Σπουδαία νίκη για την Φ.Ε. Ιωαννίνων με 3-1

FEI

• Σημαντική νίκη για την  Φ.Ε.  Ιωαννίνων στο Πρωτάθλημα Β΄ Εθνικής Γυναικών ΕΣΠΕΔΕ, κρατώντας το αήττητο στην έδρα της, όπου το βράδυ του Σαββάτου επικράτησε της αντίστοιχης ομάδας της Φιλίας Άρτας με 3-1 σετ.
Παρά το αρχικό «μούδιασμα» του πρώτου σετ όπου οι παίκτριες του Δημήτρη Καλογήρου το έχασαν στις λεπτομέρειες με 24-26, στην συνέχεια επέδειξαν ψυχραιμία και με αντεπίθεση διαρκείας πήραν τα δύο επόμενα σετ σχετικά εύκολα με 25-19.
Στο τέταρτο σετ έγινε μεγάλη μάχη και πολλές εναλλαγές στο σκορ, η Φιλία αρχικά προηγήθηκε με 12-8,  19-17 και 22-20, η ΦΕΙ ισοφάρισε και πέρασε μπροστά  με 24-23, η Φιλία ισοφάρισε 24-24, όμως  η ΦΕΙ πήρε τους δύο τελευταίους πόντους, κατακτώντας το σετ με 26-24 κερδίζοντας το τρίποντο, που της δίνει μεγαλύτερη αισιοδοξία για την αποφυγή των play outs που είναι ο πρωτεύων της στόχος.
Επόμενος αγώνας της Γιαννιώτικης ομάδας είναι το ερχόμενο Σάββατο με αντίπαλο τον Γ.Σ. Άρτας στην Άρτα.
Φ.Ε. Ιωαννίνων (Καλογήρου Δημήτρης): Λαγού, Λατίφη, Πάνο, Σεβαστιάδου, Τζαβάρα, Αργυροπούλου, Επεσλίδου(λ), Ζεγγίνη(λ), Πατσουράκη, Μπάκα.
Φιλία Άρτας (Καλαβρουζιώτου Μαρίνα): Καπέλα, Σαπλαούρα Κ., Ζαγαλίκη, Γκαβάγια, Μαρτίνα, Κοσμά, Παπαϊωάννου (λ), Κολοβού, Σταύρου, Μολώνη, Σαπλαούρα Β.