(Χ)ΩΡΙΣ ΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΚΙΝΗΤΡΟ…

PAS PANAITOLIKOS 2 11 3 17

Σε ένα από τα πιο ανιαρά παιχνίδια των τελευταίων ετών, ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΣ Γιάννινα έδειξε να μην έχει κίνητρο και έμεινε στη "λευκή" ισοπαλία με τον Παναιτωλικό, με τον διαιτητή Κύζα να είναι ο αρνητικός πρωταγωνιστής της αναμέτρησης καθώς αδίκησε και τις δύο ομάδες με τις αποφάσεις του.

Ο Γιάννης Πετράκης παρέταξε τον ΠΑΣ με διάταξη 3-5-2 όπως και στο παιχνίδι με την ΑΕΛ, προτιμώντας να έχει τριάδα στόπερ στα μετόπισθεν. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Πασχαλάκης, την τριάδα των στόπερ αποτελούσαν οι Τζημόπουλος, Μπέριος και Μιχαήλ, ο Μπουκουβάλας κάλυπτε τη δεξιά πτέρυγα και ο Ναδάλες την αριστερή, ενώ στα αμυντικά χαφ αγωνίστηκαν οι Λίλα και Κοζορώνης και μπροστά τους ο Γιάκος, με τους Ζάιρο και Κόντε να αποτελούν το δίδυμο στην επίθεση.
Από την άλλη ο Μάκης Χάβος  επέλεξε ένα 4-2-3-1 το οποίο όμως σε πολλές περιπτώσεις μετατρέπονταν σε 3-5-1-1 με τον Ρότσα να δίνει βοήθειες στο κέντρο της άμυνας. Ο Κυριακίδης ήταν στο τέρμα, δεξί μπακ ο Μύγας και αριστερό ο Ρότσα, ενώ το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτελούσαν οι Κούσας και Ροντρίγκεζ. Στα αμυντικά χαφ έπαιξαν οι Μάκος και Μπράβο, αριστερό χαφ ήταν ο Κλέσιο και δεξί ο Ρέι και ο Μάρκος Πάουλο πίσω από τον Παπαδόπουλο που ήταν ο μοναδικός προωθημένος.

Καλύτερος ο ΠΑΣ, δοκάρι ο Παναιτωλικός
Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού ο ΠΑΣ ήταν αυτός που έδειξε περισσότερη διάθεση να βγει μπροστά και να φανεί απειλητικός, με τον Ζάιρο να είναι ιδιαίτερα κινητικός στα πρώτα λεπτά. Όμως δεν τα κατάφερε με εξαίρεση μια κεφαλιά του Μπέριου μετά από κόρνερ του Ακόστα.
Στο επόμενο λεπτό ο Παναιτωλικός ζήτησε πέναλτι  όταν ο Παπαδόπουλος μπήκε από δεξιά μέσα στην περιοχή και ο Μπέριος τον μάρκαρε από πίσω, με τον διαιτητή Κύζα να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι, σε μια δύσκολη φάση που θα μπορούσε να δοθεί η παράβαση και θύμησε στους φίλους του ΠΑΣ το πέναλτι που έκανε ο Κούτρης στον Τόνι Σίλβα στη Λιβαδειά.
Τέσσερα λεπτά αργότερα στο 15' ο ΠΑΣ έφτασε κοντά στο γκολ όταν ο Ζάιρο έκανε την παράλληλη σέντρα από αριστερά, αλλά ο Κόντε στο πρώτο δοκάρι δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή και η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία του Κυριακίδη.
Στο 24' οι Αγρινιώτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πετύχουν γκολ αλλά η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι όταν ο Μπράβο σπρώχτηκε με τον Μιχαήλ μετά από φάουλ του Πάουλο, βρήκε τη μπάλα με την πλάτη, αλλά αυτή πήγε στη ρίζα του αριστερού κάθετου δοκαριού του Πασχαλάκη και στη συνέχεια απομάκρυνε ο πορτιέρο του ΠΑΣ.

