Α' ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

KATSIKA SERBIANA 7 1 18

Κατσικά - Σερβιανά 2-2
Παιχνίδι για γερά νεύρα έγινε στην Κατσικά εκεί όπου η τοπική Θύελλα και ο πρωτοπόρος Θρίαμβος Σερβιανών μοιράστηκαν τους βαθμούς και τις εντυπώσεις με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 2-2.
Από ένα ημίχρονο
Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο στο παιχνίδι. Το πρώτο μέρος ανήκει στους φιλοξενούμενους που προηγήθηκαν 0-2, ενώ είχαν και ευκαιρίες για να τελειώσουν το παιχνίδι.
Στο δεύτερο μέρος η Κατσικά βγήκε για να παίξει μπάλα, ανέβασε ψηλά την πίεση της, κατάφερε να μειώσει γρήγορα το σκορ, έφτασε στην ισοφάριση, ενώ φωνάζει και για ένα πέναλτι.
Διπλό χτύπημα από τον Θανάση
Στο πρώτο 20λεπτο ο πρώτος σκόρερ του Θρίαμβου Σερβιανών Κώστας Θανάσης χτύπησε δύο φορές, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Τσακτσίρα.
Στο 10’ μετά από σέντρα του Διαμαντόπουλου, η μπάλα έφτασε στον Θανάση και με σουτ έκανε το 0-1. Στο 18΄ με σουτ έστειλε τη μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα της Κατσικάς.
Ενδιάμεσα η Θύελλα στο 11’ έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Γιαννάκη να βγαίνει απέναντι από τον Κυρικλίδη να κάνει το σουτ με τον τερματοφύλακα να αποκρούει τη μπάλα, αυτή έφτασε και πάλι στον Γιαννάκη που σε κενή εστία πλάσαρε άουτ.
Ευκαιρίες από τους φιλοξενούμενους
Το 0-2 έδωσε αέρα στα πόδια των παικτών του Αλέκου Τάτση και δημιούργησαν τρεις καλές ευκαιρίες για να πετύχουν και τρίτο γκολ.
Ο Θανάσης στο 32’ είδε τον Τσακτσίρα να αποκρούει το πλασέ του.
Στο 43’ νέα ευκαιρία με τον Διαμαντόπουλο να κάνει τη σέντρα, ο Αλεξίου πήρε την κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Ρέψη που από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τσακτσίρα.
Η τελευταία ευκαιρία καταγράφηκε στο 45’ με τον Ηλία να εκτελεί φάουλ και την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.
Μεταμορφωμένη προς το καλύτερο η Θύελλα
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαφορετικό από το πρώτο μιας και η Κατσικά παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη προς τα καλύτερο, περιορίζοντας αισθητά τον αντίπαλο της ο οποίος έδειξε να έχει επαναπαυτεί στο 0-2 του πρώτου ημιχρόνου.
Γρήγορο γκολ και φωτιά στο παιχνίδι
Η Κατσικά αναζητούσε ένα γρήγορο γκολ για να μειώσει το σκορ και το πέτυχε στο 50’. Ο Διαμαντόπουλος προσπάθησε να γυρίσει με το κεφάλι προς τον Κυρικλίδη την μπάλα την ώρα που αυτός πραγματοποιούσε έξοδο, όμως η μπάλα κατέληξε κόρνερ. Την εκτέλεση του ανέλαβε ο Γιαννάκης και ο Βαρτζιώτης με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα κάνοντας το 1-2. Δύο καλές στιγμές με τους Αλεξίου και Ρέψη πέρασαν χωρίς αποτέλεσμα για τους φιλοξενούμενους.
Μεγάλη ευκαιρία για την Κατσικά στο 68’ με τον Χαλιάσο να βγάζει σέντρα στο ύψος του πέναλτι, η μπάλα έφτασε στον Βλάχο που έκανε όμως ένα κακό σουτ με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ.
Ισοφάριση, φωνές για πέναλτι και αποβολή
Η ισοφάριση για την Κατσικά ήρθε στο 75’ με τον Βλάχο να εκτελεί φάουλ, τον Βαρτζιώτη να παίρνει την πρώτη κεφαλιά, μπάλα πήγε μέσα στην μικρή περιοχή του Κυρικλίδη και εκεί ο επερχόμενος Ασωνίτης με νέα κεφαλιά έκανε το 2-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς για την Κατσικά. Η Θύελλα αύξησε ακόμη περισσότερο την πίεση της για την ολική ανατροπή και στο 77’ ο Βλάχος εκτέλεσε κόρνερ ο Βαρτζιώτης πήρε την κεφαλιά με τους αμυντικούς του Θρίαμβου να διώχνουν επάνω στη γραμμή σε νέο κόρνερ.
Το κόρνερ το εκτέλεσε ο Βλάχος, ο Λισγάρας πήδηξε για να πάρει την κεφαλιά μπροστά από τον Κομπίλα και βρέθηκε στο έδαφος με τον ίδιο και τους συμπαίκτες του να διαμαρτύρονται στον διαιτητή Κατσικογιάννη για πέναλτι.
Οι διαμαρτυρίες είχαν ως αποτέλεσμα να αποβληθεί με 2η κίτρινη κάρτα ο Λισγάρας πράγμα που εξόργισε τους γηπεδούχους και είχαμε την εισβολή στον αγωνιστικό χώρο από τον πάγκο όπου καθόταν του γενικού αρχηγού Παναγιώτη Παπανικολάου ο οποίος διαμαρτυρήθηκε στον διαιτητής και αυτός τον απέβαλε από τον αγωνιστικό χώρο.
Από το σημείο αυτό και μετά δεν είχαμε κάποια αξιόλογη φάση με το τελικό 2-2 να είναι κατά τη γνώμη μας το πιο δίκαιο αποτέλεσμα.
Διαιτησία: Κατσικογιάννης (Πασχάλης-Κόλλιας).
Κατσικά: Τσακτσίρας, Μάντζιος (74' Μπίνας), Ασωνίτης, Λισγάρας, Νεφρός, Βαρτζιώτης, Χαλιάσος, Παππάς, Γιαννάκης, Βλάχος (89' Γούλας), Μαρούλης (46' Λέκκας).
Θρίαμβος Σερβιανών: Κυρικλίδης, Πάκος, Σκούφης, Γιάκος, Τζίμας, Κομπίλας (80' Μαλάμος), Αλεξίου, Ρέψης, Θανάσης, Ηλίας, Διαμαντόπουλος.

