ΘΕΛΕΙ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΕΝΙΣΧΥΣΗ…

PAS ASTERAS TRIPOLHS 2 7 1 18

Για έβδομο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη έμεινε ο ΠΑΣ Γιάννινα καθώς αναδείχτηκε ισόπαλος 0-0 με τον Αστέρα Τρίπολης χτες το απόγευμα στο «Ζωσιμάδες». Μέτριο ποιοτικά το παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό και τις δύο ομάδες να έχουν στο τέλος τις ευκαιρίες να «κλέψουν» το τρίποντο. Τέταρτο σερί ματς στην έδρα τους χωρίς νίκη για τους Ηπειρώτες. Εμφανής η άμεση ανάγκη μεταγραφικής ενίσχυσης μετά τις αποχωρήσεις βασικών παικτών.

Χωρίς νίκη στην έδρα του για τέταρτη συνεχόμενη φορά έμεινε χτες ο ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς αναδείχτηκε ισόπαλος χωρίς τέρματα με τον Αστέρα Τρίπολης στο «Ζωσιμάδες» σε ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να το κερδίσει, θα μπορούσε όμως και να το χάσει. Συνολικά η ομάδα της Ηπείρου έχει μείνει 7 παιχνίδια χωρίς νίκη και βρίσκεται στην 10η θέση της βαθμολογίας. Ευκαιρίες με τους Μανθάτη, Σολτάνι και Κόντε για τους Ηπειρώτες, δοκάρι στο τέλος με τον Σελίν ο Αστέρας Τρίπολης που έμεινε αήττητος για έβδομο σερί παιχνίδι.
Πως έπαιξαν
Ο εορτάζων χτες Γιάννης Πετράκης άφησε στον πάγκο τον Τζημόπουλο και έδωσε φανέλα βασικού στον Σκόνδρα. Ο Ρεθυμνιώτης τεχνικός παρέταξε τον ΠΑΣ με 3-4-3. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Γιαννίκογλου, την τριάδα των στόπερ αποτελούσαν οι Σκόνδρας, Μπέριος και Μιχαήλ. Τη δεξιά πτέρυγα κάλυπτε ο Καρανίκας και την αριστερή ο Μπουκουβάλας, ενώ στην μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Λίλα και Γιάκος. Αριστερά στην επίθεση ο Χαλκιαδάκης, δεξιά ο Μανθάτης και στην κορυφή ο Κόντε.
Από την άλλη ο πρώην προπονητής του ΠΑΣ και νυν του Αστέρα Σάββας Παντελίδης παρέταξε την ομάδα της Τρίπολης με 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Αθανασιάδης, δεξί μπακ ο Ίγκορ, αριστερό ο Γιαννούλης και σέντερ μπακ οι Πασαλίδης και Τριανταφυλλόπουλος. Αμυντικά χαφ αγωνίστηκαν οι Ιγκλέσιας και Μουνάφο, στα άκρα Τσιλιανίδης και Ισνάλντο, με τον Τόνσο πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Μανιά.
Καλό ξεκίνημα, ευκαιρία ο Κόντε
Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και κυρίως στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΠΑΣ μπήκε δυνατά στο ματς και προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό του. Μόλις στο 5’ χάθηκε η πρώτη και ουσιαστικά η μοναδική αξιόλογη φάση για τους Ηπειρώτες στο πρώτο μέρος. Ο Μανθάτης έκανε σέντρα από αριστερά, ο Κόντε πήρε ωραία κεφαλιά στην περιοχή, αλλά ο Αθανασιάδης έσωσε την εστία του με εντυπωσιακή επέμβαση στην αριστερή του γωνία, διώχνοντας σε κόρνερ.
Παρά το καλό ξεκίνημα του ΠΑΣ, στη συνέχεια ο Αστέρας ισορρόπησε και στο 13' είχε ένα σουτ του Ισνάλντο έξω από την περιοχή που πέρασε άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μουνάφο βρήκε τον Μανιά αριστερά στην περιοχή, όμως το σουτ του βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων του Γιαννίκογλου.
