Με βαθμό επέστρεψε η Κρανούλα από το Αμύνταιο, 1-1 με τον τοπικό Ερμή

ERMHS KRANOULA

• Για την 2η αγωνιστική του 3ου Ομίλου του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής, η Δόξα Κρανούλας ταξίδεψε χθες στο Αμύνταιο Φλώρινας όπου φιλοξενήθηκε από τον τοπικό Ερμή, καταφέρνοντας να γυρίσει με τον βαθμό της ισοπαλίας.
Σε μια ηλιόλουστη αλλά κρύα μέρα στο Αμύνταιο, οι δυο ομάδες μπήκαν μουδιασμένα στο ματς με το πρώτο δεκάλεπτο να είναι καθαρά αναγνωριστικό. Μετά το δεκάλεπτο οι παίκτες του Βασίλη Σιαφάκα ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουν φάσεις μπροστά από την εστία του Περπερίδη. Κάποια στημένα, κυρίως κόρνερ, δημιουργούσαν μια αναστάτωση στην περιοχή του Ερμή, χωρίς όμως να ανησυχήσουν την άμυνα των γηπεδούχων.
Οι παίκτες του Ερμή, ανέλαβαν την πρωτοβουλία μετά το 20’ και πίεσαν την άμυνα της Κρανούλας, χωρίς όμως να δημιουργήσουν την μεγάλη φάση, ενώ και ο τερματοφύλακας Αρχοντάκης δήλωσε «παρών» όταν χρειάστηκε, ιδιαίτερα σε ένα σουτ του Τσορλίνη στο 23’ το οποίο έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ.
Η Κρανούλα έχασε ευκαιρία να ανοίξει στο σκορ στο 28’, όταν σουτ του Χριστακόπουλου από πλάγια θέση κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Περπερίδη.
Στο υπολειπόμενο διάστημα του α’ ημιχρόνου παίχτηκε κυρίως παιχνίδι κέντρου, με τις δυο ομάδες να προσέχουν περισσότερο να μην δεχθούν κάποιο τέρμα, παρά να δημιουργήσουν…
Σε εντελώς διαφορετικό τέμπο μπήκαν οι δυο ομάδες στο β’ ημίχρονο. Η Δόξα Κρανούλας ευτύχησε να προηγηθεί σχετικά νωρίς, μόλις στο 52’ με προβολή του Παππά, ο οποίος μπήκε αλλαγή με την έναρξη του β’ ημιχρόνου, ύστερα από γύρισμα του Τσουμάνη. Οι φιλοξενούμενοι μετά την επίτευξη του γκολ, έδωσαν μέτρα στον Ερμή, ο οποίος προσπαθούσε να γίνει απειλητικός για την εστία του Αρχοντάκη και να φέρει το ματς στα ίσα. Η ομάδα της Κρανούλας όμως ήταν αυτή που θα μπορούσε σε δυο περιπτώσεις να κλειδώσει το ματς και να φύγει με το τρίποντο από το Αμύνταιο. Στο 66’ ο Γκέγκα είδε σέντρα-σουτ που επιχείρησε να περνάει λίγο έξω από την συμβολή των δοκών του Περπερίδη, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση μετά από κάθετη μπαλιά του Τσιέπα στον Γκέγκα ο επιθετικός της Κρανούλας δεν πρόλαβε να σουτάρει με την άμυνα του Ερμή να τον σταματάει την τελευταία στιγμή.
Ο Ερμής το τελευταίο εικοσάλεπτο ενέτεινε τις προσπάθειές του για την ισοφάριση και τα κατάφερε στο 80’, όταν μετά από κάθετη μπαλιά του Ηλιάδη στον Θεοδουλίδη, ο τελευταίος βγήκε τετ-α-τετ με τον Αρχοντάκη, τον πλάσαρε εύστοχα και έγραψε το 1-1.
Δυο λεπτά αργότερα παραλίγο να έχουμε την ολική ανατροπή στο ματς όταν ο Μπίκος με δυνατό ευθύβολο σουτ έξω από την περιοχή «τράνταξε» το οριζόντιο δοκάρι του Αρχοντάκη.
Οπωσδήποτε, η χθεσινή ισοπαλία είναι ένα θετικό αποτέλεσμα για την ομάδα του Βασίλη Σιαφάκα, η οποία μετά την ήττα της πρεμιέρας εντός έδρας από τον Τηλυκράτη με 0-2, μπορεί να ατενίζει με περισσότερη αισιοδοξία το μέλλον στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Την επόμενη αγωνιστική η Δόξα Κρανούλας έχει ρεπό, ενώ την 4η αγωνιστική (18/10) ταξιδεύει στην Φιλιππιάδα όπου θα αντιμετωπίσει τον τοπικό Εθνικό.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Κωνσταντίνος Πανιτσίδης από την Κοζάνη, ενώ βοηθοί του ήταν ο Θεοδόσης Φάλτακας από τα Γρεβενά και ο Κωνσταντίνος Σταφυλάς από τα Τρίκαλα.
Οι συνθέσεις
Ερμής Αμυνταίου: Περπερίδης, Πασχαλίδης (57’Θεοδουλίδης), Δώνης (71’ Τσέλλας), Κλάζογλου, Παναγιωτίδης, Αμαραντίδης, Σερσέμης, Τριανταφύλλου, Μαυροματίδης, Τσορλίνης (57’ Μαδής), Ηλιάδης.
Δόξα Κρανούλας: Αρχοντάκης, Ζδράβος, Πάσχος, Τσουλιάης, Γκόλιας, Τσιέπας (74’ Διαμάντης), Τσουμάνης, Μιχάλης, Χριστακόπουλος (71’ Νούγιας), Παρχαρίδης (46’ Παππάς), Γκέγκα (90+3 Παράσχης)

