ΣΩΤΗΡΑΣ ΤΩΝ ΑΔΥΝΑΤΩΝ!

HRAKLHS PAS 5

Συνεχίζοντας τις άσχημες εμφανίσεις ο ΠΑΣ Γιάννινα έμεινε για έβδομο σερί παιχνίδι χωρίς να γευτεί την χαρά της νίκης, καθώς ηττήθηκε από την αξιόμαχη ομάδα του Ηρακλή που παλεύει για την σωτηρία της με 1-2. Δυστυχώς η ηπειρωτική ομάδα αμαυρώνει την εικόνα που με πολύ κόπο έχτισε από την αρχή της αγωνιστικής περιόδου με αποτέλεσμα ο κόσμος να αρχίσει να της γυρίζει την πλάτη και γενικότερα να υπάρχει μια γενικευμένη μουρμούρα στην πόλη.
Οι ευθύνες για την εικόνα που παρουσιάζει η ομάδα ανήκουν πρωτίστως στον Γ. Χριστοβασίλη ο οποίος προ μηνός είχε πει το αμίμητο «δεν έχουμε πια στόχους» αλλά και στον Γιάννη Πετράκη ο οποίος «χρεώνεται» την άσχημη εικόνα της ομάδας.

Πως έπαιξαν
Ο Γιάννης Πετράκης επέλεξε σύστημα 4-2-3-1 για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Πασχαλάκης ήταν κάτω από τα δοκάρια, δεξί μπακ ο Καρανίκας και αριστερό ο Ναδάλες, ενώ στο κέντρο της άμυνας το δίδυμο αποτελούσαν οι Μπέριος και Μιχαήλ. Στα αμυντικά χαφ αγωνίστηκαν οι Γαρουφαλιάς και Κοζορώνης, στα χαφ ο Κούτρης αριστερά, δεξιά ο Ακόστα και στον άξονα ο Γιάκος πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Ζάιρο.
Από την άλλη ο Σάββας Παντελίδης παρέταξε τον Ηρακλή με παρόμοια διάταξη, δηλαδή  4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Χουάντερσον, δεξί μπακ ο Καραγκούνης και αριστερό ο Σαραμαντάς, με τους Αργυρόπουλο και Τζανετόπουλο στο κέντρο της άμυνας. Στα αμυντικά χαφ αγωνίστηκαν οι Δώνης και Ιντζόγλου, μπροστά τους σε επιτελικό ρόλο ο Λεοζίνιο, αριστερά στα χαφ ο Μοντέιρο και δεξιά ο Γροντής και στην κορυφή της επίθεσης ο Μπαστακός.

Γκολ με το «καλημέρα» ο Ηρακλής
Το ματς ξεκίνησε με τον ΠΑΣ να έχει την κατοχή της μπάλας και να παίζει κυρίως από τα αριστερά με τους Ναδάλες και Κούτρη. Ο Ηρακλής ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη φάση του παιχνιδιού, σε μία ανύποπτη στιγμή. Συγκεκριμένα στο 11’ ο Μπαστακός πήρε την μπάλα στον άξονα και με δυνατό ψηλοκρεμαστό σουτ έξω από την περιοχή, νίκησε τον Πασχαλάκη που ήταν  εκτός εστίας και έκανε το 0-1.

Ακυρώθηκε γκολ του Ακόστα
Στη συνέχεια ο ΠΑΣ ανέβηκε ακόμα πιο ψηλά και προσπάθησε να πιέσει για την ισοφάριση, κυρίως μέσα από στημένες φάσεις. Σε μία από αυτές στο 24’ ο Μπέριος πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι μετά από κόρνερ του Κοζορώνη, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Χουάντερσον.
Στο 37’ ο ΠΑΣ πέτυχε γκολ όταν ο Ακόστα δέχτηκε την κάθετη πάσα του Γιάκου και πλάσαρε εύστοχα τον τερματοφύλακα του Ηρακλή, όμως το γκολ ακυρώθηκε  σωστά ως off side μετά από υπόδειξη του πρώτου βοηθού Τουμπακάρη.
Στο 42’ ο Ηρακλής βγήκε μπροστά και ο Τζανετόπουλος πήρε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Λεοζίνιο, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Πασχαλάκη.
Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα φάουλ του Ακόστα στο 44’, το οποίο μπλόκαρε χωρίς δυσκολία ο Χουάντερσον.