Τρεις ευκαιρίες ο ΠΑΣ, τρεις αποκρούσεις ο Κυριακίδης
Αμέσως μετά, ο Κυριακίδης  έκανε εκπληκτική επέμβαση σε σουτ του Ζάιρο από τον άξονα, διώχνοντας σε κόρνερ.
Ο 30χρονος πορτιέρο του Παναιτωλικού σταμάτησε και το σουτ του Μπουκουβάλα στο 32' πέφτοντας στην γωνία του, σε ένα χρονικό διάστημα του παιχνιδιού που ο ΠΑΣ ήταν καλός και έφτανε με σχετική ευκολία στην αντίπαλη εστία. Στο 36' ο Ζάιρο βρήκε έξυπνα τον Γιάκο μέσα στην περιοχή, όμως το σουτ του Γιαννιώτη επιθετικού το απέκρουσε και πάλι ο Κυριακίδης, κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Στο 42' ο διαιτητής Κύζας  έκανε νέο τρανταχτό λάθος όταν ο Ρότσα, που είχε ήδη κίτρινη κάρτα, τράβηξε τον Ζάιρο από τη φανέλα, όμως ο Δραμινός ρέφερι αρνήθηκε να του δείξει τη δεύτερη κίτρινη που θα άφηνε τον Παναιτωλικό με δέκα παίκτες και θα άλλαζε τις ισορροπίες (αριθμητικές και όχι μόνο) του παιχνιδιού. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου ο Πασχαλάκης έδειξε την κλάση του όταν ο Πάουλο συνδυάστηκε με τον Παπαδόπουλο και έκανε το φαλτσαριστό σουτ από τον άξονα, όμως ο γκολκίπερ του ΠΑΣ με εντυπωσιακή εκτίναξη έδιωξε σε κόρνερ και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια χωρίς τέρματα.

Κάκιστο δεύτερο μέρος, ακυρώθηκε γκολ του ΠΑΣ
Το "γεμάτο" τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου γέμισε προσδοκίες για την επανάληψη, όμως το θέαμα στο β΄μέρος ήταν επιεικώς απαράδεκτο και δεν είναι υπερβολή ο όρος "κακοποίηση του ποδοσφαίρου". Ο καλός ρυθμός πήγε περίπατο, οι ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν.
Στο 52' ο Ζάιρο είχε ένα άστοχο σουτ, αλλά στη συνέχεια η απόδοση του Βραζιλιάνου έπεσε κατακόρυφα και μαζί του και συνολικά και η όρεξη του ΠΑΣ για δημιουργία. Οι Αγρινιώτες περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο και προσπαθούσαν να χτυπήσουν στην κόντρα-επίθεση αλλά δεν το κατάφεραν. Οι δυνατές μονομαχίες κυριαρχούσαν, το τερέν είχε αρχίσει να βαραίνει και οι δύο ομάδες να μένουν από δυνάμεις.
Η φάση που σημάδεψε το β΄μέρος έγινε στο 73' όταν ο Κόντε διεκδίκησε μια εναέρια μονομαχία με τον Κυριακίδη που έκανε έξοδο, ο πορτιέρο του Παναιτωλικού πέφτοντας βρήκε πάνω στον συμπαίκτη του Ροντρίγκεζ και έχασε τη μπάλα, με τον Ισπανό επιθετικό του ΠΑΣ να σκοράρει, όμως ο Κύζας το ακύρωσε για επιθετικό φάουλ, σε μια φάση που σηκώνει πολύ συζήτηση και πιθανότατα πρόκειται για ακόμα μια λάθος απόφαση του Δραμινού ρέφερι.
Ο κακός και αργός ρυθμός συνεχίστηκε μέχρι το τέλος και δεν υπήρξε  κάποια καλή τελική προσπάθεια προς τις δύο εστίες, με το 0-0 να μένει λογικά ως το τέλος.
Το αποτέλεσμα αυτό βγάζει πλέον ουσιαστικά τον ΠΑΣ εκτός του στόχου της πεντάδας και πλέον τις τελευταίες έξι αγωνιστικές οι Ηπειρώτες θα αγωνιστούν για την αξιοπρέπεια και την τιμή τους.  Ο ΠΑΣ βρίσκεται με 33 βαθμούς στην 9η θέση, όμως δεν θέλει να υποχωρήσει κι άλλο και να αμαυρώσει την εικόνα μιας χρονιάς που ξεκίνησε με το ευρωπαϊκό όνειρο.
Από την άλλη ο Παναιτωλικός μπορεί να "τσίμπησε" βαθμό και να ανέβηκε στους 27, ωστόσο δεν κατάφερε να σκοράρει για ακόμα μια φορά στα Γιάννενα. Είναι χαρακτηριστικό πως οι Αγρινιώτες έχουν να πετύχουν γκολ στο "Ζωσιμάδες" από τη σεζόν 2004-2005, δηλαδή 12 χρόνια!!