Το παιχνίδι τακτικής ανάμεσα στους Πετράκη και Παντελίδη συνεχίστηκε σχεδόν σε όλο το πρώτο μέρος, με τους Αρκάδες πάντως να εκμεταλλεύονται τις χτυπητές αδυναμίες του ΠΑΣ στη μεσαία γραμμή και να έχουν την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας.
Στο 29’ ο Τσιλιανίδης έκανε ένα σουτ που κόντραρε στον Μπέριο, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο επερχόμενος Γιαννούλης πήρε την επαναφορά και με σουτ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.
Χρειάστηκε να περάσουν 35 λεπτά για να γίνει ο ΠΑΣ και πάλι απειλητικός. Συγκεκριμένα, στο 40’ ο Κόντε με περίτεχνη ενέργεια «άδειασε» τον Πασαλίδη, όμως ο έτερος στόπερ της Τρίπολης Τρινταφυλλόπουλος τον ανέκοψε την τελευταία στιγμή ενώ ήταν έτοιμος να σκοράρει.
Το μέτριο και χωρίς πολλές συγκινήσεις πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με μια σέντρα σουτ του Ισνάλντο στο 45’, την οποία μπλόκαρε εύκολα ο Γιαννίκογλου.
Έξω ο Χαλκιαδάκης, μέσα ο Βιδάλ
Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Πετράκης έριξε στο ματς τον Βιδάλ στη θέση του αρνητικού χτες Χαλκιαδάκη, θέλοντας να διαφοροποιήσει τα πράγματα στην μεσοεπιθετική γραμμή του ΠΑΣ, η οποία υπολειτουργούσε στα πρώτα 45 λεπτά.
Η είσοδος του νεαρού Βραζιλιάνου δεν άλλαξε πολλά στη ροή του παιχνιδιού. Η πρώτη φάση της επανάληψης ανήκε στον Αστέρα και ήταν στο 50’ όταν ο Μανιάς πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι μετά από κόρνερ, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.
Στο 53’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ όταν ο Ιγκόρ έκανε το γύρισμα και η μπάλα έφτασε μέσα στην περιοχή στον άξονα στον Μουνάφο, ο οποίος όμως σούταρε ψηλά άουτ.
Ο ΠΑΣ απάντησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κόντε στο 55', με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Αθανασιάδη.
Στη συνέχεια για περίπου 5 λεπτά ο Αστέρας βρίσκονταν στην επίθεση και πίεσε την άμυνα του ΠΑΣ κερδίζοντας διαδοχικά κόρνερ. Σε ένα από αυτά ο Τσιλιανίδης στο 61' σούταρε δυνατά, αναγκάζοντας τον Γιαννίκογλου σε καλή επέμβαση.
Ευκαιρίες ο ΠΑΣ, δοκάρι ο Αστέρας
Ο Πετράκης έριξε στο ματς τον Τζημόπουλο στη θέση του Σκόνδρα και γύρισε το σύστημα του ΠΑΣ σε 4-4-2, με τον Τζημόπουλο να αγωνίζεται ως αμυντικό χαφ. Στον αντίποδα ο Παντελίδης πέρασε στο ματς τον Κυριακόπουλο αντί του Ισνάλντο.
Στο 69’ ο Μανιάς βρέθηκε αφύλακτος στην καρδιά της άμυνας του ΠΑΣ μετά από σέντρα από δεξιά του Ιγκόρ, όμως δεν έβαλε σωστά το κεφάλι του και η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Γιαννίκογλου.
Στο 71' οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμα μία φάση με τον Τσιλιανίδη να σουτάρει από αριστερά στην περιοχή, αλλά τον Γιαννίκογλου να αποκρούει στην κλειστή του γωνία.
