Καρέ της ισοπαλίας ΠΑΣ Γιάννινα-Ξάνθη 1-1

pas ksanthi

- Του ΘΑΝΑΣΗ Σ. ΜΥΡΙΟΥΝΗ

• Τις περισσότερες ισοπαλίες από οποιαδήποτε άλλη ομάδα στο πρωτάθλημα της Super League έφτασε ο ΠΑΣ Γιάννινα μετά το σαββατιάτικο 1-1 κόντρα στη Ξάνθη στο «Ζωσιμάδες».
Οι Ηπειρώτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Βασιλακάκη σε αντεπίθεση, όμως τους «λύτρωσε» ο Ζάιρο στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Μ ε γκολ του Ζάιρο στις καθυστερήσεις ο ΠΑΣ Γιάννινα ισοφάρισε το γκολ του Βασιλακάκη για τη Ξάνθη και πήρε το μεσημέρι του Σαββάτου την τέταρτη διαδοχική σοπαλία (1-1) και συνολικά την ενδέκατη στο φετινό πρωτάθλημα της Super League.

Πως έπαιξαν
Ο Γιάννης Πετράκης παρέταξε τον ΠΑΣ με σύστημα 3-5-2, δίνοντας φανέλα βασικού στους Καρανίκα και Γαρουφαλιά. Ο Πασχαλάκης ήταν κάτω από τα δοκάρια, την τριάδα των στόπερ αποτελούσαν οι Τζημόπουλος, Μπέριος και Μιχαήλ, ενώ ο Καρανίκας κάλυπτε τη δεξιά πτέρυγα και ο Κούτρης την αριστερή. Στα κεντρικά χαφ έπαιξαν οι Γαρουφαλιάς, Γιάκος και Ακόστα, ενώ το επιθετικό δίδυμο αποτελούσαν οι Ζάιρο και Κόντε.
Από την άλλη ο Ραζβάν Λουτσέσκου παρέταξε τη Ξάνθη με 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Ζίβκοβιτς, δεξί μπακ ο Μπαξεβανίδης, αριστερό ο Γουάλας, σέντερ μπακ οι Καρασαλίδης και Λισγάρας. Αμυντικά χαφ οι Λουσέρο και Ντε Λούκας. Στα άκρα οι Σολτάνι και Λάζιτς, ο Βασιλακάκης πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Γιουνές.

Ανοικτό ματς χωρίς γκολ
Το παιχνίδι είχε σχετικά καλό ρυθμό στο ξεκίνημα, χωρίς όμως πολλές ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες.  Η Ξάνθη ήταν η ομάδα που απείλησε πρώτη στο ματς, όταν στο 3’ ο Βασιλακάκης τροφοδότησε τον Λουσέρο μέσα στην περιοχή, όμως το σουτ του τελευταίου έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Πασχαλάκη.
Στο 15' ο Ζάιρο γύρισε από δεξιά επικίνδυνα για τον Κούτρη που πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι, όμως δεν βρήκε καλά τη μπάλα και την έστειλε άουτ.
Στο 17' ο Γιουνές εκτέλεσε απευθείας φάουλ πολύ άστοχα, ενώ στο 25' ο ΠΑΣ σε μία πολύ γρήγορη έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά ο Λουσέρο έκοψε την τελευταία στιγμή την επικίνδυνη παράλληλη σέντρα του Γιάκου, ενώ σε δεύτερο χρόνο ο Ακόστα επιχείρησε το σουτ, με τον Ζίβκοβιτς να πέφτει και να αποκρούει τη μπάλα.
Στο 29’ τραυματίστηκε ο Τζημόπουλος στο γόνατο και ο Πετράκης έριξε στο ματς τον Κοζορώνη, καθώς ο τραυματίας Σκόνδρας ήταν εκτός αποστολής και ο Μαυροπάνος «κόπηκε» από την 18αδα της αναμέτρησης.
Στο 41' ο Ζάιρο έκανε ένα καλό αριστερό μέσα στην περιοχή, αλλά ο Ζίβκοβιτς ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε, ενώ στο 44’ χρειάστηκε να δείξει τα αντανακλαστικά του ο Πασχαλάκης στην κεφαλιά του Γουάλας ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Λουσέρο. Μετά το κόρνερ που προέκυψε από την επέμβαση του πορτιέρο του ΠΑΣ, ο Λάζιτς σούταρε άουτ εκτός περιοχής.