* * *

ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ

10' Κόρνερ του Ακόστα, κεφαλιά του Μπέριου, η μπάλα πολύ άουτ.
11' Ο Παπαδόπουλος έπεσε μέσα στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Μπέριου αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Φαίνεται πως υπάρχει παράβαση καθώς ο αμυντικός του ΠΑΣ βάζει το χέρι του στον ώμο του αντιπάλου του και στη συνέχεια τον σπρώχνει από πίσω με το σώμα.
15' Ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Ζάιρο έκανε την παράλληλη σέντρα από αριστερά, ο Κόντε δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή και η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία του Κυριακίδη.
24' Δοκάρι για τον Παναιτωλικό με τον Ροντρίγκες, που βρίσκει τη μπάλα με την πλάτη μετά από εκτέλεση φάουλ του Πάουλο. Διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι ο παίκτης του Παναιτωλικού μετά από μαρκάρισμα του Μιχαήλ.
25' Μεγάλη επέμβαση του Κυριακίδη σε ωραίο σουτ του Ζάιρο από τα όρια της περιοχής.
32' Σουτ του Μπουκουβάλα από το ύψος της περιοχής, μπλόκαρε ο Κυριακίδης στην αριστερή του γωνία.
36' Ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Ζάιρο βρήκε ωραία τον Γιάκο στην περιοχή αλλά ο τελευταίος είδε τον Κυριακίδη να τον σταματάει!
42' Λάθος του διαιτητή Κύζα που χαρίζει την δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ρότσα, για τράβηγμα πάνω στον Ζάιρο.
45' Μεγάλη επέμβαση του Πασχαλάκη σε φαλτσαριστό σουτ του Μάρκος Πάουλο.
52’ Σουτ του Ζάιρο, η μπάλα άουτ.
73' Ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ γκολ που πέτυχε ο Κόντε. Δόθηκε φάουλ πάνω στον Κυριακίδη, ο οποίος μπλοκάροντας την μπάλα έπεσε πάνω στον συμπαίκτη του Ροντρίγκεζ, του έφυγε η μπάλα από τα χέρια και ο Κόντε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης 7, Τζημόπουλος 5, Μπέριος 5, Μιχαήλ 5, Ναδάλες 5 (73’ Βιδάλ), Μπουκουβάλας 5 (69’ Κούτρης), Ακόστα 5, Λίλα 4, Γιάκος 4 (75’ Κοζορώνης), Κόντε 5, Ζάιρο 6.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης 7, Μύγας 5, Κούσας 5, Ροντρίγκες 5, Ρότσα 4, Μάκος 4 (46’ Λόπες 5), Μπράβο 5, Μάρκος Πάουλο 6, Κλέσιο  5 (64’ Ρόσα 5), Ρέι 5 (85’ Μουνιός), Παπαδόπουλος 6.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΕΤΡΑΚΗΣ (ΠΑΣ):
«Σήμερα πιστεύω ότι υπήρχαν δύο διαφορετικές εικόνες στην ομάδα μας. Στο πρώτο ημίχρονο κάναμε ένα από τα πιο καλά ημίχρονα τη φετινή χρονιά και σε φάση δημιουργίας και σε φάση αμυντικής συμπεριφοράς. Νομίζω ότι κάναμε μεγάλη προσπάθεια, δημιουργήσαμε προϋποθέσεις για γκολ, ο αντίπαλος δεν μας απείλησε παρά μόνο με δύο στημένα και ένα περιφερειακό σουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο, δυστυχώς, δεν είχαμε ανάλογη εικόνα με το πρώτο και μας βγήκε παραπάνω άγχος γιατί θέλαμε να κερδίσουμε το παιχνίδι, ενώ μας μάρκαρε σωστά και ο αντίπαλος. Ως συνολική αποτίμηση του παιχνιδιού, πάντως, θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει κάτι παραπάνω από το ματς αυτό».
Για το τι θα κυνηγήσει ο ΠΑΣ στις τελευταίες έξι αγωνιστικές: «Εμάς η καθημερινότητά μας είναι συγκεκριμένη. Κάθε μέρα πρέπει να κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε. Έχουμε ξεκινήσει μια μεγάλη προσπάθεια από τις 15 Ιουνίου και έχουμε υποχρέωση απέναντι στους εαυτούς μας πρώτα να τελειώσουμε ανάλογα τη χρονιά. Πάνω από όλα είναι η αξιοπρέπειά μας. Το πού θα φτάσουμε τελικά θα το δείξει η ίδια η πράξη».
Για το αν οι διαιτητές είναι ασορτί με την ποιότητα του ελληνικού ποδοσφαίρου: «Η βελτίωση είναι κομμάτι της ζωής και της καθημερινότητας. Σίγουρα πρέπει να βελτιώνονται και αυτοί όπως και εμείς».

