Κ20: ΠΑΣ-Ξάνθη 2-2

K20

Με μπόλικη δόση τύχης η ομάδα Κ 20 του ΠΑΣ Γιάννινα απέσπασε στις καθυστερήσεις την ισοπαλία 2-2 από την Ξάνθη, σε ένα παιχνίδι που ο ΠΑΣ παρότι δεν ήταν καλός πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας,  με MVP τον τερματοφύλακα του Νίκο Κολιοφούκα, ο οποίος είχε εξαιρετική απόδοση στο παιχνίδι και έβαλε το γκολ της ισοφάρισης με ένα απίστευτο τακουνάκι στις καθυστερήσεις του αγώνα!!!
Η ομάδα της Ξάνθης είχε από την αρχή την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεζε τον ΠΑΣ για να πετύχει το γκολ.
Κόντρα στην ροή του αγώνα ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 16’ με καταπληκτικό σουτ του Ψαρρά με τον τερματοφύλακα Σαββίδη να μην μπορεί να αντιδράσει. Από το σημείο αυτό και μετά η Ξάνθη είχε την κατοχή της μπάλας και έχασε καταπληκτικές ευκαιρίες για γκολ. Στο 24’ ο Κώστας εκτέλεσε φάουλ Τσέλα έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει άουτ. Στο 26’ σέντρα του Παπαδόπουλου, σουτ του Τσέλα ο Κολιοφούκας απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 37’ ατομική προσπάθεια και σέντρα του Σαμπανίδη από αριστερά, ο Τσάπαρης έκανε το σουτ και πάλι ο ο Κολιοφούκας απέκρουσε σωτήρια.
Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Ξάνθη ισοφάρισε όταν ο Τσάπαρης εκτέλεσε κόρνερ και ο Χατζηχασάνογλου με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.
Στο 54’ σουτ του Σαμπανίδη απέκρουσε ο Κολιοφούκας.
Στο 63’ ο Κώστας εκτέλεσε κόρνερ, ο Πεταλωτής πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι.
Στο 68’ σέντρα του Ψεμματά, ο Κιτσάκης έκανε λάθος διώξιμο της μπάλας αυτή έφτασε στον αμαρκάριστο Μελισσόπουλο και αυτός από κοντά με πλασέ  έκανε το 1-1.
Στο 72’ σουτ του Κώστα και πάλι ο Κολιοφούκας απέκρουσε την μπάλα, ενώ το ίδιο έγινε και στο σουτ του Παπαδόπουλου. Στο 90’ σουτ του Ζήκου η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και έφυγε κόρνερ. Στο 93’ ο Αλεξίου εκτέλεσε κόρνερ και ο Κολιοφούκας ο οποίος είχε προωθηθεί στην περιοχή του Σαββίδη με τακουνάκι έκανε το 2-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.
Διαιτησία: Μπόσιας (Γούκος-Ντόντης).
ΠΑΣ Γιάννινα:  Κολιοφούκας, Λαμπίρης, Κιτσάκης (75’ Αλεξίου), Ζήκος, Βλαχόπουλος, Μούτσιος, Ψαρράς, Μασούρας, Παπαδόπουλος (87’ Κώστας), Λιάσος (78’ Γκλεγκλές), Τάτσης.
Ξάνθη: Σαββίδης, Χασάνογλου (39’ Καλογιάννης), Ψεμματάς, Παπαδόπουλος, Πεταλωτής, Τσέλα,Τσάπαρης, Κώστας (81’ Καπτέλι), Σαμπανίδης (86’ Χαντζής), Μελισσόπουλος, Χατζηχασάνογλου.