* * *

Κράψη - Πέραμα 0-2

• Με το δεξί ξεκίνησε το 2018 τόσο για την Προοδευτική, όσο και για τον προπονητή της Νίκο Γκούρα που έκανε το ντεμπούτο του στον πάγκο της ομάδας, με το Πέραμα να επικρατεί 0-2 της Κράψης.
Η Κράψη ήθελε τη νίκη για να απομακρυνθεί από τη ζώνη των αγώνων μπαράζ για την παραμονή στην κατηγορία αλλά δεν τα κατάφερε αφού είχε απέναντι της μια οργανωμένη ομάδα που στάθηκε καλά στα αμυντικά της καθήκοντα, ενώ επιθετικά μπόρεσε να πετύχει δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και να πάρει το τρίποντο.
Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε ο αγώνας αφού μόλις στο 3’ ο Μαργώνης έκανε το σουτ με τη μπάλα να βρίσκει σε σώματα αμυντικών να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στα δίχτυα του Θάνου δίνοντας έτσι το προβάδισμα 0-1 στο σκορ για το Πέραμα. Η Κράψη έγινε απειλητική στο 21’ χάνοντας ίσως την σημαντικότερη ευκαιρία της στο παιχνίδι με τον Παπαγιάννη να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Οικονόμου, αλλά πλάσαρε άουτ. Σαν να μην έφτανε η χαμένη ευκαιρία στο 23’, οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες αφού αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Ζάννης. Το Πέραμα λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους στο 42’ κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα του με σουτ του Φώτη.
Στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχαμε καλό θέαμα με τις δύο ομάδες να έχουν από μια χαμένη ευκαιρία. Στο 67’ το Πέραμα με τον Γιωτάκη και στο 84’ η Κράψη με τον Μάη.
Διαιτησία: Θάνος (Αντωνίου-Λιόντος).
Κράψη: Θάνος, Μαραγκός, Καλές, Ζάννης, Σήτος, Κουκοδήμος, Γιαννακούλης, Νιτσιάκος (83’ Συνοδινός), Κολοβός (53’ Τσάμος), Κοτσώνης (67’ Μάης), Παπαγιάννης (75’ Κάτσενος).
Πέραμα: Οικονόμου, Τσακανίκας (78’ Τάτσης), Στόλης, Λισγάρας, Μπίζιος, Ζήσης, Γιωτάκης, Καράσας (85’ Στεργίου), Μαργώνης (78’ Γεωργιάδης), Φώτης (85’ Ντόβας), Τζάλλας.

