Από νίκη σε νίκη η Κρανούλα, 0-1 το Βελισσάριο

KRANOYLAS BELISSARIO

Η Δόξα Κρανούλας  έπαιξε όσο χρειάζονταν  απέναντι στο Βελισσάριο και πήρε τη νίκη 0-1, αποτέλεσμα που την διατηρεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α’ Ερασιτεχνικής  με 68 βαθμούς  και  σε απόσταση δύο βαθμών από την δεύτερη Ανατολή.
Ο αγώνας ήταν κακός με λιγοστές φάσεις και οι φίλαθλοι που τον παρακολούθησαν έφυγαν απογοητευμένοι με όσα είδαν και από τις δύο ομάδες.
Στο παιχνίδι «φοβόταν ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη» με το Βελισσάριο να προσέχει την άμυνα του και να μην δίνει χώρο στους γρήγορους επιθετικούς της Κρανούλας για να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις προς την εστία του Μάντζιου και την Κρανούλα να μην μπορεί να διασπάσει την αμυντική διάταξη των γηπεδούχων αφού τις περισσότερες φορές το έκανε με ανορθόδοξο τρόπο και αυτό ήταν «βούτυρο στο ψωμί» για τους αμυντικούς του Βελισσαρίου.
Μόλις τρεις καλές στιγμές που είναι άξιες αναφοράς έγιναν στο πρώτο ημίχρονο δείγμα της κακής ποιότητας του αγώνα.
Στο 16’ το σουτ του Κλιτσινάρη για λογαριασμό των γηπεδούχων κατέληξε άουτ.
Στο 21’ ο Γκέκας έκανε προσπάθεια από αριστερά μπήκε στην μεγάλη περιοχή του Μάντζιου, έκανε την παράλληλη σέντρα όμως ο Ριστάνης από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
Στο 42’ χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία για την Κρανούλα όταν ο Μαρμούτας έκανε την σέντρα, ο Χριστακόπουλος σούταρε με τον Μάντζιο να αποκρούει σωτήρια.
Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Το γκολ για την Κρανούλα ήρθε στο 68’ ο Χριστακλοπουλος έκανε το σουτ απέκρουσε την μπάλα ο Μάντζιος αυτή έφτασε στον Γκέκα που δεν δυσκολεύτηκε με σουτ να κάνει το 0-1.
Η τελευταία ευκαιρία είναι στο 77’ με τον Τσιρογιάννη να στρώνει την μπάλα στον Χαμπίπη αυτός να κάνει το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή του Βελισσαρίου και την μπάλα να καταλήγει άουτ.
Σε γενικές γραμμές αυτό το παιχνίδι θα ξεχαστεί γρήγορα, αφού δεν είχε να δώσει κάτι αξιόλογο πλην του γκολ  και κυρίως από την πλευρά της Κρανούλας η οποία φημίζεται για την ποιότητα των παικτών της και το καλό, δημιουργικό και επιθετικό  ποδόσφαιρο που παίζουν.
Διαιτησία: Πάνος Ι. (Τάτσης-Καραλής). Απέβαλε στο 90’ με 2η κίτρινη κάρτα τον Κλιτσινάρη.
Βελισσάριο:  Μάντζιος, Τσακανίκας, Ασωνίτης (65’ Κατσούδας), Πανίδης, Αλεξίου, Κλιτσινάρης, Μπιστιόλης (75’ Στάθης), Νάνος, Νούσης, Χατζής, Μπαλαντάνης.
Κρανούλα: Αρχοντάκης, Μαρμούτας, Πάσχος, Καρυπιάδης (46’ Χαμπίπης), Νάσιος, Γκόλιας, Τσουμάνης (88’ ηΛΊΑς), Διαμάντης, Χριστακόπουλος (70’ Τάτσης Χ.), Γκέκα, Τσιρογιάννης.

Ανατολή-Μουσιωτίτσα 4-1

• Στο κυνήγι της Κρανούλας συνεχίζει να βρίσκεται η Ανατολή μετά και τη νίκη της με 4-1 επί της Μουσιωτίτσας.
Η ομάδα του Θανάση Χαρίση παίζοντας καλό και ποιοτικό ποδόσφαιρο δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη, απέναντι σε μια ομάδα που έχει δείξει καλά στοιχεία στο φετινό πρωτάθλημα, υπέκυψε όμως στην ανωτερότητα του αντιπάλου της.
Νωρίς άνοιξε το σκορ για την Ανατολή όταν στο 12’ σε χέρι του Παππά κέρδισε πέναλτι, την εκτέλεση του ανέλαβε ο Ορφανός στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα και κάνοντας έτσι το 1-0.
Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο εύκολα για τους γηπεδούχους όσον αφορά την κατάκτηση της νίκης στο 45’ όταν ο Κατσίφας βρήκε τον Παπαρούνα και αυτός με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.
Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχα δύο καλά σουτ με τους Παπαρούνα (48’) και Λιαπάκη (49’) που έφυγαν λίγο άουτ.
Η Μουσιωτίτσα κατάφερε να μειώσει σε 2-1 στο 52’ με δυνατό σουτ του Μπούγια.
Ωστόσο η Ανατολή ήταν αυτή που συνέχιζε την πίεση προς την εστία του Ζώτου και προσπαθούσε να πετύχει και τρίτο γκολ.
Αυτό το κατάφερε στο 77’ όταν ο Ορφανός έκανε την σέντρα και ο Τζιάλλας (ο οποίος επέστρεψε από τραυματισμό) με πλασέ έκανε το 3-1. Το κερασάκι στην τούρτα για τους γηπεδούχους μπήκε στο 84’ με τον Ορφανό να διαμορφώνει με σουτ το τελικό 4-1.
Διαιτησία: Κατσουλίδης (Πασχάλης-Νέος).
Ανατολή: Γρηγοριάδης, Νικολάου, Φίλιος, Παπαβασιλείου, Δρόσος, Λιαπάκης, Κατσίφας (54΄ Τζιάλλας), Γήτας (77΄ Τσιαφίτσας), Ορφανός, Παπαρούνας, Δήμος (73΄ Μπίζιος).
Μουσιωτίτσα: Ζώτος, Παππάς, Ταϊρης, Νικόπουλος, Βαρτζιώτης, Σπαλιάρας, Τσόκρης (23΄ λ.τρ. Πόρος), Μπούγιας, Παπαϊωάννου, Αλεξίου (78΄ Ριζούλης), Ναυρόζογλου.

