Α' ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

MOYSIOTITSA SERBIANA

Μουσιωτίτσα-Σερβιανά 1-3

• Μισή ώρα ήταν αρκετή για τον Θρίαμβο Σερβιανών να πετύχει τρία γκολ και να πάρει το πολύτιμο για αυτόν τρίποντο που του εξασφάλισε την παραμονή του στην Α Ερασιτεχνική.
Η ομάδα του Θανάση Δράκου μπήκε αποφασισμένη για τη νίκη στην αναμέτρηση και αυτό το έδειξε από τα πρώτα κιόλας λεπτά του παιχνιδιού.
Μόλις στο 9΄, ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τα Σερβιανά, με την εκτέλεση φάουλ από τον Μπούρμπο να βρίσκει αρχικά τον Αλεξίου μέσα στην περιοχή του Ζώτου, εκείνος με την σειρά του με κεφαλιά να την δίνει στον Γούλα, ο οποίος βρήκε τον Θανάση με τον τελευταίο να κάνει την κεφαλιά και να την στέλνει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ζώτου.
Το σκορ άνοιξε στο 13΄ ο Αλεξίου με κοντινό πλασέ, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 20΄ έκανε την πάσα στον Θανάση, ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 0-2.
Λίγο πριν την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού και στο 29΄, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το 0-3, όταν από την εκτέλεση φάουλ του Μπούρμπου, ο Γόγολος πηδώντας πιο ψηλά από όλους, πήρε την κεφαλιά νίκησε τον Ζώτο, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.
Οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο απείλησαν μόνο από στημένες φάσεις την αντίπαλη εστία, χωρίς όμως να καταφέρουν κάτι και με αυτό το 0-3, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του παιχνιδιού.
Στην επανάληψη, η Μουσιωτίτσα  μείωσε σε 1-3 αρκετά  νωρίς και  στο 54΄, όταν από το κόρνερ του Αλεξίου, η μπάλα βρέθηκε στα καρέ του Κυρικλίδη, κι ο «συνήθης ύποπτος» Μπούγιας  με κεφαλιά , η οποία βρήκε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 72΄ ο Μπούγιας με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα άουτ, να περάσει ξυστά από το κάθετο δοκάρι του Κυρικλίδη, ενώ στο 78΄ ο ίδιος παίκτης με ωραία κάθετη μπαλιά έδωσε στον Πόρρο, ο οποίος πλάσαρε από κοντά, με τον Κυρικλίδη να μπλοκάρει τελικά την μπάλα.
Αν και οι γηπεδούχοι ανέβασαν αισθητά τον ρυθμό τους και πίεσαν για την επίτευξη κι άλλων τερμάτων το σκορ δεν άλλαξε μέχρι και την λήξη της αναμέτρησης, ενώ και οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με παίκτη λιγότερο, καθώς στο 81΄ αποβλήθηκαν με δεύτερη κίτρινη κάρτα οι: Γούλας από πλευράς Σερβιανών, λόγω σκληρού μαρκαρίσματος και Αλεξίου από πλευράς Μουσιωτίτσας,  λόγω  ανάρμοστης συμπεριφοράς.
Διαιτησία: Σιαμέτης (Καραλής – Μωϋσιάδης).
Μουσιωτίτσα (Κύργιος): Ζώτος, Παππάς. Ταΐρης, Νικόπουλος, Βαρτζιώτης, Σπαλιάρας, Πόρρος, Μπούγιας, Παπαϊωάννου (46΄ Αντωνίου), Αλεξίου, Ναυρόζογλου.
Σερβιανά (Δράκος): Κυρικλίδης, Γόγολος, Σκουφής, Χριστοφορίδης (72΄ Μπάφας), Ντόμαρης (61΄ Νούτσος), Γούλας, Αλεξίου, Μπούρμπος (90΄ Κωστής), Θανάσης, Μπάλλας, Κομπίλας.

