Το IBC «κλείδωσε» την συμμετοχή του στα play off ανόδου

IBC

• Τη 14η νίκη του στην κανονική περίοδο πανηγύρισε το IBC που στο πλαίσιο της 17ης και προτελευταίας αγωνιστικής της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ επικράτησε με 73-55 του Φαίακα στο κλειστό του ΕΑΝΚΙ το Σάββατο.
Η γιαννιώτικη ομάδα, παρότι βρήκε αρκετά ελεύθερα σουτ στο πρώτο ημίχρονο, ήταν ιδιαίτερα άστοχη, κυρίως έξω από τη γραμμή των 6.75, ενώ η κακή αμυντική της λειτουργία επέτρεψε στον Φαίακα να βρίσκεται κοντά στο σκορ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι (35-35) στο ημίχρονο.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δέχθηκαν μόλις 7 πόντους, απόρροια της πολύ σφιχτής άμυνά τους που «κλείδωσε» τα ατού των Φαιάκων και περιόρισε αισθητά τα ελεύθερα σουτ των αντιπάλων.
Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τελευταίο δεκάλεπτο, με το IBC να οικοδομεί γρήγορα διψήφια διαφορά και να φτάνει εύκολα στο τελικό 73-55 που «κλείδωσε» και μαθηματικά τη συμμετοχή στα play off ανόδου μία αγωνιστική πριν από το φινάλε της κανονικής περιόδου.
Διαιτησία: Ντάγκας-Αναγνωστόπουλος
Δεκάλεπτα: 21-17, 14-18, 16-7, 22-13
IBC (Bλάχος): Κωστούλας, Ματσάγγας 1, Κρικώνης 11, Πατραμάνης, Κακατσίδης 2, Μπάτης 2, Μάνος, Μάλλιος 20, Λύγδας, Κρανής, Τσιρώνης 25(3), Δάσκαλος 12(1)
ΦΑΙΑΚΑΣ (Λέρας): Τσιώτας, Κοκαβέσι, Τσουρέκας 7, Αγαθός, Βλαχόπουλος 2, Μαντάς 2, Περούλης 21, Μαγκανάς 8(2) Ντζουβάρας 15.

Με τους Ιππότες Κέρκυρας ξεκινούν τα μπαράζ
Πραγματοποιήθηκε χθες το πρωί η κλήρωση των playoff ανόδου της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ. Το IBC ξεκινάει το πρωτάθλημα των 6 αγωνιστικών με πρώτο ματς εντός έδρας με αντίπαλο τους Ιππότες Κέρκυρας. Στη συνέχεια φιλοξενείται από την Βόνιτσα και ο πρώτος γύρος κλείνει με την ομάδα των Ιωαννίνων να υποδέχεται την Γ.Ε.Α. (στον β’ γύρο οι αγώνες θα διεξαχθούν αντίστροφα). Ο πρωταθλητής κερδίζει την άνοδο στην Γ' Εθνική Κατηγορία.

Ο Σπάρτακος «πήρε» το τοπικό ντέρμπι 75-50 τον ΠΑΣ Γιάννινα

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες ο Σπάρτακος πήρε το τοπικό ντέρμπι με αντίπαλο τον ΠΑΣ Γιάννινα με 75-50.
Οι παίκτες του Σπάρτακου έχτισαν από νωρίς μια διαφορά άνω των δέκα πόντων και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενοι με 37-14.
Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο με τους «κόκκινους» να παίρνουν μια άνετη και δίκαιη νίκη επί του ΠΑΣ Γιάννινα.
Τα δεκάλεπτα: 17-8, 37-14, 56-31, 75-50

Με μισή ομάδα, ήττα 56-54 για τον Θρύλο

• Την ήττα από τον Πρωτέα Ηγουμενίτσας με σκορ 56-54 γνώρισε το Σάββατο ο Θρύλος Ιωαννίνων στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ.
Η ομάδα των Ιωαννίνων κατέβηκε αποδεκατισμένη, από τραυματισμούς και ιώσεις, στην Ηγουμενίτσα. Χαρακτηριστικό είναι ότι στην αποστολή υπήρχαν μόλις 7 παίκτες!
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή με τους παίκτες του Θρύλου να είναι εκνευριστικά άστοχοι από την περιφέρεια και το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες υπέρ της θεσπρωτικής ομάδας.