Α' ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

KRANOYLA KATSIKA 2 12 3 17

Κρανούλα - Κατσικά 2-0

• Αν και δυσκολεύτηκε η Κρανούλα κατάφερε να κάμψει τη σθεναρή αντίσταση της Κατσικάς και να πάρει τη νίκη, μια νίκη που την διατηρεί μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Ο αγώνας είχε δύο όψεις. Στο πρώτο ημίχρονο είδαμε ένα δυνατό παιχνίδι, με πολλά λάθη και αδικαιολόγητο εκνευρισμό από τους παίκτες των δύο ομάδων, πολλές φωνές στον διαιτητή χωρίς να υπάρχει λόγος και γενικά δεν παίχτηκε καλό ποδόσφαιρο.
Το μόνο που μπορούμε να κρατήσουμε από το πρώτο ημίχρονο είναι το γκολ της Κρανούλας στο 36’ με δυνατό σουτ του Χαμπίπη έξω από την μεγάλη περιοχή.
Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε, με την Κρανούλα να είναι πιο κινητική και την Κατσικά επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις. Στο 57’ μετά από λάθος απόκρουση του Λισγάρα, η μπάλα έφτασε στον Τσουμάνη που έκανε το δυνατό σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Γκοτζιά.
Η Θύελλα απάντησε άμεσα στην ευκαιρία της Κρανούλας και στο 59’ ο Βαρτζιώτης με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αρχοντάκη.
Στο 63’ χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία για την Κατσικά να κάνει το 1-1 όταν ο Βαρτζιώτης εξαπέλυσε δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και ο Αρχοντάκης απογειώθηκε διώχνοντας σε κόρνερ.
Στο 71’ η Κρανούλα «κλείδωσε» τη νίκη όταν ο Γκέκα έκανε την σέντρα και ο Χριστακόπουλος με κεφαλιά έκανε το 2-0.
Διαιτησία: Πάνος (Πασχάλης-Λιόντος).
Κρανούλα: Αρχοντάκης, Πάσχος, Παππάς, Καραφλιάς, Νάσιος, Γκόλιας, Τσουμάνης, Χαμπίπης, Ριστάνης (53’ Διαμάντης), Γκέκα (82’ Τάτσης Γ.), Χριστακόπουλος (78’ Ηλίας).
Κατσικά: Γκοτζιάς, Χαλιάσος, Γκαρτζονίκας, Μωραίτης, Λισγάρας, Λέκκας (66’ Παζαρτζής), Κωσταμένας (75’ Πατσιαβούρας), Ραγιάς (88’ Ζητούνης), Γιαννάκης, Μπελεβέτης, Βαρτζιώτης.

BELISSARIO SERBIANA 12 3 17

Βελισσάριο - Σερβιανά 0-1

• Με το διπλό έφυγε από την έδρα του Βελισσαρίου ο Θρίαμβος Σερβιανών κάνοντας έτσι ένα μεγάλο βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία.
Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, το γκολ όμως ευτύχησαν να το πετύχουν οι φιλοξενούμενοι με αρκετή δόση τύχης και με την βοήθεια του αέρα. Στο 14’ ο Μπιστιόλης έκανε το σουτ, όμως ο Κυρικλίδης απέκρουσε τη μπάλα, ενώ στο 17’ το φάουλ που εκτέλεσε ο Πανίδης δεν είχε καμία τύχη μιας και η μπάλα κατέληξε άουτ. Τα Σερβιανά απείλησαν την εστία του Μάντζιου στο 26’ με τον Αλεξίου, όμως στο σουτ που έκανε η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 51’ τα Σερβιανά είχαν δοκάρι με κεφαλιά του Γούλα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό (52’), ο Αλεξίου έκανε τη σέντρα, η μπάλα πήρε μια περίεργη τροχιά και με την βοήθεια του αέρα κατέληξε στα δίχτυα του Μάντζιου και έτσι έγινε το 0-1. Στο 60’ ο Μπούρμπος εκτέλεσε φάουλ, με τον Μάντζιο να μπλοκάρει την μπάλα. Στο 77’, στο 85’ και στο 89’ ο Κώστας Θανάσης έχασε τρεις σπουδαίες ευκαιρίες για να πετύχει το 0-2, με τον Μάντζιο να επεμβαίνει σωτήρια στις δύο από αυτές. Στο 92΄ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Κλιτσινάρης.
Διαιτησία: Σταματελόπουλος (Καραλής-Τάτσης).
Βελισσάριο: Μάντζιος, Μπαλαντάνης, Ασωνίτης, Πανίδης, Αλεξίου, Κλιτσινάρης, Κατσούδας (56΄Στάθης), Νάνος, Νούσης, Μπιστιόλης, Ζαμπέτας (67΄Τσακανίκας).
Θρίαμβος Σερβιανών: Κυρικλίδης, Γόγολος, Σκούφης, Χριστοφορίδης, Γούλας, Αλεξίου, Μπούρμπος (68΄Κοντογιάννης), Θανάσης (90+ Καλογερόπουλος), Μπάλλας, Νάσσης.

