728x90

Β' ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ - ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ

KRYA AGROTIKOS 14 5 17

Κρύα - Αγροτικός 2-0

Την επιστροφή της στην Α’ κατηγορία μέσω των αγώνων μπαράζ ανόδου πανηγυρίζει η Κρύα η οποία επικράτησε 2-0 στο τελευταίο παιχνίδι του Αγροτικού και κατέλαβε την πρώτη θέση με οκτώ βαθμούς, ενώ ο Αγροτικός έμεινε στη δεύτερη με τέσσερις και περιμένει να τελειώσουν τα μπαράζ στον δεύτερο όμιλο ώστε να δει ποιος θα είναι ο αντίπαλος του για ένα ακόμη εισιτήριο ανόδου.
Στο παιχνίδι η Κρύα ήταν η ομάδα που είχε την υπεροχή σε όλη την διάρκεια του αγώνα, πέτυχε δύο γκολ, είχε ευκαιρίες και ένα δοκάρι.
Από την άλλη πλευρά ο Αγροτικός δεν κατάφερε να μπει καθόλου στις απαιτήσεις του αγώνα και όπως παραδέχθηκε και ο προπονητής του Μπάμπης Νταλάκας δεν δικαιούταν τίποτα περισσότερο από αυτό το παιχνίδι.
Δυνατά ξεκίνησε η Κρύα και στο 15’ ο Κατσαρός έκανε το σουτ, απέκρουσε την μπάλα ο Ζότα, αυτή έφτασε στον Μπαμπούλια Η. που από καλή θέση σούταρε άουτ.
Στο 18’ ένα φάουλ του Γκόνη η μπάλα πέρασε άουτ.
Στο 23’ σέντρα του Δούβλη, ο Μάντζαρης έκανε το τακουνάκι, η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία και ο Κατσαρός δεν μπόρεσε να την προωθήσει στα δίχτυα.
Στο 28’ ο Μάντζαρης έβγαλε τετ-α-τετ τον Μπούκα με τον Ζότα, αυτός έκανε το πλασέ με τον τερματοφύλακα του Αγροτικού να αποκρούει την μπάλα.
Στο 40’ η υπεροχή της Κρύας καρποφόρησε όταν ο Μάντζαρης βρέθηκε σε θέση βολής και με σουτ έκανε το 1-0.
Στο 54’ η Κρύα διπλασίασε τα τέρματα της όταν ο Κατράνας έκανε γέμισμα προς την περιοχή του Αγροτικού, ο Παπαναστασίου δεν μπόρεσε να διώξει, η μπάλα έφτασε στον Μάντζαρη που με πλασέ έκανε το 2-0.
Στο 77’ σουτ του Μάντζαρη η μπάλα στο δοκάρι.
Διαιτησία: Πάνος Ι. (Τσάντας-Πάνος Σ.).
Κρύα: Βάσιος, Δούβλης, Κατράνας, Μαραγκός, Παργινός, Σήτος, Μπούκας (89’ Μπαμπούλιας Α.), Μπαμπούλιας Η. (73’ Ρούσης), Μάντζαρης (85’ Στρακόσας), Γιαννόπουλος, Κατσαρός.
Αγροτικός: Ζότα, Γλάβος (81’ Νάτσης), Δρίβας, Παπαναστασίου, Κεραμίδης (72’ Ντάσκαρης), Μπαζώρας, Μακρής, Ζότα Δ., Γκόνης, Γρίβας, Νείρος (46’ Φερούλης).

Τελική βαθμολογία
    Κρύα 8
    Αγροτικός 4
    Πωγωνάτος 0

PRAMANTA BOTANIKOS 14 5 17

Πράμαντα - Βοτανικός 1-0

• Ένα γκολ του Μπάμπη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε στην ΑΕ Πραμάντων τη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό Βοτανικού στον πρώτο αγώνα για τα play off του Β ομίλου της Maison Β Ερασιτεχνικής και μαζί και το πολύτιμο τρίποντο που στέλνει τους Πραμαντιώτες μια ανάσα από την άνοδο στην Α Ερασιτεχνική.
Το ματς ήταν νευρικό και ανιαρό με ελάχιστες καλές στιγμές, όμως πήρε «φωτιά» στα τελευταία λεπτά με τους Πραμαντιώτες τελικά να παίρνουν τη νίκη στα τελευταία δραματικά δευτερόλεπτα.
Ο Ολυμπιακός Βοτανικού μπήκε παθιασμένος στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του έχοντας μάλιστα την κατοχή καθόλη τη διάρκεια του αγώνα. Με ενέργειες των Μπισέλα, Ρομποτή και Κοκκιάδη προσπάθησε να απειλήσει από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τον τερματοφύλακα Κάλλια να κάνει όμως αρκετά σωστά τη δουλειά του. Στο 23΄ ο Κοκκιάδης εκτέλεσε φάουλ ο Τσίφτσης έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 30΄ μετά από σέντρα ο Μπισέλας έκανε την κεφαλιά αλλά  ο Κάλλιας μπλόκαρε.
Στην επανάληψη οι παίκτες του Βοτανικού και πάλι μπήκαν δυνατά και είχαν κάποιες ευκαιρίες. Την πρώτη καλή στιγμή όμως έχασαν τα Πράμαντα. Συγκεκριμένα, στο 48΄ ο Σιαπλαούρας Δ. με σουτ έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι.
Το τελευταίο σχεδόν δεκάλεπτο, έμελλε να έχει όλο το... ζουμί του παιχνιδιού. Στο 84΄ και στο 90΄ ο Κοκκιάδης δεν κατάφερε να νικήσει τον Κάλλια ενώ στις καθυστερήσεις κυριολεκτικά στην τελευταία φάση τα Πράμαντα βγήκαν στην αντεπίθεση ο Τσάντας βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα Ζώτο “έσπασε” την μπάλα στα αριστερά του στον Μπάμπη και εκείνος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Ο διαιτητής Μαντζιος δεν άφησε να γίνει ούτε η σέντρα με το παιχνίδι να λήγει με 1-0.
Με τη νίκη τους αυτή τα Πράμαντα ανέβηκαν στους 5 βαθμούς, σε αντίθεση με τον Βοτανικό που έμεινε χωρίς βαθμό και πλέον χρειάζονται μια ισοπαλία στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής με τη Δαφνούλα για να πανηγυρίσουν την άνοδο τους στην Hall Of Brands Α Ερασιτεχνική. Εκτός αν ο Βοτανικός νικήσει την Δαφνούλα στο ματς της 2ης αγωνιστικής, οπότε τα Πράμαντα θα πανηγυρίσουν από την Τετάρτη την άνοδο.
Διαιτησία: Μάντζιος (Μωυσιάδης-Λιόντος).
Πράμαντα: Κάλλιας, Θανάσης, Μπάμπης, Χρύσης (70΄Φιλάι), Δόσης, Χήρας, Σιαπλαούρας Δ.,  Τσάντας, Σιαπλαούρας Δ. (84΄ Κονταξης), Λιόντος, Σιαπλαούρας Κ. (46΄ Δόσης Χ.).
Ολυμπιακός Βοτανικού: Ζώτος, Λέζος, Σιώλος, Κωντσαντής, Μπαρέκος (46΄ Ζώτος), Λεπίδης (46΄ Τσόδουλος), Τσίφτσης, Διαμάντης (69΄ Κωστακης), Μπισέλας, Ρομποτής, Κοκκιάδης.