«ΦΟΥΛ» ΤΗΣ ΙΣΟΠΑΛΙΑΣ Ο ΠΑΣ!

LARISA PAS8 3 12 17

• Τέταρτη συνεχόμενη ισοπαλία για τον ΠΑΣ Γιάννινα, για τον οποίο η... βελόνα έχει κολλήσει στο ίδιο σκορ. Μετά τις εντός έδρας ισοπαλίες με Παναιτωλικό και Ξάνθη για το πρωτάθλημα, το ματς με τον Άρη στο "Βικελίδης" για το Κύπελλο, σε ένα ακόμα παιχνίδι οι Ηπειρώτες αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1 με την ΑΕΛ. Οι Λαρισαίοι προηγήθηκαν πολύ νωρίς με πέναλτι του Ναζλίδη (55΄), ωστόσο ο ΠΑΣ βελτιώθηκε αισθητά στην επανάληψη και ισοφάρισε με τον Κόντε (55') και θα μπορούσε κάλλιστα να είχε πάρει και το τρίποντο της νίκης.  Πέμπτη φορά φέτος που ο ΠΑΣ αναδεικνύεται ισόπαλος 1-1 (Πανιώνιο εντός, Λεβαδειακό εκτός, Παναιτωλικό εντός, Ξάνθη εντός) και συνολικά έβδομη φετινή ισοπαλία.
Πώς έπαιξαν
Μετά την καλή τους εμφάνιση στο κύπελλο κόντρα στον Άρη ο Γιάννης Πετράκης έδωσε φανέλα βασικού στους Μπέριο και Αποστολόπουλο και παρέταξε τον ΠΑΣ με 3-5-2. Ο Βελλίδης επέστρεψε κάτω από τα δοκάρια, Μαυροπάνος, Μπέριος και Μιχαήλ αποτελούσαν την τριάδα των στόπερ, τη δεξιά πτέρυγα κάλυπτε ο Αποστολόπουλος και την αριστερή ο Ναδάλες. Γαρουφαλιάς και Γιάκος αγωνίστηκαν στη μεσαία γραμμή με τον Μανθάτη μπροστά τους και επιθετικό δίδυμο τους Σολτάνι και Κόντε.
Από την άλλη ο Ηλίας Φυντάνης επέλεξε για την ΑΕΛ ένα σύστημα 4-2-3-1 με τον Μπόζοβιτς κάτω από  τα δοκάρια, τους Γουάλας, Γκόλια, Ζίζιτς και Ρέντζα στην άμυνα, αμυντικά χαφ τους Φατιόν και  Αγκάνοβιτς, δεξιά ο Ντέλετιτς, αριστερά ο Κρίζμαν, επιτελικό χαφ ο Λεοζίνιο και στην κορυφή της επίθεσης ο Ναζλίδης.
Γκολ με το "καλημέρα" η Λάρισα
Το ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν το χειρότερο δυνατό για τον ΠΑΣ. Στην πρώτη ουσιαστικά φάση του παιχνιδιού οι Ηπειρώτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Συγκεκριμένα στο 4' ο Μπέριος τράβηξε από τη φανέλα τον Ναζλίδη, ενώ ο επιθετικός της ΑΕΛ ήταν με πλάτη, αυτός έπεσε στο έδαφος  και κέρδισε έξυπνα το πέναλτι από τον διαιτητή Ζαχαριάδη. Ο ίδιος ο Ναζλίδης ανέλαβε την εκτέλεση και στο 5' νίκησε τον Βελλίδη και άνοιξε το σκορ για το 1-0.
Το γρήγορο γκολ έδωσε ψυχολογία στους γηπεδούχους και "μούδιασε" τους Ηπειρώτες οι οποίοι βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο από νωρίς και έπρεπε να βγάλουν αντίδραση. Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη απείλησε για πρώτη φορά στο 12' με τον Κόντε να μην κάνει καλό κοντρόλ και να δίνει την ευκαιρία στον τερματοφύλακα Μπόζοβιτς να μπλοκάρει τη μπάλα, ενώ στο 14' ο Μανθάτης δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα με το κεφάλι μετά από παράλληλη σέντρα του Ναδάλες.
Χωρίς να έχει λόγο για να επιτεθεί ιδιαίτερα η ΑΕΛ προσπάθησε να κλείσει τους χώρους και όποτε μπορούσε να βγει με αξιώσεις μπροστά χωρίς να ρισκάρει, το έκανε, όπως στη φάση του 16' όταν ο Ντέλετις απείλησε από τον άξονα αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ ενώ τρία λεπτά αργότερα την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Φατιόν. Μετά το πρώτο εικοσάλεπτο ο ΠΑΣ ισορρόπησε το παιχνίδι και ανέλαβε επιθετική πρωτοβουλία. Η σημαντικότερη στιγμή των Ηπειρωτών ήρθε στο 26' όταν ο Ναδάλες έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Γιάκος έπιασε το πλασέ στην κίνηση αλλά ο Μπόζοβιτς το εξουδετέρωσε ενστικτωδώς διατηρώντας το μηδέν για την εστία του.