Φωνές ο Κόντε, γκολ ο Βασιλακάκης
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε σε πιο αργό τέμπο, με τον ΠΑΣ να έχει δύο καλές στιγμές, με το φάουλ του Κοζορώνη στο 51’ και το σουτ του Κόντε στο 53’, όμως και στις δύο περιπτώσεις ο Ζίβκοβιτς ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε.
Στο 59’ οι Ξανθιώτες έχασαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία στο β΄ μέρος όταν ο Λισγάρας βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή, αλλά η κεφαλιά του μετά από σέντρα του Πιτσέλι από δεξιά πέρασε  άουτ.
Ένα λεπτό αργότερα, στο 60’, κι ενώ ο ΠΑΣ διαμαρτυρήθηκε έντονα προς τον διαιτητή Στυλιαρά για ένα επιθετικό φάουλ που καταλόγισε πάνω στον Κόντε, η Ξάνθη άνοιξε το σκορ σε μία γρήγορη αντεπίθεσή της. Ο Γιάκος τροφοδότησε άθελά του τον Βασιλακάκη, ο Μπέριος δεν μπόρεσε να τον κόψει και αυτός απέναντι από τον Πασχαλάκη πλάσαρε εύστοχα για το 0-1.

Ασφυκτική πίεση του ΠΑΣ
Μετά το γκολ της Ξάνθης ο ΠΑΣ είχε πλήρως την υπεροχή και σε ορισμένα σημεία άσκησε ασφυκτική πίεση στα καρέ των φιλοξενούμενων. Στο 65' ο Κοζορώνης έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ στο 70’ ο Ζίβκοβιτς μπλόκαρε σουτ του Κόντε.
Στο 75' ο Λουτσέσκου έριξε στο ματς τον Ράνο αντί του Γιουνές, ο ΠΑΣ όμως ήταν αυτός που έφτασε αμέσως πολύ κοντά στο γκολ ένα λεπτό αργότερα. Συγκεκριμένα στο 76’ ο Ζάιρο με φοβερή ντρίπλα άδειασε τον…ζαλισμένο Λισγάρα και πλάσαρε τον Ζίβκοβιτς, όμως ο Καρασαλίδης με τάκλιν πάνω στη γραμμή έσωσε την Ξάνθη από βέβαιο γκολ και φυσικά από την ισοφάριση.
Ο ΠΑΣ συνέχισε να πιέζει και στο 81' έχασε ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Ζάιρο από δεξιά έβγαλε στο δεύτερο δοκάρι τον Κοροβέση, αυτός έβγαλε με τη μία παράλληλα για τον Κόντε, αλλά ο Ζίβκοβιτς έσωσε την εστία του με απόκρουση εξ' επαφής στη μικρή περιοχή.

Ζάιρο ο λυτρωτής!!!
Στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού ο ΠΑΣ είχε κλείσει την Ξάνθη στα καρέ της και απειλούσε συνεχώς με στημένες φάσεις γύρω από την περιοχή του Ζίβκοβιτς και τελικά δικαιώθηκε. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κοζορώνη οι παίκτες της Ξάνθης δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν τη μπάλα από τη μικρή περιοχή και ο κορυφαίος του ΠΑΣ σε απόδοση Ζάιρο με δυνατό σουτ  από κοντά ισοφάρισε σε 1-1.
Με την ψυχολογία στα ύψη μετά το γκολ της ισοφάρισης ο ΠΑΣ έπαιξε μονότερμα την Ξάνθη στα υπόλοιπα λεπτά των καθυστερήσεων. Στο τέταρτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Λισγάρας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στον Κόντε, όμως ο διαιτητής Στυλιαράς δεν άφησε να εκτελεστεί το φάουλ, προκαλώντας τις έντονες διαμαρτυρίες των παικτών του ΠΑΣ.
Το 1-1 με τη Ξάνθη ήταν η τέταρτη διαδοχική ισοπαλία του ΠΑΣ Γιάννινα και συνολικά η ενδέκατη στο φετινό πρωτάθλημα της Super League. Οι Ηπειρώτες ανέβηκαν στους 35 βαθμούς, ωστόσο αγνοούν τη χαρά της νίκης από τις 18 Φεβρουαρίου και το 1-0 επί της Κέρκυρας.
Το επόμενο παιχνίδι του ΠΑΣ είναι μεθαύριο Τετάρτη (5: 15 μ.μ.) στη Βέροια κόντρα στην τοπική ομάδα για την εμβόλιμη 27η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΠΑΙΧΤΩΝ

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης 7, Τζημόπουλος 5 (29' λ.τρ. Κοζορώνης 5), Μπέριος 4 (82' Νικολιάς), Μιχαήλ 5, Καρανίκας 5, Κούτρης 5, Γιάκος 5, Γαρουφαλιάς 5 (67' Κοροβέσης), Ακόστα 5, Κόντε 6, Ζάιρο 8.

Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς 6, Μπαξεβανίδης 5, Καρασαλίδης 6, Λισγάρας 4, Γουάλας 6, Λουσέρο 5, Ντε Λούκας 5, Σολτάνι 4 (56' Πιζέλι 6), Βασιλακάκης 6 (83' Μεχία), Λάζιτς 4, Γιουνές 4 (74' Ράνος).

ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ

3’ Ο Λουσέρο σούταρε μετά από στρώσιμο του Βασιλακάκη, αλλά έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.
15' Ο Ζάιρο έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Κούτρης βρέθηκε στην πορεία της μπάλας στο δεύτερο δοκάρι, όμως το σουτ του ήταν άστοχο.
17' Εκτέλεση φάουλ του Γιουνές, η μπάλα ψηλά άουτ.
25' Ωραία επιθετική ενέργεια των παικτών του ΠΑΣ και σέντρα του Γιάκου, έκοψε τελευταία στιγμή ο Λουσέρο. Στη συνέχεια της φάσης ο Ακόστα έκανε το σουτ αλλά ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε.
41' Σουτ του Ζάιρο, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Ξάνθης.
44' Ο Γουάλας βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή του ΠΑΣ μετά από φάουλ του Λουσέρο, έκανε την κεφαλιά αλλά ο Πασχαλάκης έδιωξε σε κόρνερ.
53’ Σουτ του Κόντε, απέκρουσε ο Ζίβκοβιτς.
59’ Σέντρα του Πιτσέλι από δεξιά, ο Λισγάρας πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
60' ΓΚΟΛ για την Ξάνθη! Οι παίκτες του ΠΑΣ διαμαρτυρήθηκαν για επιθετικό φάουλ στον Κόντε, η Ξάνθη έφυγε στην αντεπίθεση, ο Βασιλακάκης βρέθηκε απέναντι από τον Πασχαλάκη και με πλασέ άνοιξε το σκορ.
65' Ωραία εκτέλεση φάουλ του Κοζορώνη, η μπάλα λίγο άουτ.
70' Σουτ του Κόντε, μπλόκαρε ο Ζίφκοβιτς.
76’ Ο Ζάιρο με εξαιρετική ντρίπλα άδειασε τον Λισγάρα και πλάσαρε τον Ζίβκοβιτς, όμως ο Καρασαλίδης έδιωξε πάνω στη γραμμή και έσωσε την Ξάνθη.
81' Σέντρα του Ζάιρο από δεξιά, κεφαλιά-πάσα του Κοροβέση στον Κόντε, ο Ισπανός έκανε την προβολή, όμως ο Ζίφκοβιτς τον νίκησε και απέκρουσε.
91' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΣ! Σύγχυση στην άμυνα της Ξάνθης μετά από κόρνερ του Κοζορώνη, η μπάλα στρώθηκε στον Ζάιρο και αυτός με ωραίο σουτ την έστειλε στα δίχτυα και ισοφάρισε.
94’ Κόκκινη για την Ξάνθη. Ο Λισγάρας αποβλήθηκε καθώς αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Κόντε.