* * *

Μουσιωτίτσα - Αμπελόκηποι 1-2

• Δεν δείχνουν να τα παρατάνε οι Αμπελόκηποι καθώς αν και είναι χαμηλά στη βαθμολογία κατάφεραν να επιβληθούν στην αυλαία του πρώτου γύρου της Hall Of Brands Α Ερασιτεχνικής με 1-2 της Μουσιωτίτσας στο «Στάθης Τσανακτσής» και πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη τους ανέβηκαν στους 7 βαθμούς.
Ο Κένταυρος παρουσιάστηκε με αρκετές ελλείψεις στον αγωνιστικό χώρο και με μόλις 12 ποδοσφαιριστές, έχοντας δηλαδή στη διάθεση του μόλις μία αλλαγή. Οι Αμπελόκηποι ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση και προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τον αντίπαλο. Ωστόσο μετά το πρώτο τέταρτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και στο 17΄ο Σταμούλης έχασε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού με σουτ.
Στο 25' η Μουσιωτίτσα πέτυχε το 1-0 όταν ο Σταμούλης πάσαρε στον Φερούλη και ο τελευταίος με  υποδειγματικό πλασέ από αριστερά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ. Η απάντηση από την ομάδα του Κώστα Τσιούρη δεν άργησε να έρθει και στο 33΄ ο Τούσης με ένα σουτ από τον άξονα περίπου από τα 30 μετρά έστειλε τη μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο 35' και το 40' ο Ναυρόζογλου είχε δύο καλά σουτ, όμως το πρώτο ήταν άστοχο, ενώ στο δεύτερο ο Τόμπρας έσωσε τους Αμπελόκηπους και έτσι το 1-1 έμεινε μεχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Με το ξεκίνημα της επανάληψης οι Αμπελόκηποι έκαναν την ολική ανατροπή. Συγκεκριμένα, στο 47' ο Λουκάς έκανε την πάσα στον Τούση και εκείνος με σουτ πάνω στην κίνηση πέτυχε το 1-2, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στη Μουσιωτίτσα που έχασε πολλές κλασικές ευκαιρίες για γκολ. Στο 53' ο Φερούλης δεν κατάφερε εξ' επαφής να νικήσει τον Τόμπρα μετά από σέντρα του Ναυρόζογλου, ενώ στο 61' ο τερματοφύλακας των Αμπελοκήπων είπε "όχι" στον Αλεξίου σε μεταξύ τους τετ α τετ. Στο 90' ο Φερούλης με κεφαλιά μετά από σέντρα του Αλεξίου δεν κατάφερε να βρει στόχο, ενώ στις καθυστερήσεις το ψηλοκρεμαστό σουτ του Αλεξίου έφυγε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Τόμπρα. Το 1-2 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Σιώμου-Γκιζά, με τους Αμπελόκηπους να πανηγυρίζουν τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα και να διατηρούν ζωντανές τις ελπίδες τους για παραμονή στην κατηγορία.
Διαιτησία: Σιώμος-Γκίζας (Αγόρας - Αρβανίτης)
Μουσιωτίτσα: Ζώτος, Ταίρης, Τσόκρης Λ., Κίτσος, Νικόπουλος (67΄Παπαβασιλείου), Αλεξίου, Τσόκρης Γ., Σπαλιάρας, Φερούλης, Σταμούλης, Ναυρόζογλου.
Αμπελόκηποι: Τόμπρας, Μαρκούλας (76΄ Δήμος), Κατσάνος, Τσάνιος, Χαλδούπης, Τόμτσος, Τούσης (90΄ Παπαπαναγιώτου), Μακολλάρι (46΄ Μπούμπας), Λιπιώτης, Λουκάς (82΄ Οικονόμου Π.), Οικονόμου Ι.