Πάλι γκολ στο ξεκίνημα ο «Γηραιός»
Όπως και στο πρώτο μέρος, έτσι και στην επανάληψη ο «Γηραιός» αιφνιδίασε τον ΠΑΣ και πέτυχε νωρίς το δεύτερο γκολ. Στο 47’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μοντέιρο, σύγχυση στην άμυνα του ΠΑΣ και λάθος απομάκρυνση του Γαρουφαλιά, η μπάλα στρώθηκε στον Δώνη, ο οποίος με κοντινό σουτ νίκησε τον Πασχαλάκη και έκανε το 0-2.
Το γκολ του Ηρακλή έφερε τις αποδοκιμασίες των φίλων του ΠΑΣ για την αγωνιστική εικόνα της ομάδας, τις πρώτες που ακούστηκαν τη φετινή σεζόν.
Στο 55’ ο Ηρακλής απείλησε και πάλι όταν οι παίκτες του «Γηραιού» συνδυάστηκαν με τελικό αποδέκτη της μπάλας τον Λεοζίνιο που σούταρε, όμως η μπάλα έφυγε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Πασχαλάκη.
Στο 59’ ο ΠΑΣ έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Ζάιρο διεμβόλισε ωραία την άμυνα του Ηρακλή και άφησε δίπλα στον Γιάκο, ο οποίος όμως έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία να σκοράρει, ανήμερα των γενεθλίων του, καθώς νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Χουάντερσον και δεν έδωσε τη δυνατότητα στους Ηπειρώτες να μειώσουν το σκορ.
Ο Πετράκης προσπάθησε να κάνει πιο επιθετικό τον ΠΑΣ ρίχνοντας στο τελευταίο ημίωρο τους Βιδάλ και Κοροβέση στις θέσεις των Ναδάλες και Κοζορώνη αντίστοιχα.
Μάλιστα στο τελευταίο εικοσάλεπτο πήρε χρόνο συμμετοχής και ο Μαμπουλού, ο οποίος επέστρεψε μετά την άδεια ενός μηνός που του είχε δοθεί για προσωπικούς λόγους υγείας. Ο Γαλλοκονγκολέζος μπήκε στο ματς στη θέση του Γιάκου.

Γκολ ο Βιδάλ, τεράστια
ευκαιρία ο Κοροβέσης
Και ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα έληγε με τελικό σκορ 0-2, το τελευταίο δεκάλεπτο επεφύλασσε αρκετές συγκινήσεις αρχής γενομένης με το γκολ του Βιδάλ στο 83’.
Ο νεαρός Βραζιλιάνος, ελίχθηκε όμορφα έξω από την περιοχή του γηραιού και με δυνατό σουτ αφού πρώτα η μπάλα βρήκε το αριστερό δοκάρι του Χουάντερσον κατέληξε στα δίχτυα του Βραζιλιάνου πορτιέρο για το 1-2 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.
Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΠΑΣ έχασε μεγάλη ευκαιρία να γυρίσει το ματς, όταν ο Κοροβέσης από την καρδιά της μεγάλης περιοχής έπιασε την κεφαλιά η οποία πέρασε μόλις άουτ.
Τα υπόλοιπα τρία λεπτά των καθυστερήσεων πέρασαν με περισσότερες καθυστερήσεις αλλά και μια αποβολή για παίκτη
του Ηρακλή όταν στο 95’ ο Δώνης αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα του Βάτσιου και
πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Αριστείδη Βάτσιου βρήκε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μια τεράστια νίκη μέσα στα Γιάννενα, γεγονός που τους φέρνει για πρώτη φορά από την αρχή της σεζόν πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού, σε συνδυασμό και με το εντός έδρας… στραβοπάτημα του Λεβαδειακού, ο οποίος ήρθε ισόπαλος 1-1 με τον Ολυμπιακό.
Οι παίκτες της ηπειρωτικής ομάδας για ακόμα μια αγωνιστική δεν κατάφεραν να γευτούν την χαρά της νίκης την οποία και αγνοούν από την 21η αγωνιστική όταν είχαν κερδίσει εντός έδρας την Κέρκυρα με 1-0.
Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα του Γιάννη Πετράκη αντιμετωπίζει στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης» τον Ολυμπιακό, ο οποίος χρειάζεται ένα βαθμό για να στεφθεί και μαθηματικά πρωταθλητής Ελλάδας.

ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ

4' Πρώτη τελική για τον ΠΑΣ. Σουτ του Κούτρη, η μπάλα πέρασε εκτός
11' ΓΚΟΛ ο Ηρακλής, 0-1! Ο Κοζορώνης δίνει λάθος πάσα στο χώρο του κέντρου και προς την περιοχή του ΠΑΣ και ο Μπαστάκος, που πήρε την μπάλα από τον Μοντέιρο, σήκωσε το κεφάλι και εκτέλεσε τον Πασχαλάκη από μακρινή απόσταση, αιφνιδιάζοντας τον πορτιέρο των γηπεδούχων.
24' Καλή στιγμή για τον ΠΑΣ. Ο Μπέριος με κεφαλιά -ύστερα από κόρνερ του Κοζορώνη- έστειλε την μπάλα λίγο έξω
31' Μακρινό σουτ του Ιντζόγλου, η μπάλα μακριά από την εστία του Πασχαλάκη.
32' Εκτέλεση φάουλ του Κοζορώνη, μπλόκαρε ο Χουάντερσον
37' Ο Γιάκος βγήκε απέναντι στον Χουάντερσον, αλλά υποδείχθηκε σε θέση offside.
42' Καλή στιγμή για τον Ηρακλή. Ο Τζανετόπουλος έπιασε την κεφαλιά μετά τη σέντρα του Λεοζίνιο και η μπάλα πέρασε πάνω από την αντίπαλη εστία.
45' Ο Ζάιρο βγήκε μπροστά και λίγο αριστερά, αλλά υποδείχθηκε -κακώς- σε αντικανονική θέση.
47' ΓΚΟΛ ο Ηρακλής, 0-2! Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπαστακός έκανε γυριστό μέσα στην περιοχή και η μπάλα βρήκε σε αντίπαλο, αλλά έφθασε στον Δώνη που μέσα από τη μικρή περιοχή εκτέλεσε με «κεραυνό» τον Πασχαλάκη.
55' Σουτ του Λεοζίνιο η μπάλα λίγο άουτ.
58' Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΣ!  Ο Ζάιρο συνεργάστηκε πολύ ωραία με τον Κούτρη, «έσπασε» την μπάλα στον Γιάκο, που νικήθηκε από τον Χουάντερσον σε τετ-α-τετ.
80' Κεφαλιά του Μιχαήλ, έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ ο Χουάντερσον.
81' Σέντρα σουτ του Σαραμαντά από τα αριστερά, η μπάλα άουτ.
83' ΓΚΟΛ ο ΠΑΣ, μειώνει σε 2-1. Πολύ ωραίο σουτ του Βιδάλ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι του Χουάντερσον και κατέληξε στα δίχτυα του.
90+3' Τεράστια ευκαιρία ο ΠΑΣ. Κεφαλιά του Κοροβέση από την καρδιά της περιοχής και η μπάλα ελάχιστα άουτ.
90+4' Ο Βοσνακίδης στη θέση του Λεοζίνιο.
95' Συνεχίζει με δέκα ο Ηρακλής. Δεύτερη κίτρινη ο Δώνης σχεδόν μισό λεπτό πριν το τέλος
90+6' Απειλεί και πάλι ο ΠΑΣ. Γύρισμα από τα δεξιά, μπλόκαρε ο Χουάντερσον.