Ο ΠΑΣ Γιάννινα «έπαιξε» στα ίσα (1-1) τον ΠΑΟΚ

paok pas

• Θετικά ήταν τα συμπεράσματα που προέκυψαν για τον ΠΑΣ Γιάννινα από τη   φιλική αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Τούμπας, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1.
Ο ΠΑΣ έδειξε πολύ καλά στοιχεία τόσο στον αμυντικό, όσο και στον επιθετικό τομέα, καθώς εκτός από το γκολ,  είχε δύο δοκάρια και μια πολύ καλή χαμένη ευκαιρία.
Αιφνιδιασμός από τα αποδυτήρια
Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα αιφνιδιάστηκε από το γρήγορο γκολ του ΠΑΟΚ, που επιτεύχθηκε μόλις στο 1’ με τον Πρίγιοβιτς να βρίσκεται στην πλάτη της άμυνας και με πλασέ να ανοίγει το σκορ.
Οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη άρχισαν σιγά-σιγά να βρίσκουν τα πατήματα τους και στο 15΄ο ΠΑΣ έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 1-1 όταν ο Μπουκουβάλας εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, στο πρώτο δοκάρι πήρε την κεφαλιά προς τα πίσω ο Σκόνδρας, εκεί πετάχτηκε ο Κόντε και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα να χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι.
Γκολ και πάλι ο Νικολιάς
Ότι δεν έκανε ο Κόντε το κατάφερε στο 20’ ο Νικολιάς με «βολίδα» έξω από την μεγάλη περιοχή στέλνοντας την μπάλα στο «Γ» της εστίας του Ρέι ισοφαρίζοντας 1-1 για τον ΠΑΣ.
Ο ΠΑΟΚ πίεσε είχε την εδαφική υπεροχή όμως ο ΠΑΣ ήταν αυτός που απείλησε για δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Γιάκο να εκτελεί φάουλ και την μπάλα να βρίσκει για δεύτερη φορά στο δοκάρι.
Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε να προσφέρει πολλά πράγματα.
Στο 51’ το σουτ του Ενρίκε απέκρουσε ο Βελλίδης, ενώ στο 61’ ο ΠΑΣ έχασε την ευκαιρία να κάνει το 1-2 όταν ο Νικολιάς βρήκε τον Γιάκο απέναντι από τον Ρέι αυτός έκανε το σουτ με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να δι’ώχνει.
Η τελευταία φάση ήταν στο 81’΄με τον κεφαλιά του Πρίγιοβιτς και την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι. Κορυφαίος για τον ΠΑΣ (αλλά και της αναμέτρησης) ήταν ο Νικολιάς, ενώ πολύ καλοί – χωρίς να υπάρχουν υστερήσαντες- ήταν οι Γιάκος- Γαρουφαλιάς.
ΠΑΟΚ (Στανόγεβιτς): Ρέι, Μάτος, Μαλεζάς, Βαρέλα, Δεληγιαννίδης, Σάκχοφ, Τσίμιροτ, Ενρίκε, Κάμπος, Μακ, Πρίγιοβιτς.
ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Καρανίκας, Μιχαήλ, Σκόνδρας, Τζημόπουλος, Νικολιάς, Γαρουφαλιάς, Γιάκος, Κόντε, Χαλκιαδάκης. Στο β΄ ημίχρονο ο Γιάννης Πετράκης έριξε στο παιχνίδι τον Λίλα στο 60΄ στη θέση του Χαλκιαδάκη, τον Βιδάλ στο 77΄ στη θέση του Γιάκου και στο 83΄τον Μαυροπάνο στη θέση του Σκόνδρα.
Για τον ΠΑΟΚ έπαιξαν επίσης στο 57΄ ο Κόζακ αντί του Κάμπος και ο Λύρατζης αντί του Μάτος. Στο 68’  ο Μίσκοβιτς αντί του Μακ.
Ο Γιάννης Πετράκης
Ολιγόλογος ήταν μετά το παιχνίδι ο προπονητής του ΠΑΣ Γιάννης Πετράκης, που δήλωσε ικανοποιημένος από την απόδοση της ομάδας. Απαντώντας σε σχετικές ερωτήσεις, ανέφερε ότι ουσιαστικά έχει κατασταλάξει στην ενδεκάδα που θα ξεκινήσει το πρωτάθλημα, ενώ άφησε ανοικτό το θέμα για κάποια ακόμη προσθήκη.
Σήμερα με Τηλυκράτη, Σάββατο με Κέρκυρα
Σήμερα, ώρα 6.30 το απόγευμα στο Πανηπειρωτικό θα δώσει νέο φιλικό ο ΠΑΣ με αντίπαλο τον Τηλυκράτη, στο οποίο ο Γιάννης Πετράκης αναμένεται να χρη­σιμοποιήσει όσους δεν αγωνίστηκαν χθες στην Τούμπα. Το Σάββατο ο ΠΑΣ θα αγωνιστεί (6 μ.μ.) στην Κέρκυρα, στο τελευταίο φιλικό πριν την έναρξη του πρωταθλήματος.