Α' ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

SERBIANA XOYLIARADES 12 11 17

Σερβιανά - Χουλιαράδες 2-0
• Ο Θρίαμβος Σερβιανών ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής στη Hall of Brands Α’ κατηγορία επικρατώντας 2-0 των Χουλιαράδων και παρεμένει για μια ακόμη αγωνιστική μόνος πρώτος και αήττητος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Έγινε ένα πραγματικό ντέρμπι με σωρεία χαμένων ευκαιριών και από τις δύο ομάδες με τους φιλοξενούμενους να απειλούν στο πρώτο τέταρτο του αγώνα χάνοντας τρεις μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ.
Μόλις στο 2’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ρέψη, ο Ντούκας έκανε την κεφαλιά και ο Κυρικλίδης απέκρουσε με τα πόδια τη μπάλα.
Στο 8’ ο Ρέψης εκτέλεσε φάουλ με τον Κυρικλίδη να πέφτει στη γωνία του και να διώχνει σε κόρνερ.
Η μεγαλύτερη ευκαιρία χάθηκε για τους Χουλιαράδες στο 16΄με τον Ρίζο να βγαίνει απέναντι από τον Κυρικλίδη όμως να πλασάρει άουτ.
Τα Σερβιανά αφού πέρασαν τα δύσκολα βγήκαν στην επίθεση και στο 18’ ο Διαμαντόπουλος εκτέλεσε φάουλ, ο Θανάσης πήρε την κεφαλιά με τον Γκορτζή να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ. Το κόρνερ το εκτέλεσε ο Διαμαντόπουλος ο Πάκος έκανε την κεφαλιά με τον Κρανά να αποκρούει σωτήρια επάνω στη γραμμή.
Νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 28’ με τον Ηλία να κάνει το σουτ και τον Γκορτζή να αποκρούει τη μπάλα.
Το σκορ άνοιξε για το Θρίαμβο στο 31’ όταν ο Ηλίας έκανε τη σέντρα, πήρε την κεφαλιά ο Τζίμας, η μπάλα έφτασε στον Αλεξίου που από κοντά έκανε με πλασέ το 1-0.
Στο 36’ σουτ του Αλεξίου έδιωξε την μπάλα ο Γκορτζής.
Οι Χουλιαράδες απείλησαν στο 42’ με τον Ντούκα να εκτελεί φάουλ, τον Κακαράντζα να κάνει την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει άουτ. Στο 45’ ο Ρέψης βρέθηκε απέναντι από τον Κυρικλίδη έκανε το σουτ με την μπάλα να αποκρούεται από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός συνεχίστηκε σε υψηλά επίπεδα ωστόσο δεν είχαμε πολλές ευκαιρίες.
Στο 62’ μεγάλη ευκαιρία για τους Χουλιαράδες να ισοφαρίσουν με τον Κακαράντζα να κάνει το σουτ και ο Τζίμας επάνω στη γραμμή με το κεφάλι να διώχνει τη μπάλα.
Τα Σερβιανά στο 63’ πέτυχαν το δεύτερο γκολ με τον Μπάλλα να «κλέβει» την μπάλα από τον Ντούκα να κάνει τη σέντρα και ο Θανάσης με πλασέ (αφού πρώτα η μπάλα βρήκε και στο δοκάρι) την έστειλε στα δίχτυα κάνοντας το 2-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.
Στο 72’ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Διαμαντόπουλος.
Στο 73’ σουτ του Κρανά απέκρουσαν επάνω στη γραμμή οι αμυντικοί.
Η τελευταία καλή στιγμή ήταν στο 85’ με τον Θανάση να κάνει το σουτ και την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.
Διαιτησία: Κατσικογιάννης (Καραλής-Σπυρογιώτης).
Θρίαμβος Σερβιανών: Κυρικλίδης, Πάκος, Τζίμας, Κομπίλας (69’ Μαλάμος), Βραχνός (5’ λ.τρ. Αλεξίου), Τσιαφίτσας, Σκούφης, Μπάλλας, Θανάσης, Ηλίας, Διαμαντόπουλος.
Χουλιαράδες: Γκορτζής, Κρανάς Κ., Ηλίας (55’ Γεωργούλης), Τσουμάνης Π., Ντούκας, Ξυλογιάννης (66’ Κρανάς Θ.), Κακαράντζας (71’ Παππάς), Λάμπρου, Ρέψης, Τσουμάνης Α., Ρίζος (55’ Γεράσης).

