ΠΑΣ Γιάννινα - Αμπελόκηποι το ζευγάρι του τελικού

K20 22 2 17

Στον τελικό του κυπέλλου ερασιτεχνών ΕΠΣΗΠ θα συναντηθούν ΠΑΣ Γιάννινα και Αμπελόκηποι που προκρίθηκαν επί των Σερβιανών και Βελισσαρίου αντίστοιχα στους χθεσινούς ημιτελικούς.
Στο γήπεδο "Στάθης Τσανακτσής" της ΕΠΣΗΠ οι Αμπελόκηποι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ ανέτρεψαν την κατάσταση και με γκολ του Διαμαντόπουλου πήραν την πρόκριση με 3-2 επί του Βελισσαρίου και θα βρεθούν για πρώτη φορά στον τελικό.
Στο ΠΕΑΚΙ ΠΑΣ Γιάννινα και Σερβιανά αναδείχτηκαν ισόπαλοι 2-2 στην κανονική διάρκεια και την παράταση και έλυσαν τις διαφορές τους στα πέναλτι καθώς στα ματς του κυπέλλου ΕΠΣΗΠ δεν ισχύουν τα εκτός έδρας γκολ. Εκεί η ομάδα του Χρήστου Αγγέλη αποδείχτηκε αλάνθαστη, ευστόχησε σε όλα τα πέναλτι και με σκορ 5-3 πήρε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά την πρόκριση για τον τελικό.

ΠΑΣ Γιάννινα-Σερβιανά 5-3 πέναλτι (2-2 κ.α., παρ.)
• Για δεύτερη συνεχή χρονιά ο  ΠΑΣ Γιάννινα θα βρίσκεται στον τελικό του κυπέλλου ερασιτεχνών μετά την δύσκολη επικράτηση του με 5-3 στα πέναλτι (2-2 κ.α., παρ.) επί του Θρίαμβου Σερβιανών.
Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε να προσφέρει πολλά πράγματα με τους φιλοξενούμενους να είναι αυτοί που είχαν τον έλεγχο του αγώνα.
Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι έγινε ροντέο με τον Θρίαμβο να ανοίγει το σκορ στο 47’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (το κέρδισε ο Αλεξίου από τον Σιουκουλλάνι), του Μπούρμπου.
Ο ΠΑΣ βγήκε μπροστά και στο 54’ ισοφάρισε σε 1-1 με ωραίο σουτ του Λιάσου.
Στο 75’ ο Παπαδόπουλος έδωσε προβάδισμα 2-1 στο σκορ για τον ΠΑΣ, ένα γκολ που οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ.
Στο 87’ ο Μπούρμπος εκτέλεσε κόρνερ , ο Παπαιωάννου έκανε άστοχη έξοδο και ο Τζίμας  με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2.
Στην παράταση δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο εκτός από την κόκκινη κάρτα (2η κίτρινη) στο 11’ στον Μπάλλα.
Τα πέναλτι: Λιάππης 1-0, Τζίμας απέκρουσε ο Παπαιωάννου, Λιάσος 2-0, Σκούφης 2-1, Ψαρράς Ν 3-1, Κοντογιάννης 3-2, Παπαδόπουλος 4-2, Κατσάνος 4-3, Ψαρράς Ι. 5-3
Διαιτησία: Μάντζιος (Καραλής-Ντόντης).
ΠΑΣ Γιάννινα: Παπαιωάννου, Λαμπίρης (46’ Λιάσος), Καινούργιο (30’ Αλεξίου), Τσιέπας, Σιουκουλλάνι, Ψαρράς Ν., Λιάππης, Μούτσιος, Σιχλιμοίρης, Ψαρράς Ι., Μαλάμος (46’ Παπαδόπουλος).
Θρίαμβος Σερβιανών: Κυρικλίδης, Γόγολος, Σκούφης, Τζίμας, Κατσάνος, Γούλας (80’ Χριστοφορίδης), Αλεξίου (111’ Νάσσης), Μπούρμπος, Θανάσης, Μπάλλας, Κομπίλας (68’ Κοντογιάννης).

BELISSARIO AMPELOKHPOI 22 2 17

Αμπελόκηποι-Βελισσάριο 3-2
• Σπουδαία νίκη πρόκριση με 3-2 πήρε η ομάδα των Αμπελοκήπων επί του Βελισσαρίου στον δεύτερο ημιτελικό της διοργάνωσης του κυπέλλου.
Έτσι μετά το στείρο 0-0 οι Αμπελόκηποι επικράτησαν και πέρασαν στον τελικό.
Οι Αμπελόκηποι που μετά από 30 χρόνια επιστρέφουν σε ένα τελικό, κατάφεραν στην επανάληψη να κάνουν την ολική ανατροπή και να περάσουν έναντι του ισχυρού τους αντιπάλου.
Το Βελισσάριο κατάφερε από ένα ασύλληπτο πλάγιο σουτ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έξω από την περιοχή του Χατζή να πάρει το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες των Αμπελοκήπων ισοφάρισαν σχετικά νωρίς στο 56’ με τον Κολιάκη με μια σέντρα-σουτ που   άφησε άναυδο ολόκληρο το γήπεδο!
Στο 75’ ο Διαμαντόπουλος έκανε ωραίο σπριντ από αριστερά και ο Λιπιιώτης από την μικρή περιοχή έκανε το 2-1.
Στο 81’ ο Χατζής έβγαλε «συστημένη» σέντρα στον Πανίδη και εκείνος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-2. Στο  83’ Γιαννούλης έκανε τη σέντρα και ο Διαμαντόπουλος με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έκανε το τελικό 3-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.
Διαιτησία: Μπούμπας (Θανασιάς-Κόλλιας).
Αμπελόκηποι: Σκανδάλης, Τσίντας, Διαμαντόπουλος, Κάγια, Δούμας, Γιαννούλης, Μπέτζιος, Καζνέσης (38’ λτρ. Ντόντης), Κολιάκης (84’ Παππάς), Νιτσιάκος, Γεωργίου (46’ Λιπιώτης).
Βελισσάριο: Μάνζτιος, Τσακανίκας, Ασωνίτης, Πανίδης, Κλιτσινάρης, Μπαλαντάνης (79’ Στάθης), Νάνος, Ζαμπέτας (75’ Μπιστιόλης), Νούσης, Χατζής.