Ο Βελλίδης έδειξε ετοιμότητα σε πλασέ του Λεοζίνιο στο 36' και από εκεί κι έπειτα δεν σημειώθηκε κάποια άλλη αξιόλογη φάση με τον ΠΑΣ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το εις βάρος του 1-0.
Ανώτερος ο ΠΑΣ, έβδομο γκολ ο Κόντε
Στην επανάληψη ο ΠΑΣ ήταν εμφανώς ανώτερος από τους Λαρισαίους και είχε καλύτερο ρυθμό στο παιχνίδι του από τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Πετράκης πέρασε στο ματς τον Τζημόπουλο στη θέση του Γαρουφαλιά για να «σφίξει» το κέντρο  και να μπορέσει να κερδίσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, κίνηση για την οποία δικαιώθηκε.
Η ισοφάριση για τον "Άγιαξ" της Ηπείρου ήρθε στο 55' μετά από στατική φάση. Ο Ναδάλες εκτέλεσε κόρνερ, ο Σολτάνι πήρε την πρώτη κεφαλιά και η μπάλα πήγε στον Τζημόπουλο, ο οποίος δεν μπόρεσε να πλασάρει, όμως στρώθηκε στον Πέδρο Κόντε, ο οποίος σε κενή εστία δεν είχε πρόβλημα να την σπρώξει στα δίχτυα και να ισοφαρίσει σε 1-1. Ήταν το έβδομο φετινό γκολ του Ισπανού στο πρωτάθλημα και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα στον πίνακα των πρώτων σκόρερ του πρωταθλήματος. Μετά το γκολ της ισοφάρισης οι Ηπειρώτες αύξησαν την πίεση τους και είχε την πλήρη πρωτοβουλία των κινήσεων, θέλοντας να φτάσουν την πλήρη ανατροπή και να φύγουν με το τρίποντο της νίκης από τη Λάρισα. Στο 59' ο Ναδάλες βγήκε ταχύτατα στην αντεπίθεση και άλλαξε έξυπνα το παιχνίδι, αλλά το τελείωμα του Σολτάνι δεν ήταν καλό και χάθηκε η ευκαιρία.
Η μεγαλύτερη ευκαιρία των Ηπειρωτών για το δεύτερο γκολ χάθηκε στο 74' όταν ο Σολτάνι επωφελήθηκε μετά από λάθος της άμυνας της ΑΕΛ και έκανε το σουτ, όμως ο Μπόζοβιτς με δυσκολία απέκρουσε το σουτ του Αλγερινού και κράτησε το σκορ στο 1-1.
Ο εκ των κορυφαίων του ΠΑΣ στο παιχνίδι, Γιώργος Μανθάτης έκανε τη σέντρα από δεξιά στο 81', ο Ναδάλες πήρε την κεφαλιά υπό πίεση αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
Τρία λεπτά αργότερα ο δραστήριος Μανθάτης έκανε την κούρσα από τα δεξιά και έκανε το γύρισμα αλλά το πλασέ του Κόντε δεν ήταν ανάλογο της κλάσης του Ισπανού και περισσότερο έμοιασε με απομάκρυνση, με αποτέλεσμα να χαθεί μοναδική ευκαιρία για το 1-2.
Το ισόπαλο σκορ έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Ζαχαριάδη, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό, τον ΠΑΣ να πηγαίνει στους 16 και τη Λάρισα στους 14. Ήταν η έβδομη φετινή ισοπαλία για τους Ηπειρώτες στο πρωτάθλημα και συνολικά ένατη της σεζόν, αν συνυπολογίσει κανείς τις ισοπαλίες με Άρη και Πανιώνιο στο κύπελλο. Μάλιστα, είναι χαρακτηριστικό ότι από τις 9 αυτές ισοπαλίες, οι 7 είναι με το ίδιο σκορ, το αγαπημένο 1-1 του ΠΑΣ Γιάννινα.
Το αρνητικό είναι ότι ο ΠΑΣ έμεινε για τέταρτο σερί παιχνίδι πρωταθλήματος χωρίς νίκη και έχασε ακόμα μια ευκαιρία να βρεθεί κοντά στην πεντάδα. Πλέον είναι επιτακτική η ανάγκη νίκης στο παιχνίδι κόντρα στην Λαμία την ερχόμενη Κυριακή στο "Ζωσιμάδες".