Ένα λεπτό αργότερα ο ΠΑΣ έχασε τεράστια ευκαιρία να πετύχει το πολυπόθητο γκολ. Η επιμονή του Κόντε έφερε μια κερδισμένη κατοχή μπάλας, ο Γιάκος έβγαλε έξυπνα τον Μανθάτη τετ α τετ, όμως αυτός άνοιξε το κοντρόλ και το πλασέ του έγινε από πλάγια δεξιά, με αποτέλεσμα ο Αθανασιάδης να προλάβει να βάλει το σώμα του να και σώσει τον Αστέρα Τρίπολης από το γκολ.
Οι Ηπειρώτες έφτασαν εκ νέου κοντά στο «χρυσό» γκολ στο 84’ όταν μετά από κόρνερ η μπάλα έπεσε στην περιοχή από αριστερά στον Κόντε, ο οποίος όμως σούταρε άουτ.
Η είσοδος του Σολτάνι αντί του Μανθάτη έκανε τον ΠΑΣ πιο επιθετικό στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο οποίος είχε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να πετύχει γκολ. Στο 88’ ο Σολτάνι με υπέροχη προσποίηση βρέθηκε σε επίκαιρη θέση από αριστερά στην περιοχή και έκανε το διαγώνιο σουτ, όμως ο Αθανασιάδης  έκανε την επέμβαση του αγώνα και απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
Ένα λεπτό αργότερα στο 89’ ο Καρανίκας έκανε σέντρα από δεξιά και ο Κόντε πήρε ολομόναχος κεφαλιά από την μικρή περιοχή, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ. Από τις ευκαιρίες που συνήθως δεν χάνει ο Ισπανός επιθετικός του ΠΑΣ.
Εκεί που έχασε 3 μεγάλες ευκαιρίες για να πετύχει το γκολ και να φτάσει στη νίκη, ο ΠΑΣ παραλίγο να δεχτεί και γκολ στις καθυστερήσεις και να βρεθεί απέναντι στο φάσμα της ήττας. Συγκεκριμένα, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κυριακόπουλου, ο Σελίν που είχε μπει λίγο νωρίτερα στο ματς όντας η τελευταία αλλαγή του Παντελίδη, πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Γιαννίκογλου.
Το 0-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Σκουλά, μετά από ένα παιχνίδι που θα μπορούσαν να κερδίσουν και οι δύο ομάδες. Σημασία έχει ότι η ομάδα της Ηπείρου έμεινε για ακόμα ένα εντός έδρας ματς, τέταρτο σερί και έκτο συνολικά στα Γιάννενα, χωρίς νίκη και πήγε στους 18 βαθμούς.
Η ανάγκη μεταγραφικής ενίσχυσης για τους Ηπειρώτες είναι πιο άμεση από ποτέ και μάλιστα με παίκτες έτοιμους για την ενδεκάδα και όχι μελλοντικές επενδύσεις που χρειάζονται χρόνο προσαρμογής. Το κατά πόσο αυτό θα γίνει θα φανεί τις επόμενες ημέρες. Οι πληροφορίες πάντως αναφέρουν ότι ήδη οι Ηπειρώτες βρίσκονται σε αναζήτηση ενός αριστερού μπακ χαφ και ενός παίκτη για τη μεσαία γραμμή.
Την Τετάρτη το απόγευμα (17:15) o ΠΑΣ παίζει και πάλι στα Γιάννενα, αυτή τη φορά με τον Λεβαδειακό για το κύπελλο Ελλάδας και καλείται να ανατρέψει το εις βάρος του 1-0 του πρώτου αγώνα προκειμένου να πάρει την πρόκριση.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΕΤΡΑΚΗΣ (ΠΑΣ Γιάννινα):
«Επειδή είναι το πρώτο παιχνίδι στην καινούρια χρονιά εύχομαι σε όλο τον κόσμο υγεία και ειδικά  στην οικογένεια του ΠΑΣ το 2018 να είναι μια πετυχημένη και δημιουργική χρονιά.