KRAPSH MOYSIOTITSA 12 3 17

Κράψη - Μουσιωτίτσα 2-4

• Με το νεαρό Γιώργο Αλεξίου σε μεγάλα κέφια η Μουσιωτίτσα επικράτησε 2-4 της Κράψης δείχνοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ότι δεν θα χαριστεί σε καμία ομάδα.
Η ομάδα της Κράψης ήταν αυτή που έψαχνε βαθμό ή βαθμούς μιας και παλεύει για την παραμονή της, ωστόσο μέσα στον αγωνιστικό χώρο δεν μπόρεσε να τα καταφέρει. Στο πρώτο ημίχρονο μοναδική αξιόλογη στιγμή ήταν το γκολ της Μουσιωτίτσας στο 35’ με πλασέ του Αλεξίου. Το δεύτερο μέρος όμως,  έμελλε να είναι πιο  συναρπαστικό, καθώς είδαμε πέντε γκολ, μεγαλύτερη ένταση και πάθος από τις δύο ομάδες. Με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο Μπούγιας βρέθηκε τετ α τετ με τον Κάτσενο, έπειτα από ωραία μπαλιά του Παπαϊωάννου, στέλνοντας  όμως την μπάλα πάνω από στον τερματοφύλακα της Κράψης, σπαταλώντας μια πολύ καλή ευκαιρία. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον ρυθμό τους, πίεσαν αρκετά και στο 71΄ ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Μασούρα από κοντά, έπειτα από την εκτέλεση φάουλ του Παλιάγκα έδιωξε σε πρώτη φάση ο Ζώτος και στην επαναφορά ο Μασούρας την βρήκε, έκανε το σουτ  και την έστειλε στα δίχτυα. Από αυτό το σημείο το ματς απέκτησε χαρακτήρα, καθώς είδαμε πολύ καλό ποδόσφαιρο με τις δύο ομάδες να παλεύουν σώμα με σώμα, φάση τη  φάση. Στο 78΄ ο Ναυρόζογλου με ωραία ενέργεια πέτυχε το 1-2 με ωραίο πλασέ, ενώ στο 82΄ ο Αλεξίου έκανε το 1-3 με σουτ, έπειτα από ασίστ του Μπούγια. Στο 87΄ ο Μασούρας με δεύτερο προσωπικό τέρμα μείωσε σε 2-3, εκμεταλλευόμενος το λάθος διώξιμο των αμυντικών της Μουσιωτίτσας. Ο Αλεξίου όμως δεν είχε πει τον τελευταίο λόγο και στο 89΄ πετυχαίνοντας  χατ τρικ και κάνοντας το 2-4,  διαμόρφωσε το τελικό σκορ και δίνοντας μια μεγάλη νίκη στην ομάδα του.
Διαιτησία: Ζαμπαλάς (Μωυσιάδης – Θανασιάς)
Κράψη (Γιώτης): Κάτσενος Μ., Λούπας (82΄ Λύκος), Καλές, Παλιάγκας, Αντωνίου, Μασούρας, Γούλας, Κουκοδήμος (53΄ Συνοδινός), Αλεξίου, Γιαννακούλης, Γεωργούλης (53΄ Κολοβός).
Μουσιωτίτσα (Κύργιος): Ζώτος, Παππάς, Ταΐρης, Νεφρός, Νικόπουλος, Βαρτζιώτης, Μπούγιας (85΄ Πόρρος), Σπαλιάρας, Παπαϊωάννου (74΄ Τσόκρης), Αλεξίου (90΄ Αντωνίου), Ναυρόζογλου.

Πέραμα - Κουτσελιό 3-0

Μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες το Πέραμα επέστρεψε στις νίκες  επικρατώντας 3-0 του Κουτσελιού.
Ο αγώνας δεν είχε να προσφέρει και πολλά από πλευράς θεάματος, μιας και οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και αυτό το έδειξαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο πετυχαίνοντας τρία γκολ. Το χορό των τερμάτων άνοιξε στο 42’  ο Μανούρης ο οποίος μετά από μπαλιά του Μπάρκα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κοσμά κάνοντας το 1-0. Στο 56’ και πάλι ο Μπάρκας έκανε την σέντρα στην πορεία της  μπάλας πετάχτηκε ο Πεχλιβάνης και με πλασέ έκανε το 2-0 για το Πέραμα. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 70’ ο Ζήσης.
Διαιτησία: Δημητρίου (Γεωργίου-Λουκάς).
Πέραμα: Τόρμπας, Διονάτος, Τζάλλας (77΄Γεωργιάδης), Καλογερόπουλος, Φώτης, Παπαδόπουλος (60΄Μαργώνης), Ζήσης, Τσάμος, Μπάρκας, Μπάγιας (6΄Μανούρης), Πεχλιβάνης.
Κουτσελιό: Κοσμάς, Τούσης, Κακαράντζας Α., Κακαράντζας Μ., Αναγνωστόπουλος Β., Γκόγκος (58΄Δάσκαλος Χ.), Κούτλας, Παππάς, Αναγνωστόπουλος Ε. (27΄Δημητρίου), Δάσκαλος Ι., Σταμούλης.