ΠΑΣΧΑΛΑΚΗΣ ΓΙΑ ΕΘΝΙΚΗ!

PASXALAKHS

Μια ακόμα μέτρια εμφάνιση πρόσθεσε  το Σάββατο στο ενεργητικό του ο ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος όμως αυτή τη φορά έφυγε αλώβητος και με το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από το AEL FC Arena, κυρίως χάρη στις εκπληκτικές επεμβάσεις του Πασχαλάκη και στην εκτελεστική δεινότητα του Κόντε, ο οποίος πέτυχε το 13ο γκολ του στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Γιάννης Πετράκης επέστρεψε στο σύστημα 3-5-2 με τη χρησιμοποίηση τριών στόπερ. Ο Πασχαλάκης ήταν κάτω από τα δοκάρια και την τριάδα των στόπερ αποτελούν οι Σκόνδρας, Τζημόπουλος και Μιχαήλ, τη δεξιά πτέρυγα κάλυπτε ο Μπουκουβάλας και την αριστερή ο Κούτρης. Στα αμυντικά χαφ έπαιξαν οι Λίλα και Κοζορώνης και μπροστά τους ο Ακόστα, ενώ το επιθετικό δίδυμο αποτελούσαν οι Γιάκος και Κόντε.
Από την άλλη ο Σάκης Τσιώλης παρέταξε την ΑΕΛ με διάταξη 4-2-3-1. Ο Θεοδωρόπουλος ήταν στο τέρμα, ο Ρέντζας δεξιά στην άμυνα, ο Μονιάκης αριστερά και οι Φάρκας, Γιοβάνοβιτς στο κέντρο. Μασαλέσα και Ντέλετιτς ήταν τα δύο αμυντικά χαφ, με τους Βαρέλα, Αγκάνοβιτς και Αβράαμ να παίζουν πίσω από τον Ναζλίδη.

Ευκαιρίες ο ΠΑΣ, γκολ η ΑΕΛ
Το παιχνίδι στην AEL FC Arena ξεκίνησε με τον ΠΑΣ να είναι πιο επικίνδυνος. Οι Ηπειρώτες πίεζαν ψηλά τους παίκτες της ΑΕΛ και πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να χάσουν δύο καλές ευκαιρίες πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο.
Μόλις στο 6' ο Κόντε βρέθηκε στην περιοχή και πέρασε ωραία την μπάλα κάτω από τα πόδια του Γιοβάνοβιτς, αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε άουτ.
Στο 11' ο Ισπανός επιθετικός βρέθηκε και πάλι σε πλεονεκτική θέση μετά από έξυπνη πάσα του Γιάκου, αλλά σούταρε ξανά άουτ.
Από το τέταρτο και μετά η ΑΕΛ άρχισε να ισορροπεί και στο 16’ έχασε την πρώτη της ευκαιρία όταν ο Φάρκας πήρε την πρώτη κεφαλιά μετά από γέμισμα του Ρέντζα και βρήκε τον Αβραάμ, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Πασχαλάκη, όμως πήρε την κεφαλιά υπό την πίεση του Τζημόπουλου και η μπάλα έφυγε άουτ.
Δύο λεπτά αργότερα οι Λαρισαίοι άνοιξαν το σκορ. Στο 18’ ο Αγκάνοβιτς εκτέλεσε κόρνερ και ο προωθημένος Γιοβάνοβιτς νίκησε τον Τζημόπουλο στην εναέρια μονομαχία και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη που φάνηκε να αιφνιδιάζεται και δεν πρόλαβε να αντιδράσει για το 1-0.