ANATOLH PERAMA 12 11 17

Ανατολή - Πέραμα 5-0

Μετά από ένα ανούσιο πρώτο ημίχρονο όπου οι δύο ομάδες Ανατολή και Πέραμα δεν είχαν να προσφέρουν κάτι ιδιαίτερο, η Ανατολή στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πραγματική καταιγίδα και σε ένα βαρύ αγωνιστική χώρο πέτυχε πέντε γκολ και παραμένει στο κατόπι του Θρίαμβου Σερβιανών.
Το παιχνίδι έγινε στο πλαστικό γήπεδο αλλά και εκεί οι καιρικές συνθήκες έπαιξαν ρόλο αφού η συνεχής βροχόπτωση είχε ως αποτέλεσμα ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο να υπάρχουν σημεία που το νερό έκανε δύσκολη την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών.
Το Πέραμα ξεκίνησε τον αγώνα με μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία μόλις στο 4’ όταν ο Φώτης πήρε την μπάλα από τον Γκαρτζονίκα, βγήκε απέναντι από τον Διαμάντη έκανε το σουτ όμως η μπάλα κατέληξε άουτ. Η Ανατολή απάντησε στο 30’ με τον Ορφανό να κάνει τη σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Νάνο που έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία του Οικονόμου. Αυτές οι δύο ευκαιρίες ήταν ότι αξιόλογο είχαν να παρουσιάσουν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Ανατολή ξεκίνησε με γκολ στο 47’ με τον Λισγάρα να ανατρέπει τον Ορφανό με τον διαιτητή να δίνει το πέναλτι (με το Πέραμα να το αμφισβητεί).
Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Ορφανός στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας έτσι το σκορ για την Ανατολή. Πριν συνέλθει το Πέραμα από το γκολ δέχθηκε και το δεύτερο στο 51’ με τον Τζιάλλα να κάνει τη σέντρα, ο Δρόσος πήρε την κεφαλιά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και στην επιστροφή της ο Κατσίφας με πλασέ έκανε το 2-0. Από εκεί και πέρα τα πράγματα έγιναν εύκολα για τους γηπεδούχους με το Πέραμα να έχει σπασμωδική αντίδραση και στο 53’ είχε μια ευκαιρία με τον Χαμπίπη να κάνει το πλασέ και τον Διαμάντη να αποκρούει. Στο 58’ ο Νάνος έκανε το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή αιφνιδιάζοντας τον Οικονόμου και πάρα την προσπάθεια του η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα 3-0. Το 4-0 έγινε στο 64’ με τον Τζιάλλα να κάνει προσπάθεια από δεξιά, έβγαλε την παράλληλη σέντρα προς τον Ορφανό και αυτός με πλασέ έστειλε τη  μπάλα στα δίχτυα με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για οφσάιντ. Το τελικό 5-0 έγινε στο 84’ όταν ο Δήμος με ωραία προσπάθεια και πλασέ έστειλε την μπάλα για πέμπτη φορά στα δίχτυα του Οικονόμου.
Διαιτησία: Θάνος (Θανασιάς-Λιόντος).
Ανατολή: Διαμάντης (85’ Θεμελής), Νικολάου, Φωλίνας (72’ Δήμος), Γκαρτζονίκας, Δρόσος (81’ Τζουρμάνας), Κλιτσινάρης, Ηλιόπουλος, Νάνος, Ορφανός (79’ Φερούλης), Κατσίφας, Τζιάλλας.
Πέραμα: Οικονόμου, Τσακανίκας, Μπίζιος (55’ Παπαδόπουλος), Στόλης, Λισγάρας (69’ Τάτσης), Καρυπιάδης, Τζάλλας (37’ Ζήσης), Φώτης, Μανούρης, Χαμπίπης, Γιωτάκης (74’ Καράσας).
Κράψη - Μουσιωτίτσα 1-1