Σε ό,τι αφορά το παιχνίδι, επειδή υπήρχε διακοπή δεν ξέραμε σε τι κατάσταση θα βρισκόμασταν, γιατί στη διακοπή πάντα χάνεται ο ρυθμός και υπάρχει χαλάρωση. Ενώ είχαμε και απέναντι μας μια ομάδα που βρίσκεται σε καλό φεγγάρι και όλα αυτά δημιούργησαν και την εικόνα του παιχνιδιού. Νομίζω ότι έγινε ένα όχι τόσο ποιοτικό αλλά πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι. Και οι δύο ομάδες είχαν ένα καλό διάστημα και αυτοί αλλά και εμείς κάναμε ευκαιρίες, ήταν ένα όχι ιδιαίτερα ποιοτικό, αλλά αμφίρροπο παιχνίδι. Χάσαμε δύο ευκαιρίες στο τέλος αλλά μην ξεχνάμε και το δοκάρι του Αστέρα. Θεωρώ ότι έγινε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι που θα μπορούσε να πάει και από τη μια, αλλά και από την άλλη μεριά».
Για το αν θα γίνουν μεταγραφές: «Εμείς την πίστη μας και την εμπιστοσύνη στην ομάδα μας δεν τη χάνουμε ποτέ. Αυτό είναι στάση ζωής. Εγώ εμπιστεύομαι τα παιδιά που έχω στα χέρια μου, το σίγουρο είναι ότι η ομάδα αριθμητικά χρειάζεται βοήθεια. Είμαστε και σε συνεννόηση με τον πρόεδρο και πιστεύω ότι θα γίνουν αυτά που πρέπει να γίνουν. Να ξέρετε ότι ο Δεκέμβριος είναι πολύ δύσκολος μήνας για μεταγραφές, υπάρχει η πίεση, δεν μπορείς να βρεις εύκολα παίκτες γιατί έχουν συμβόλαια. Θα πρέπει να βρούμε παίκτες που θα είναι σε φουλ αγωνιστική δραστηριότητα, γιατί αν δεν είναι μέχρι να ετοιμαστούν ίσως να μην προλάβουν να μας βοηθήσουν και καλύτερα να καθυστερήσουμε λίγο παρά να κάνουμε κάτι που δε θα μας ωφελήσει».
Για τη μεταγραφή Μαυροπάνου: «Σίγουρα σε κανενός το μυαλό  δεν ήταν ότι αυτό το παιδί μπορεί να πάει στην Άρσεναλ, για να είμαστε ειλικρινείς. Όταν όμως τον έφερε ο πρόεδρος στο Καρπενήσι, του είπα ότι αυτός ο παίκτης δεν πρέπει να χαθεί γιατί έχει προοπτική.
Αυτή ήταν η αρχική μου εκτίμηση, όμως η δουλειά και πορεία είναι αυτά που δείχνουν αν αυτό που βλέπουμε  σαν προδιαγραφές το υποστηρίξει ο παίκτης, τη διάθεση που έχει μκαι την ενέργεια που θα βγάλει όσο θα είναι μαζί μας. Έχουμε πολλά παιδιά που δεν προχωρούν εύκολα και άλλα που φεύγουν γρήγορα γιατί αντιλαμβάνονται πιο γρήγορα τι γίνεται και έχουν και το πακέτο. Νομίζω ότι ο Κων/νος έχει πακέτο  υψηλών προδιαγραφών και έχει και τον ψυχισμό να το υποστηρίξει».
Για το αν θα αποχωρήσει άλλος παίκτης από την ομάδα: «Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει τέτοιο θέμα».
Για το παιχνίδι με τον Λεβαδειακό: «Θα προσπαθήσουμε να κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε για να πάρουμε την πρόκριση».
ΣΑΒΒΑΣ ΠΑΝΤΕΛΙΔΗΣ (Αστέρας Τρίπολης):
«Αν χωρίσουμε τα συναισθήματα μας σίγουρα είμαστε ικανοποιημένοι από την προσπάθεια μας, αλλά το αποτέλεσμα μας αδικεί γιατί όταν σε ένα εκτός έδρας παιχνίδι κάνεις τόσες ευκαιρίες, πρέπει να κερδίζεις. Τα κάναμε όλα καλά εκτός από το τελευταίο, να βάλουμε γκολ. Παίζαμε με μια πολύ δυνατή ομάδα στην έδρα της. Πάντα μετά τις γιορτές οι ομάδες έχουν σκαμπανεβάσματα, αλλά σήμερα τα παιδιά μας δικαίωσαν».