LARISA PAS8

Τους…ζάλισε ο Γιάκος, νέα γκολάρα ο Κόντε
Στο 24' ο Τσιώλης αναγκάστηκε να κάνει την πρώτη του αλλαγή με τον Ναβάρο αντί του τραυματία Ρέντζα, ενώ στο ίδιο λεπτό ο ΠΑΣ θα μπορούσε να ισοφαρίσει όταν ο Κοζορώνης εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, η μπάλα πήγε στο δεύτερο δοκάρι στον Γιάκο, όμως ο Θεοδωρόπουλος βγήκε σωστά και εξουδετέρωσε το σουτ του Γιαννιώτη επιθετικού.
Η ΑΕΛ βγήκε ξανά στην επίθεση και απείλησε στο 28' με σουτ του Βαρέλα που πέρασε άουτ, αλλά και προσπάθεια του Ντέλετιτς  στο 32' στην περιοχή μετά από γύρισμα του Αγκάνοβιτς, με την μπάλα να καταλήγει δίπλα στο αριστερό δοκάρι του Πασχαλάκη.
Οι Λαρισαίοι είχαν μια ακόμα καλή στιγμή στο 39' όταν ο Ναζλίδης έστρωσε με το στήθος στον Αβραάμ, ο Κύπριος μεσοεπιθετικός σούταρε, όμως ο Πασχαλάκης έπεσε στη γωνία του και απέκρουσε.
Το τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους ανήκε στον ΠΑΣ που ισοφάρισε στο 41' με ένα εκπληκτικό γκολ. Μετά από ενέργεια ου Μπουκουβάλα από δεξιά και μια αρχική κόντρα η μπάλα κατέληξε στον Γιάκο, ο οποίος "χόρεψε" τους αμυντικούς της ΑΕΛ σε συνδυασμό με τον Κόντε, έβγαλε την τελική ασίστ στον Ισπανό και αυτός απέναντι από τον Θεοδωρόπουλο δεν  του...χαρίστηκε και με δυνατό σουτ ισοφάρισε σε 1-1, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Ήταν το 13ο γκολ του Κόντε στο φετινό πρωτάθλημα και το έβδομο συνεχόμενο στα τελευταία έξι παιχνίδια του ΠΑΣ Γιάννινα για τον φοβερό Ισπανό, ο οποίος είναι ομολογουμένος η αποκάλυψη και η μεταγραφή της χρονιάς για τους Ηπειρώτες.

Η απόκρουση της χρονιάς
Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Τσιώλης έριξε στο ματς τον Τσακοπίνο στη θέση του Μονιάκη, θέλοντας να δώσει επιθετική πνοή στην ομάδα του. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο απειλητικά και στο 48' ο Μασαλέσα έκανε γύρισμα στην περιοχή, ο Ναζλίδης έκανε την κεφαλιά από καλή θέση αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.
Η επόμενη καλή ευκαιρία στο ματς ήταν στο 57' και πάλι για την ΑΕΛ όταν μετά από  κόρνερ ο Ντέλετιτς βρήκε χώρο στην περιοχή και έκανε το σουτ, όμως ο Πασχαλάκης  του είπε «όχι» αποκρούοντας εντυπωσιακά σε κόρνερ.
Στο 62΄ήταν η σειρά του ΠΑΣ να χάσει ευκαιρία για το δεύτερο γκολ όταν ο Κόντε βρέθηκε αφύλακτος στο δεύτερο δοκάρι μετά από κόρνερ του Κοζορώνη, αλλά αιφνιδιάστηκε και δεν βρήκε τη μπάλα όπως ήθελε, με αποτέλεσμα οι αμυντικοί της ΑΕΛ να διώξουν.
Οι Ηπειρώτες είχαν ακόμα μια χαμένη ευκαιρία στο 74' όταν ο Θεοδωρόπουλος έκανε άστοχη έξοδο προ του Γιάκου μετά από σέντρα του Ακόστα και η μπάλα πήγε στον Κοροζώνη, ο οποίος ομως λειτούργησε σαν αμυντικός και το τελείωμα του ήταν άστοχο παρά το ότι ο πορτιέρο της ΑΕΛ ήταν εξουδετερωμένος.
Το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά στο τελευταίο τέταρτο και οι ευκαιρίες διαδέχονονταν η μία την άλλη και για τις δύο ομάδες. Στο 76' ο Πασχαλάκης έκανε εντυπωσιακή επέμβαση σε σουτ του Ναβάρο από τον άξονα διώχνοντας  σωτήρια. Από το κόρνερ που ακολούθησε, ο Γιοβάνοβιτς  πήρε την κεφαλιά, όμως αυτή τη φορά έστειλε τη μπάλα άουτ. Ο Πετράκης έκανε τις τρεις αλλαγές του μέσα σε ένα πεντάλεπτο από το 78' έως το 83' ρίχνοντας στο ματς τους Μπέριο, Γαρουφαλιά και Ζάιρο στις θέσεις των Σκόνδρα, Κοζορώνη και Γιάκου.
Στο 84' ο νεοεισελθόντας Μπέριος παραλίγο να αποβεί μοιραίος για τον ΠΑΣ, όμως ο Πασχαλάκης έκανε την επέμβαση της χρονιάς και έσωσε την ομάδα του.  Ο Τσακοπίνο έπιασε την κεφαλιά και ο αμυντικός του ΠΑΣ στην προσπάθειά του να κόψει παραλίγο να νικήσει τον Πασχαλάκη. Ο τερματοφύλακας των Ηπειρωτών όμως αποσόβησε το γκολ με το πόδι σε ανάποδη κίνηση από τη φορά του σώματος του και χάρισε απόκρουση για highlight της χρονιάς.
Ο Πασχαλάκης συνέχισε να κάνει τα δικά του, βγάζοντας και στο 85' την δυνατή κεφαλιά του Γιοβάνοβιτς μετά από κόρνερ του Αβραάμ.
Στο 89' ο Ζάιρο έκανε σέντρα από δεξιά, ο Κόντε στο δεύτερο δοκάρι έδειχνε έτοιμος να κάνει το 1-2, αλλά δεν υπολόγισε σωστά την φορά του σώματός του και έτσι έπιασε την μπάλα με το χέρι, χάνοντας την ευκαιρία.
Τελικά, οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν στην ισοπαλία, με τον Τσακοπίνο να αστοχεί με κεφαλιά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