δηλώσεις προπονητών

Γιάννης Πετράκης (ΠΑΣ Γιάννινα):
«Μια πάρα πολύ σπουδαία προσπάθεια από τους παίκτες μας απέναντι σε μια πάρα πολύ καλά οργανωμένη ομάδα με ποιότητα, που δεν είναι τυχαία ψηλά στη βαθμολογία, που δεν ανταμείφθηκε, μάλλον ανταμείφθηκε εν μέρει, γιατί δικαιούμασταν ένα καλύτερο αποτέλεσμα από την ισοπαλία. Στο πρώτο ημίχρονο η Ξάνθη ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, προσπάθησε να δημιουργήσει κάποιες προϋποθέσεις, όμως και εμείς ήμασταν ιδιαίτερα επικίνδυνοι στο ανοιχτό γήπεδο και είχαμε τις προϋποθέσεις για να πετύχουμε κάποιο γκολ. Μετά την επίτευξη του γκολ της Ξάνθης που ήρθε κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, η προσπάθειά μας, η νοοτροπία μας και η εικόνα μας ήταν τέτοια που έφερε την ισοφάριση και ίσως δικαιούμασταν και κάτι παραπάνω. Δυστυχώς όμως δεν τα καταφέραμε. Τώρα το μυαλό μας θα βρίσκεται στο παιχνίδι της Τετάρτης με την Βέροια».
Για τα όσα γράφτηκαν περί ενδιαφέροντος από την Ξάνθη: «Είμαι προπονητής του ΠΑΣ Γιάννινα αυτή τη στιγμή και αρχή μου είναι να υπηρετώ το σωματείο στο οποίο ανήκω μέχρι να ολοκληρωθεί η συμφωνία μας. Δεν έχω κάνει καμία κουβέντα και είναι κάτι που γράφτηκε αυθαίρετα και χωρίς να έχει γίνει κάποια προσέγγιση προς εμένα.
Για το αν έχει γίνει επαφή με τη διοίκηση του ΠΑΣ: «Είμαι τρία χρόνια στην ομάδα και το ίδιο συνέβη και τις δύο προηγούμενες χρονιές. Θέλω να είμαι συγκεντρωμένος στον στόχο μας, δηλαδή να κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε μέσα από την αξιοπρέπεια που μας διακρίνει και τη συνέπεια που είχαμε μέχρι εδώ που φτάσαμε και να πάμε όσο γίνεται πιο ψηλά. Όταν τελειώσει αυτός ο κύκλος, θα έχουμε τον χρόνο για να πούμε και να συζητήσουμε περισσότερα πράγματα για το συγκεκριμένο θέμα. Μέχρι τώρα δεν έχει γίνει κάποια επαφή και με την πλευρά του ΠΑΣ».
Για το αν το γκολ στις καθυστερήσεις αποτελεί την καλύτερη απάντηση στις κακές γλώσσες των προηγούμενων ημερών: «Αυτά δε μας αφορούν και δεν μας αγγίζουν και δεν χρειάζεται να αποδεικνύουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες»
Για το αν θα δοθούν ευκαιρίες σε νέους παίκτες τώρα που η ομάδα δεν έχει ξεκάθαρο στόχο μέχρι το φινάλε: «Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να κάνουμε το καλύτερο για την ομάδα μας και μέσα από αυτή τη διαδικασία θέλουμε να βοηθήσουμε και τα νέα παιδιά. Ανεξαρτήτως αν είμαστε σε τροχιά πεντάδας ή όχι, πάντα δίνω την ευκαιρία σε νέα παιδιά αν κρίνω ότι το δικαιούνται».

Ραζβάν Λουτσέσκου (Ξάνθη):
«Ήταν ένα παιχνίδι που για 65 λεπτά βρισκόταν υπό το δικό μας έλεγχο. Δημιουργήσαμε ευκαιρίες, καταφέραμε να σκοράρουμε αλλά μετά το 65’ ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι. Είχε δύο καλές ευκαιρίες, δημιούργησε πολύ πίεση στην περιοχή μας και πιστεύω ότι στο τέλος το αποτέλεσμα το θεωρώ δίκαιο. Για μας υπάρχει αυτή η απογοήτευση ότι δεχτήκαμε γκολ στο τέλος και ότι αφήσαμε δύο πολύτιμους βαθμούς που είχαμε στο χέρι μας».
Για το τι έγινε με τον Γιουνές τη στιγμή της αλλαγής του: «Είναι πράγματα που συμβαίνουν αυτά. Πιθανόν να είναι δυσαρεστημένος αλλά εμείς έπρεπε να σκεφτόμαστε και κάποιους άλλους παράγοντες. Οι ποδοσφαιριστές συνήθως θέλουν να παίζουν μέχρι το τελευταίο λεπτό. Ο Γιουνές επέστρεψε χθες από την Εθνική ομάδα της χώρας του μετά από ένα μεγάλο διάστημα αποχής από τις προπονήσεις. Θα πρέπει να σκεφτούμε το παιχνίδι που έχουμε την Τετάρτη και το ταξίδι που κάναμε, είναι πράγματα που δεν σκέφτονται οι ποδοσφαιριστές. Συμβαίνουν αυτά στο ποδόσφαιρο και είναι κομμάτι των αποδυτηρίων».
Για το αν θα στοιχίσει στην ομάδα του η απώλεια των δύο βαθμών: «Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος από τη χρονιά που έχουμε κάνει μέχρι τώρα. Ξεκινήσαμε με στόχο τη γρήγορη παραμονή και τα καταφέραμε. Βρεθήκαμε ψηλά στη βαθμολογία στη δεύτερη θέση μπροστά από Παναθηναϊκό, ΑΕΚ και ΠΑΟΚ. Είχα πει και τον Γενάρη ότι είναι λογικό αυτές οι ομάδες λόγω της δυναμικής και των φιλάθλων τους να βρουν το δρόμο τους καθώς παίζουν μπροστά σε 20.000 κόσμο, ενώ εμείς σε 700 άτομα. Είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος που τους κοντράραμε και καταφέραμε να τους δυσκολέψουμε. Παρόλα αυτά είναι ένα πρωτάθλημα που πρέπει να συνεχίσουμε να κάνουμε το ίδιο γιατί απομένουν ακόμα τέσσερις αγωνιστικές».