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (15/10/2017)
ΑΕΠ Καραγιαννίων-Πανλευκάδιος, Καστοριά-Εθνικός Φιλιππιάδας, Μακεδονικός Φούφα-Αστέρας Παραποτάμου, Λευκίμμη-Σκουφάς Κομποτίου, Θεσπρωτός-Ερμής Αμυνταίου, Τηλυκράτης-Νέος Αμφίλοχος
Ρεπό: Δόξα Κρανούλας

* * *

KRANOULA FANELES

Η παρουσία φανέλας και χορηγού από την Κρανούλα

• Πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 7 Οκτωβρίου η επίσημη παρουσίαση της φανέλας της Δόξας Κρανούλας η οποία θα έχει στο μπροστινό της μέρος ως μεγάλο χορηγό την εταιρεία «ΜΠΑ­ΡΑ­ΤΣΑΣ».
Στην εκδήλωση έδωσαν το παρόν το Δ.Σ. της ομάδας, το τεχνικό επιτελείο και αντιπροσωπεία ποδοσφαιριστών.
Ο Γιάννης Δεβελέγκας ευχαρίστησε τους παρευρισκόμενους στην εκδήλωση, αναφέρθηκε στον μεγάλο χορηγό την εταιρεία «ΜΠΑΡΑΤΣΑΣ Α.Ε.» η οποία όπως είπε θα είναι στο μπροστινό μέρος της εμφάνισης, ενώ αναφέρθηκε στην προσπάθεια που κάνει η ομάδα για την ανάδειξη του γιαννιώτη ποδοσφαιριστή και του γιαννιώτικου ποδοσφαίρου.
Στην συνέχεια ο κ. Μπαράτσας έδωσε την πορτοκαλί φανέλα η οποία θα είναι και η πρώτη που θα χρησιμοποιεί η Κρανούλα στα παιχνίδια της, στον αρχηγό της ομάδας Χρήστο Τάτση, με τον αρχηγό της Δόξας να θυμάται ότι με τον ίδιο χορηγό η ομάδα είχε ανέβει από την Α’ στη Δ’ Εθνική.
Στη συνέχεια ο κ. Μπαράτσας έδωσε την φανέλα  του τερματοφύλακα στον Δημήτρη Αρχοντάκη, ενώ η δεύτερη εμφάνιση της Κρανούλας θα έχει χρώμα μπλε και την έδωσε στον Παρχαρίδη.
Στις δηλώσεις του ο κ. Μπαράτσας ευχήθηκε καλή πορεία στην Κρανούλα, η οποία όπως είπε αξίζει να βρίσκεται σε αυτή την κατηγορία μιας και προσπαθεί να αναδείξει το γιαννιώτικο ποδόσφαιρο και τόνισε ότι η επιχείρηση «ΜΠΑΡΑΤΣΑΣ» θα είναι πάντα κοντά σε αυτές τις προσπάθειες και ευχήθηκε η διοίκηση και οι ποδοσφαιριστές να εκπληρώσουν τους στόχους τους.