* * *

ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ

6' Ωραία προσπάθεια του Κόντε και σουτ, αλλά η μπάλα περνάει άουτ.
11' Ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Νέο σουτ του Κόντε μέσα από την περιοχή, η μπάλα περνάει άουτ.
16' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Μετά από κεφαλιά-πάσα του Ρέντζα, ο Αβραάμ βρέθηκε απέναντι από τον Πασχαλάκη αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ.
18' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Εκτέλεση κόρνερ του Αγκάνοβιτς, ο Γιοβάνοβιτς κέρδισε τη μονομαχία από τους αμυντικούς του ΠΑΣ και συγκεκριμένα τον Τζημόπουλο και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη για το 1-0.
24' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ με τον Γιάκο. Ο Κοζορώνης εκτέλεσε φάουλ, ο Γιάκος βρέθηκε αφύλακτος στο δεύτερο δοκάρι και έκανε το πλασέ, όμως ο Θεοδωρόπουλος είχε κλείσει σωστά τη γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ.
32' Μετά από μπάσιμο του Αγκάνοβιτς από δεξιά και πάσα στον άξονα στον Ντέλετιτς, σουτ του τελευταίου, η μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Πασχαλάκη.
39' Ο Ναζλίδης με το στήθος έστρωσε στον Αβραάμ και αυτός έκανε το σουτ, ο Πασχαλάκης έπεσε στη γωνία του και έδιωξε σωτήρια..
41' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΣ Γιάννινα! Εκπληκτική συνεργασία του Κόντε με τον Γιάκο, οι δύο παίκτες του ΠΑΣ... κρύβουν τη μπάλα και ο Ισπανός φορ με ωραίο σουτ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-1
57' Σουτ του Ντέλετιτς, έδιωξε σε κόρνερ ο Πασχαλάκης.
64' Σουτ του Αγκάνοβιτς, μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.
74' Ο Θεοδωρόπουλος έκανε άστοχη έξοδο προ του Γιάκου που διεκδίκησε τη μπάλα, αυτή έφτασε στον Κοζορώνη ο οποίος σε κενή εστία σούταρε άστοχα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
76' Ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Ναβάρο έκανε το σουτ αλλά ο Πασχαλάκης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.
79' Απίστευτη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Κεφαλιά του Τσακοπίνο, ο Πασχαλάκης έδιωξε εντυπωσιακά με το πόδι κι ενώ η μπάλα είχε κοντράρει! Απίθανη επέμβαση από τον Έλληνα πορτιέρο.
84' Κόρνερ του Αβράαμ και κεφαλιά του Γιοβάνοβιτς στο δεύτερο δοκάρι, έδιωξε σωτήρια και πάλι ο πορτιέρο του ΠΑΣ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΠΑΙΚΤΩΝ

ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Θεοδωρόπουλος 5, Ρέντζας 5 (24’ Ναβάρο 6), Γιοβάνοβιτς 6, Φάρκας 5, Μονιάκης 5 (46’ Τσακοπίνο 6), Μασαλέσα 5 , Ντέλετιτς 6, Αγκάνοβιτς  7, Ναζλίδης 5, Βαρέλα 6 (70’ Ρέγες), Αβραάμ 5.
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης 8, Σκόνδρας 5 (78’ Μπέριος), Κοζορώνης 5 (80’ Γαρουφαλιάς), Τζημόπουλος 6, Γιάκος 6 (83’ Ζάιρο), Κούτρης 5, Μιχαήλ 5, Λίλα 5, Μπουκουβάλας 5, Ακόστα 5, Κόντε 7.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

Σάκης Τσιώλης (ΑΕΛ)
«Ένα ακόμα παιχνίδι που δεν μπορέσαμε να κερδίσουμε μέσα στην έδρα μας, παρά την προσπάθεια που έγινε από τα παιδιά. Στο πρώτο ημίχρονο μετά το 1-0 δεν καταφέραμε να πετύχουμε ένα δεύτερο γκολ κι αυτό ήταν το κλειδί για το παιχνίδι. Τα παιδιά και η ομάδα ήταν πολύ αποφασισμένα σήμερα (σ.σ. Σάββατο) για το παιχνίδι.
Με την Κέρκυρα και με τα Γιάννενα δεν πήραμε αυτό που θέλαμε και δικαιούμασταν. Θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει αυτούς τους τέσσερις βαθμούς και να βλέπουμε διαφορετικά τα πράγματα. Εφόσον λοιπόν η ομάδα είναι υπό πίεση θα πρέπει να είμαστε κι εμείς και να είναι η ομάδα συγκεντρωμένη. Πιστεύω ότι θα έρθουν και τα αποτελέσματα και η ομάδα θα πάρει αυτό που θέλει, αυτό που χρειάζεται και αυτό που δικαιούται. Υπάρχουν ακόμα βαθμοί ασφαλείας με τις ομάδες που πέφτουν, αλλά αυτό δεν λέει τίποτα αν δεν εξασφαλιστούμε όσο το δυνατόν πιο γρήγορα».

Γιάννης Πετράκης (ΠΑΣ Γιάννινα)
«Ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολο παιχνίδι για μας κόντρα σε μια ομάδα που χρειάζονταν τους βαθμούς και για μένα η ΑΕΛ είναι μια ομάδα με πολύ καλή ποιότητα παικτών. Με βάση αυτά τα δεδομένα θεωρώ ότι το τελικό αποτέλεσμα είναι καλό για μας. Μπορούσε και η μία ομάδα και η άλλη να κερδίσει το ματς. Θεωρώ ότι τελικά είναι δίκαιο το αποτέλεσμα Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια και το αποτέλεσμα».
Για το αν είχε την τύχη με το μέρος του ο ΠΑΣ: «Βεβαίως γιατί ο Πασχαλάκης έκανε ορισμένες εντυπωσιακές επεμβάσεις, όμως κι εμείς νομίζω ότι είχαμε κάποιες εξίσου καλές ευκαιρίες που θα μπορούσαμε να κάνουμε κάποιο γκολ».
Για τα προβλήματα στο κέντρο της άμυνας παρά την τριάδα των στόπερ: «Είχαμε επιλέξει μέσα από τον τρόπο παιχνιδιού μας να δώσουμε χώρο στη Λάρισα με σκοπό να παίξουμε στο ανοιχτό γήπεδο. Είναι λογικό όταν δίνεις χώρο στον αντίπαλο, να δεχτείς πίεση. Η Λάρισα έχει πολλά ψηλά κορμιά και κέρδισε πολλές μπάλες στην περιοχή μας, ειδικά με τα στημένα. Όταν επιλέγεις έναν τρόπο παιχνιδιού, πάντα κάτι κερδίζεις και πάντα κάτι χάνεις. Μέσα από αυτόν τον τρόπο παιχνιδιού όμως κι εμείς είχαμε καθαρές ευκαιρίες και θα μπορούσαμε να είχαμε πετύχει κι άλλο γκολ».