Για το αν χρειάζεται ενίσχυση η ομάδα: «Φυσικά και χρειαζόμαστε ενίσχυση αλλά δεν είμαστε σε θέση να πούμε σε ποιες θέσεις χρειαζόμαστε παίκτες. Αριθμητικά θέλουμε δύο με τρεις ποδοσφαιριστές».

* * *

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΠΑΙΚΤΩΝ

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Γιαννίκογλου 7, Σκόνδρας 5 (62’ Τζημόπουλος 6), Μπουκουβάλας 5, Γιάκος 5, Μανθάτης 5 (78’ Σολτάνι), Χαλκιαδάκης 4 (46’ Βιδάλ), Μπέριος 7, Μιχαήλ 6, Καρανίκας 5, Λίλα 5, Κόντε 5.
Αστέρας Τρίπολης (Παντελίδης): Αθανασιάδης 6, Ιγκόρ 6, Πασαλίδης 6, Γιαννούλης 5, Τριανταφυλλόπουλος 5, Ιγκλέσιας 5, Μουνάφο 6, Τόνσο 7, Ισνάλντο 4 (64΄ Κυριακόπουλος), Τσιλιανίδης 6 (89’ Σελίν), Μανιάς 5 (85’ Γκοντό).
* * *

ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ

5': Ευκαιρία για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Σέντρα από αριστερά του Μανθάτη, ο Κόντε πιάνει ωραία φαλτσαριστή κεφαλιά και ο Αθανασιάδης πραγματοποιεί εντυπωσιακή επέμβαση.
15': Ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Μανιάς φεύγει στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΣ, σουτάρει από πλάγια αριστερά και αστοχεί.
29': Δυνατό σουτ του Γιαννούλη εκτός περιοχής, άουτ η μπάλα.
40': Αδειάζει τον Πασαλίδη ο Κόντε, αλλά τον σταματά ο Τριανταφυλλόπουλος παραχωρώντας κόρνερ.
50': Κόρνερ για τον Αστέρα. Εκτελεί ο Ισνάλντο, ο Μανιάς παίρνει την κεφαλιά και αστοχεί.
53': Ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Ιγκόρ κάνει το γύρισμα, η μπάλα φτάνει στον Μουνάφο, εκείνος σουτάρει εντός περιοχής και αστοχεί.
55': Απευθείας φάουλ ο Κόντε, άουτ η μπάλα.
61': Ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Τσιλιανίδης κάνει ωραίο σουτ εκτός περιοχής και ο Γιαννίκογλου αποκρούει.
69': Ο Ιγκόρ βγάζει τη σέντρα, ο Μανιάς παίρνει την κεφαλιά και αστοχεί.
71': Σουτάρει ο Τσιλιανίδης από μέσα αριστερά, αποκρούει ο Γιαννίκογλου.
72': Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Γιάκος βγάζει τετ α τετ τον Μανθάτης, αλλά αυτός ανοίγει το κοντρόλ του, κάνει το πλασέ από πλάγια δεξιά και ο Αθανασιάδης αποκρούει.
84': Ευκαιρία για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Κόντε κατεβάζει με το δεξί, σουτάρει με το αριστερό από μέσα αριστερά και αστοχεί.
88': Ο Σολτάνι αδειάζει τον αντίπαλό του, κάνει από μέσα αριστερά διαγώνιο σουτ και ο Αθανασιάδης πραγματοποιεί εντυπωσιακή επέμβαση, σώζοντας τον Αστέρα.
89': Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Γίνεται η σέντρα από δεξιά, ο Κόντε παίρνει την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή, αλλά αστοχεί εξ’ επαφής.
90'+1: ΔΟΚΑΡΙ για τον Αστέρα. Φάουλ από τον Κυριακόπουλο, ο Σελίν παίρνει την κεφαλιά και η μπάλα πάει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Γιαννίκογλου.