση στον ΠΑΣ, η οποία όμως ουσιαστικά χάθηκε στο πρώτο παιχνίδι.
Καλύτερος ο ΠΑΣ
Ο ΠΑΣ από την αρχή του παιχνιδιού έδειχνε να πατά καλύτερα στο γήπεδο, απέναντι στους γηπεδούχους που πρόσεχαν περισσότερο την άμυνά τους. Το γκολ που δέχτηκε, ήταν κόντρα στη ροή του αγώνα, το γεγονός όμως ότι ισοφάρισε πολύ νωρίς, άγχωσε για τα καλά τους Λαρισαίους και στο 43΄λίγο έλλειψε να γίνει το 1-2, αλλά το δυνατό σουτ του Μανθάτη μέσα από τη μεγάλη περιοχή  έφυγε άουτ.
 Στο β΄ ημίχρονο ο ΠΑΣ μπήκε με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, αύξησε το ποσοστό κατοχής της μπάλας, χάνοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Κόντε στο 56΄και με τον Μανθάτη στο 64΄.  Όσο πλησίαζε ο χρόνος λήξης του παιχνιδιού, ο ΠΑΣ ανέβαζε στροφές και στο 82΄ο Κόντε με εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ που είχε κερδίσει ο Ντόλαβατς πέτυχε το 1-2 μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς των Γιαννιωτών, σκορπίζοντας «παγωμάρα» στους Λαρισαίους. Στο 89΄ θα γινόταν μάλιστα η ολική ανατροπή, αλλά ο Κόντε έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν σε ανεπανάληπτο τετ α τετ με τον τερματοφύλακα Μπόζοβιτς έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Η παράταση της ανατροπής
Στην παράταση κι ενώ όλα έδειχναν ότι η ψυχολογία ήταν με το μέρος του ΠΑΣ, ο οποίος είχε ξεκινήσει καλύτερα το παιχνίδι, στο 99΄ο Μασούρας (ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τη  Λάρισα στις δύο αναμετρήσεις) μπήκε στη μεγάλη περιοχή και με διαγώνιο συρτό σουτ νίκησε τον Περιστερίδη, ο οποίος δεν βρισκόταν και στην καλύτερη θέση.
Η απογοήτευση ήταν πλέον εμφανής στο στρατόπεδο του ΠΑΣ και η καταστροφική παράταση ολοκληρώθηκε στο 107΄με πέναλτυ που κέρδισε ο Κριζμάν σε ανατροπή του από τον Μιχαήλ. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Φατιόν,  με τον ΠΑΣ να χάνει ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι ξανά στα ίσα με τον Κόντε στο 112’.  Στα τελευταία λεπτά και ενώ όλα είχαν κριθεί η Λάρισα έχασε δύο ευκαιρίες με τους Μασούρα- Περόνε.
Η Λάρισα  πέρασε στους ημιτελικούς του κυπέλλου, χωρίς μεν να είναι καλύτερη του ΠΑΣ, αλλά να είναι εκείνη που εκμεταλλεύτηκε κατά τον ιδανικότερο τρόπο τα λάθη της αμυντικής γραμμής της Ηπειρωτικής ομάδας η οποία εξακολουθεί να μην έχει «ρέντα».
Διακριθέντες
Από τον ΠΑΣ εκτός του Κόντε, πολύ κινητικός ήταν ο Βιδάλ, ασταμάτητα έτρεξε ο Γαρουφαλιάς, καλές εντυπώσεις άφησε ο Τσικάρσκι που ξεκίνησε ως αριστερός μπακ, σταθερός ήταν ο Μιχαήλ, ενώ με καλές και κακές στιγμές ήταν ο Μπρούνο Χαλκιαδάκης.  Ο Μανθάτης έτρεξε πολύ, αλλά και «βαρύνεται» με δύο μεγάλες χαμένες ευκαιρίες. Τέλος ο Μπετρά είχε ένα σουτ στο δοκάρι, αν και στη συνέχεια υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ.
Ο ΠΑΣ Γιάννινα αφήνει πίσω του το θεσμό του Κυπέλλου, με την πικρία ενός άδικου αποκλεισμού και πλέον στρέφει το ενδιαφέρον στο παιχνίδι του Σαββάτου με τον Παναθηναϊκό, προσδοκώντας σε μια νίκη που θα διασκεδάσει τις εντυπώσεις από τα άτυχα αποτελέσματα των τελευταίων μηνών.
ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Μασούρας, Γιοβάνοβιτς, Ζίζιτς, Γουάλας, Φατιόν, Λαγός, Μιλοσάβλιεβιτς, Αγκάνοβιτς (65’ Γκόλιας), Ναζλίδης (73’ Λεοζίνιο), Κριζμάν (110’ Περόνε).
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Αποστολόπουλος, Μπέριος, Μιχαήλ, Τσικάρσκι, Γαρουφαλιάς, Βιδάλ, Μανθάτης (70’ Ντόλοβατς), Χαλκιαδάκης (90’ Γιάκος), Κόντε, Μπετρά (60’ Σολτάνι).
Ο Γιάννης Πετράκης
Εμφανώς στεναχωρημένος από την εξέλιξη του παιχνιδιού και τον αποκλεισμό του ΠΑΣ εμφανίστηκε στις δηλώσεις του ο Γιάννης Πετράκης: «Βάσει της συνολικής αποτίμησης των δύο παιχνιδιών  εμείς  έπρεπε να προκριθούμε» τόνισε, προσθέτοντας ότι ο ΠΑΣ είχε τις ευκαιρίες και τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού.
«Πετύχαμε 2 γκολ με τον Κόντε και είχαμε 3 πολύ καλές ευκαιρίες. Ειδικά η φάση του Κόντε στο 89’ νομίζω ότι ήταν καθοριστική»,  συνέχισε λέγοντας ότι «δεν αποδόθηκε το δίκαιο». Όσο για την ανατροπή του σκορ στην παράταση, ο κ. Πετράκης, είπε ότι «σε δύο στιγμές που βρήκε την ευκαιρία η Λάρισα μας εκτέλεσε», Τέλος απαντώντας σε σχετική ερώτηση, χαρακτήρισε τον Κόντε ως τον καλύτερο επιθετικό αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα.
Ο Ηλίας Φυντάνης
Ο προπονητής της Λάρισας Ηλίας Φυντάνης, που αποδοκιμαζόταν όσο η Λάρισα απειλούνταν με τον αποκλεισμό, υποστήριξε ότι η ομάδα του άξιζε την πρόκριση. «Ειδικά- πρόσθεσε- όταν όταν βάζεις τρία γκολ στον ΠΑΣ, που κάποια άλλη ομάδα εκτός από τον ΠΑΟΚ δεν το έχει κάνει αυτό».