Κρανούλα-Ελεούσα 5-0

• Ένα εύκολο απόγευμα είχε το Σάββατο η Δόξα  Κρανούλας,  η οποία επικράτησε 5-0 της Ελεούσας και συνεχίζει να είναι μόνη πρώτη στην κορυφή του πρωταθλήματος της Α Ερασιτεχνικής.
Στον αγώνα άλλος είχε το όνομα (Θύελλα) και άλλος τη χάρη, με την Κρανούλα να είναι η ομάδα που είχε ολοκληρωτική υπεροχή στον αγώνα, απέναντι σε μια Ελεούσα που δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να ακολουθήσει τους ρυθμούς των γηπεδούχων.
Η Δόξα άνοιξε νωρίς  το σκορ στο 10’ ο Τσιρογιάννης έκανε την σέντρα, ο Γιώτης στην προσπάθεια του να διώξει έπιασε «αέρα» και ο Γκέκα από κοντά δεν δυσκολεύτηκε με πλασέ να κάνει το 1-0.
Στο 13’ ένα σουτ του Νούγια πέρασε άουτ από την εστία του Σταυρόπουλου.
Στο 21’ ο Πασχάλης Ε. σπρώχνει με τα χέρια τον Τσιρογιάννη με τον διαιτητή να δίνει σωστά το πέναλτι, το εκτέλεσε ο Νάσιος κάνοντας το 2-0. Στο 28’ σέντρα του Γιώτη ο Μαρμούτας έστειλε την μπάλα προς την εστία του Σταυρόπουλου, όμως ο τερματοφύλακας της Κρανούλας απέκρουσε.
Στο 42’ ο Νάσιος πήγε να πετύχει ένα καταπληκτικό γκολ, όταν είδε έξω από την εστία του τον Γεωλδάση και από το χώρο της σέντρας και πλάγια προσπάθησε να τον «κρεμάσει» όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε άουτ.
Στο 57’ σουτ του Καραφλιά η μπάλα λίγο άουτ.
Στο 69’ ο Μαρμούτας έκανε τη σέντρα και ο Ριστάνης με σουτ έκανε το 3-0.
Στο 72’ σουτ του Οικονόμου Π. απέκρουσε την  μπάλα ο Σταυρόπουλος.
Στο 73’ ο Χαμπίπης με μπαλιά 40 μέτρων βρήκε τον Γκέκα και αυτός προχώρησε έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα για τέταρτη φορά στα δίχτυα του Γεωδάλση.
Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε στο 90’ με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ ο Τσιρογιάννης.
Διαιτησία: Τσέτσιλας (Θανασιάς-Αντωνίου).
Κρανούλα: Σταυρόπουλος, Μαρμούτας, Ηλίας (60’ Ριστάνης), Παππάς, Νάσιος (74’ Τσουμάνης Π.), Καρυπιάδης, Τσουμάνης Δ., Χαμπίπης (81’ Τσιόκας), Γκέκα, Τσιρογιάννης, Καραφλιάς.
Ελεούσα: Γεωλδάσης, Γιώτης, Πότσης, Οικονόμου Γ., Σοκορέλης (46’ Οικονόμου Π.), Πασχάλης Χ., Ταχίρι, Κωνσταντινίδης, Σοφίας (77’ Μαμακής), Νούγιας, Πασχάλης Ε.

Ανατολή-Ροδοτόπι 5-0

• Χωρίς να αντιμετωπίσει καμία δυσκολία, η Ανατολή φιλοδώρησε με πέντε γκολ το Ροδοτόπι και έδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, παραμένοντας σε απόσταση δύο πόντων από την πρωτοπόρο Κρανούλα.
Το παιχνίδι ήταν ένας συνεχής επιθετικός μονόλογος για την ομάδα του Θανάση Χαρίση, η οποία επικράτησε σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, με το σκορ στο πρώτο ημίχρονο να είναι στο 4-0.
 Οι «Πόντιοι» χτύπησαν τη δεξιά πλευρά του Ροδοτοπίου σημειώνοντας από εκεί τα πρώτα τους τρία γκολ.
Πιο συγκεκριμένα, στο 12’ ο Τζιάλλας σέντραρε από αριστερά και ο Δήμος πρόλαβε τον Λάλλο για το 1-0.
 Έξι λεπτά αργότερα ο Παπαρούνας σέντραρε από αριστερά και ο Τζιάλλας από κοντά έκανε το 2-0.
Στο 26’ ο Κατσίφας ήταν ο δημιουργός και ο Δήμος από κοντά με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.
 Ο Γήτας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έβαλε κι αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερς και με σουτ έξω από την περιοχή «έγραψε» το 4-0.
Στο β’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι κατέβασαν ταχύτητα και αρκέστηκαν απλά στο πετύχουν ένα ακόμα γκολ, το πέμπτο στη σειρά, με κοντινή προβολή του Παπαρούνα στο 66’ έπειτα από γύρισμα του Κατσίφα από δεξιά.
Στον αντίποδα, το Ροδοτόπι είχε ένα καλό σουτ με τον Κυπριανό στο 53΄ το οποίο εξουδετέρωσε ο Γρηγοριάδης, ενώ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για πέναλτι στο 15’, σε μια φάση όπου η μπάλα, μετά από σουτ παίκτη του Ροδοτοπίου, φάνηκε να βρίσκει στο χέρι του αμυντικού της Ανατολής.
Διαιτησία: Τάσης (Ζιώγα-Σιόντης)
ΑΝΑΤΟΛΗ (Θ. Χαρίσης): Γρηγοριάδης, Νικολάου (46’ Τσιαφίτσας), Φίλιος, Παπαβασιλείου, Δρόσος (36’ Μπίζιος), Λιαπάκης, Κατσίφας, Γήτας (73’ Μελιγγιώτης Ν.), Τζιάλλας, Παπαρούνας, Δήμος
ΡΟΔΟΤΟΠΙ (Μ. Σκούφαλης): Λάλλος, Νίτα, Βασιλείου, Καραγιάννης, Κυπριανός, Αντιλάι, Λιάρος (46’ λ.τρ. Καλογιάννης), Κοσμάς, Τσιλοτάι Ο. (22’ Παπαλάμπρης), Παπαγεωργίου (46’ Ταμπούρας), Τσιλοτάι Α.