ΜΑΚΗΣ ΧΑΒΟΣ (Παναιτωλικός):
«Η εικόνα μας στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν αυτή που θέλω εγώ. Μιλώντας με τα παιδιά όλη τη βδομάδα είχαμε πει ότι παίζοντας ένα γειτονικό ντέρμπι, το πρώτο που παίζει μεγάλη σημασία είναι να είμαστε πάρα πολύ δυνατοί στις μονομαχίες. Ο αντίπαλος στο πρώτο ημίχρονο ήταν πιο δυνατός στις μονομαχίες συν το γεγονός ότι κάναμε και εύκολα πουλήματα της μπάλας, με αποτέλεσμα να μην κάνουμε αυτό που έπρεπε να κάνουμε σαν ομάδα και τα Γιάννενα να είναι καλύτερα. Παρόλα αυτά είχαμε δυο καλές φάσεις. Στην πρώτη με το σουτ του Μάρκος Πάουλο και την εκπληκτική απόκρουση του γκολκίπερ των Ιωαννίνων και ακόμα μία που όλοι λένε ότι είναι πέναλτι, θα τη δω το βράδυ για να έχω άποψη. Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα μας βελτιώθηκε, δεν είχαμε ούτε εύκολα πουλήματα μπάλας αλλά ο τρόπος παιχνιδιού του αντιπάλου και το γήπεδο δεν βοηθούν στο επιθετικό transition, δηλαδή να κλέψεις την μπάλα και να βγεις γρήγορα στην επίθεση. Είμαι ευχαριστημένος από την εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά σήμερα οι αλλαγές δεν μας βοήθησαν όσο θα έπρεπε. Για μας ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι και από τη στιγμή που δεν μπορέσαμε να το κερδίσουμε ήταν καλό που δεν το χάσαμε».