Εν μέσω δυνατής βροχής και αέρα διεξήχθη το παιχνίδι ανάμεσα στην Κράψη και τη Μουσιωτίτσα με τις δυο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1 και να μοιράζονται από ένα βαθμό.
Το παιχνίδι ήταν καλό στο πρώτο 45λεπτο με την Κράψη να μπαίνει δυνατά και να χάνει την πρώτη της ευκαιρία στο 2' με σουτ του Γιαννακούλη, το οποίο ήταν άστοχο. Η ομάδα του Λάζαρου Γιώτη άνοιξε το σκορ στο 8' όταν μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Μουσιωτίτσας ο Δραγάτης έχασε τη μπάλα μετά από γέμισμα, ο Γιαννακούλης την «τσίμπησε» και ο Σήτος με πλασέ από κοντά την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.
Από εκεί και μετά η Μουσιωτίτσα ισορρόπησε και δημιούργησε ευκαιρίες, αρχικά με τη σέντρα-σουτ του Σταμούλη στο 14' που μπλόκαρε ο Θάνος και στη συνέχεια με σουτ του Αλεξίου, με την μπάλα να φεύγει άουτ. Τελικά στο 21' οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση όταν ο Σταμούλης από το ύψος της περιοχής έκανε το διαγώνιο σουτ και πέτυχε το 1-1. Από εκεί και μετά ο Κένταυρος είχε περισσότερες ευκαιρίες με το φάουλ του Σταμούλη στο 28' να το διώχνει ο Θάνος, ενώ στο 31' το σουτ του Αλεξίου έστειλε τη μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Θάνου. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους η Κράψη είχε μια καλή στιγμή για δεύτερο γκολ αλλά το σουτ του Κολοβού, το έδιωξε με δυσκολία ο Δραγάτης και έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες.
Στην επανάληψη ο αγωνιστικός χώρος έγινε ακόμα πιο βαρύς από την συνεχόμενη βροχή, κάτι που δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να παίξουν πιο «συντηρητικά». Όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο και ενώ η βροχή είχε κοπάσει κάπως, ο Παπαγιαννης είχε ευκαιρία για την Κραψη στο 87' που πέρασε ανεκμετάλλευτη ενώ δεν ευδοκίμησαν ούτε τα σουτ Σταμούλη στο 88' και Μπούγια στο 90' για την Μουσιωτίτσα.
Διαιτησία: Μάντζιος (Πασχάλης - Αντωνίου)
Κράψη: Θάνος, Μαραγκός, Καλές, Συνοδινός, Σήτος, Κουκοδήμος (77΄ Μάης), Ζήσης, Μασούρας, Κολοβός (58΄ Παπαγιαννης), Κοτσώνης (46΄ Τσάμος), Γιαννακούλης (46΄ Κουκλίδης).
Μουσιωτίτσα: Δραγάτης, Μπιστιόλης, Τσόκρης Λ.,  Παπαβασιλείου (82΄ Ριζούλης), Νικόπουλος, Ταίρης, Δραγάτης Α.,  Αλεξίου, Μπούγιας, Σταμούλης, Ναυρόζογλου.
Κατσικά - Αγροτικός 0-0

• Μέσα σε αντίξοες καιρικές συνθήκες έγινε η αναμέτρηση Κατσικά-Αγροτικός με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τους βαθμούς, ωστόσο η Κατσικά να μετράει από αυτό το παιχνίδι τρεις τραυματισμούς ένας εκ των οποίων φαίνεται να είναι αρκετά σοβαρός.
Ο λόγος για το νεαρό Βασίλη Βαρτζιώτη ο οποίος μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο Νοσοκομείο έχοντας πόνους στη κνήμη και στην περόνη και υπάρχουν φόβοι για πιθανό κάταγμα. Παρά τον κακό αγωνιστικό χώρο έγινε ένα καλό παιχνίδι από τις δύο ομάδες και το μόνο που έλειπε ήταν το γκολ αφού υπήρχαν ευκαιρίες. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν την εστία του Τσακτσίρα στο 27’ με τον Μακρή να κάνει το σουτ και την μπάλα να φεύγει άουτ. Μεγάλη ευκαιρία στο 38’ για τον Αγροτικό με τον Γκόνη να βγαίνει απέναντι από τον Τσακτσίρα να κάνει το σουτ και ο τερματοφύλακας της Κατσικάς να διώχνει σωτήρια τη μπάλα. Η Θύελλα στο 44’ θα μπορούσε να πετύχει το 1-0 με τον Γιαννάκη να βγαίνει απέναντι από τον Ζότα  να κάνει το σουτ, όμως ο τερματοφύλακας του Αγροτικού έδιωξε τη μπάλα. Οι φιλοξενούμενοι στο 64’ έχασαν σπουδαία ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ όταν ο Μακρής βρέθηκε σε θέση βολής έκανε το σουτ με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι. Στο 69’ ήταν η σειρά της Κατσικάς να απειλήσει με τον Λέκκα να κάνει την προβολή και ενώ η μπάλα πήγαινε προς τα δίχτυα ο Ζότα με μια καταπληκτική επέμβαση απέκρουσε τη μπάλα η οποία χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ. Στο 80’ σουτ του Ασωνίτη και πάλι ο Ζότα απέκρουσε σωτήρια για τον Αγροτικό.
Διαιτησία: Πάνος Ι. (Τάτσης-Τσάντας).
Κατσικά: Τσακτσίρας, Μάντζιος (λ.τρ. 10' Γεωργαλής-λ.τρ.41' Λέκκας), Λυπίτκας, Λισγάρας, Χαλιάσος, Βαρτζιώτης Π., Ασωνίτης, Γούλας, Βαρτζιώτης Β. (λ.τρ. 24' Γιαννάκης), Νικολάου, Αντωνίου.
Αγροτικός: Ζότα Ζ., Δρίβας, Λιάρος, Πανίδης, Ζότα Ρ., Ζότα Α., Λαγιόκαπας, Μακρής, Νούσης (72' Πατσούρας), Γκόνης (84' Μπαρίκης), Καραβάς.