Χουλιαράδες-Πέραμα 1-2

• Σε ένα παιχνίδι  χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον,  αλλά με τις δύο ομάδες να έχουν στόχο την κατάκτηση της 5ης θέσης, το Πέραμα πήρε τη νίκη με 1-2 από τους Χουλιαράδες.
Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε να προσφέρει πολλά πράγματα με τις δύο ομάδες, ωστόσο το Πέραμα ήταν αυτό που πέτυχε το γκολ στο 37’ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Ζήση.
Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα άλλαξαν, αφού τόσο οι Χουλιαράδες, όσο και το Πέραμα ανέβασαν την απόδοση τους, ενώ δεν έλειψε και η ένταση μεταξύ των ποδοσφαιριστών.
Στο 50’ ο Ρίζος έκανε το σουτ με τον Παίδαρο να αποκρούει την μπάλα, ενώ στο 60’ και πάλι ο τερματοφύλακας του Περάματος σταμάτησε το σουτ του Ρίζου.
Κόντρα στη ροή του αγώνα το Πέραμα ήταν αυτό που έκανε το 0-2 στο 62’ με πλασέ του Μπάρκα.
Στο 71’ οι Χουλιαράδες μείωσαν σε 1-2 με τον Τσουμάνη χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να ισοφαρίσουν αφού έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 88’ με τον Ρίζο το σουτ του οποίου απέκρουσαν επάνω στη γραμμή οι αμυντικοί του Περάματος.
Διαιτησία: Ντόντης (Ντάρας-Γεωργίου). Απέβαλε στο 75’ τον Ζήση με κόκκινη κάρτα.
Χουλιαράδες: Βελτσίστας, Τσακμάκης Μ., Ανδρούτσος (50΄ Μάης), Μιχάλης, Παππάς, Ξυλογιάννης, Λάμπρου, Ηλίας (75΄ Τάτσης), Τσουμάνης, Ρίζος.
Πέραμα: Παίδαρος, Διονάτος, Τζάλλας, Καλογερόπουλος, Φώτης, Τσάμος (66΄ Ντόβας), Ζήσης, Παπαδόπουλος, Μανούρης (70΄ Τσίκας), Μπάρκας (79΄ Στόλης), Πεχλιβάνης.

Κόνιτσα-Κράψη 0-3

• Η Κράψη ήταν η ομάδα που καιγόταν για βαθμούς στην αναμέτρηση με την Κόνιτσα μιας και οι γηπεδούχοι έχουν υποβιβαστεί στη Β’ κατηγορία και πήρε τη νίκη με 0-3, παίρνοντας έτσι βαθιά βαθμολογική ανάσα και κοιτάζοντας καλύτερα το μέλλον της στην Α’ κατηγορία.
Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε προσπάθειες γύρω από τον χώρο του κέντρου και δεν είχαν κάποιες καλές ευκαιρίες.
Στο δεύτερο μέρος η Κράψη άνοιξε το σκορ στο 52’ όταν ο Γούλας έκανε την πάσα στον Κολοβό και αυτός με πλασέ έκανε το 0-1, ενώ στο 54’ και πάλι οι δύο παίκτες συνδυάστηκαν με τον Κολοβό να στέλνει για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα.
Το τελικό 0-3 έκανε στο 88’ ο Αντωνίου.
Διαιτησία: Θάνος (Τσάντας-Λιόντος)
Πίνδος Κόνιτσας: Μούρας, Βλάχος Χ.,  Πορφύρης (74΄ Μούρας Β.), Ρούστα, Βλάχος Π.,  Πατσούρας, Πούλιος, Μήτσος, Κίτσος, Δημόπουλος, Χαλούλος.
ΠΑΣ Κράψης: Κάτσενος, Λύκος, Καλές, Αντωνίου, Μασούρας, Κουκοδήμος (68΄ Συνοδινός), Γούλας, Γεωργούλης, Γιαννακούλης, Κολοβός (64΄Λούπας), Αλεξίου.