Α' ΕΣΚΑΒΔΕ

IBC BAO

Επίδειξη δύναμης για το IBC, 110-64 τον Β.Α.Ο Άρτας

Στις νίκες επέστρεψε το IBC μετά την ήττα απο τον ΠΑΣ στο ντέρμπι της προηγούμενης αγωνιστικής. Η ομάδα του Σταύρου Βλάχου πήρε εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στον Βυζαντινό Α.Ο Άρτας για την 7η αγωνιστική του Β Ομίλου της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ.
Από τη αρχή του αγώνα, η γιαννιώτικη ομάδα έδειξε την ανωτερότητά της στο παρκέ και να κατάφερε να πάρει μια διαφορά ασφαλείας με το τέλος της 1ης περιόδου (27-9).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο με πιο σβηστές τις μηχανές οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι, να είναι ευστοχοι κάτω από τη ρακέτα και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με μια διαφορά 23 πόντων υπέρ τους.
Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν άκρως παραγωγικό για το IBC  με τους παίχτες του να είναι εύστοχοι και στα τρίποντα και έτσι διεύρυνε τη διαφορά του στους +40 στα 3.49 πριν τη λήξη της περιόδου που ολοκληρώθηκε με 83-35.
Στη τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κάνουν πάρτι στο παρκέ φτάνοντας τους 110 πόντους στο παιχνίδι.
Διαιτησία: Δημητρακάς-Διαμαντής
Τα δεκάλεπτα: 27-9, 50-27, 83-35, 110-64.
IBC: Κωστούλας 6(2), Ματσάγγας 4, Κρικώνης 16, Χαντέλης 13(1), Κρανής 17(2), Πρέντζας 2, Λυγδάς 5, Μάλλιος 5, Κουλουμπής 6(2), Χρύσης 19(2), Τσιρώνης 11(2), Πατραμάνης 6(1).
Βυζαντινός Α.Ο Άρτας: Φωτάκης 4, Χριστογιάννης 6(1), Ζήρας 2, Μακρής, Ροβίθης, Τσόλης, 16(3), Σιαπλαούρας 5, Λουκάς 13, Σιβέρης 7, Κέφης 6.
Σπάρτακος - Θρύλος Ιωαννίνων 55-46

Ο Σπάρτακος ήταν ο μεγάλος κερδισμένος της 7ης αγωνιστικής της Α ΕΣΚΑΒΔΕ καθώς επικράτησε με 55-46 του Θρύλου Ιωαννίνων στο γιαννιώτικο ντέρμπι και εδραιώθηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.
Το παιχνίδι κινήθηκε σε χαμηλό σκορ και είναι χαρακτηριστικό ότι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ 7-5. Η ομάδα του Δήμου Θώμου με όπλο της την δυνατή άμυνα έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 12 πόντους (27-15) με πολύ καλή εμφάνιση των Κιμισκιδη και Ζήση.
Ο Θρύλος στο τρίτο δεκάλεπτο μπήκε δυνατά και με πρωταγωνιστή τον Καραγιάννη ροκάνισε την διαφορά και έφερε το ματς στο -5 (37-32). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ψυχραιμία των παικτών του Σπάρτακο και οι επιθετικές λύσεις από τους Λαμπρόπουλο και Ζήση έδωσαν στον Σπάρτακο την τελική νίκη με 55-46.
Κορυφαίοι για τους νικητές ο Λαμπρόπουλος (16 πόντοι) και ο Ζήσης (13 πόντοι) με θετική παρουσία του Κιμισκιδη,Νικηφοριδη (8 πόντο). Από την άλλη πλευρά για τον Θρύλο Ιωαννίνων διακρίθηκαν ο Καραγιάννης (15 πόντοι) και ο Λάμπρου (9 πόντοι).
Τα δεκάλεπτα: 7-5, 27-15, 37-32, 55-46.
Σπάρτακος Ιωαννίνων (Θώμος): Δήμος, Κόρδας 1, Κοσμάς, Ζήσης 13, Λαμπρόπουλος 16, Κολιγιώτης 2, Κισμικίδης 8, Νικηφορίδης 8, Μπάτης, Καλλής, Κάϊκας 5, Παπανικολάου 2.
Θρύλος Ιωαννίνων (Μπεζεβέγκης): Ντρίτσος 3,Τραϊανού, Καραγιάννης 15, Μπούνας 1, Σκόρδος, Νταφόπουλος, Σπύρου 8, Κονταξής 3, Ταχίας 2, Γιώτης 5, Λάμπρου 9, Κωστούλας.
ΙΟΝΙΟΣ Α.Σ. – ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 40-83

Μετά την παρένθεση της περασμένης εβδομάδας όπου οι παίκτες του ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα έκαμψαν δύσκολα την αντίσταση του IBC  στο τοπικό ντέρμπι, οι Γιαννιώτες επέστρεψαν στις νίκες με υπερδιπλάσια διαφορά, νικώντας στην Κέρκυρα τον Ιόνιο με 40-83.
Οι παίκτες του Κώστα Σδράκα, για ακόμα μια φορά, παρουσιάστηκαν σοβαροί τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και δεν άφησαν ιδιαίτερα περιθώρια αντίδρασης στους νησιώτες, οι οποίοι μόνο στην πρώτη περίοδο κατόρθωσαν να παραμείνουν κοντά στο σκορ (13-18).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Γιαννιώτες πάτησαν γκάζι και το έκλεισαν προηγούμενοι με 24-38.
Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά συνεχώς αυξάνονταν και με αφετηρία την εξαιρετική άμυνά του ο ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 30-62.
Στο διαδικαστικό τέταρτο δεκάλεπτο οι Γιαννιώτες παρόλο την μεγάλη διαφορά, επέδειξαν σοβαρότητα και το τελικό σκορ 40-83 ήρθε φυσιολογικά.
Τα δεκάλεπτα: 13-18, 24-38, 30-62, 40-83
Την επόμενη αγωνιστική ο ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα αγωνίζεται πάλι εκτός έδρας, αυτή την φορά στην Άρτα όπου θα αντιμετωπίσει την Κυριακή 10 Δεκεμβρίου στις 12 μ. τον ΒΑΟ Άρτας.