ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΤΡΑΕΙ!

PAS KERKYRA 2 19 2 17

Ένα γκολ-πέναλτι από τον... συνήθη ύποπτο Πέδρο Κόντε ήταν αρκετό στον ΠΑΣ Γιάννινα ώστε να πάρει τη νίκη επί της Κέρκυρας και να επιστρέψει  στις νίκες και τα τρίποντα ακριβώς μετά από ένα μήνα και συγκεκριμένα την επικράτηση επί του Πανιωνίου στις 18 Ιανουαρίου, ανεβαίνοντας  στους 31 βαθμούς και μειώνοντας τη διαφορά του από την πέμπτη θέση στους δύο βαθμούς. Ενδέκατο γκολ του Ισπανού επιθετικού στο φετινό πρωτάθλημα.

Α κριβώς  ένα μήνα μετά την επικράτηση επί του Πανιωνίου με 1-0 στις 18 Ιανουαρίου ο ΠΑΣ Γιάννινα επέστρεψε στις νίκες και πάλι με το ίδιο σκορ, αυτή τη φορά απέναντι στην Κέρκυρα χάρη στο γκολ-πέναλτι του Κόντε. Σε εξαιρετική φόρμα ο Ισπανός επιθετικός που πέτυχε το πέμπτο του γκολ σε τέταρτο σερί παιχνίδι και έφτασε συνολικά τα έντεκα προσωπικά τέρματα στο πρωτάθλημα.

Πως έπαιξαν
Ο Γιάννης Πετράκης παρέταξε τον ΠΑΣ με διάταξη 4-2-3-1, αφήνοντας εκτός 18αδας τον Τζημόπουλο που δεν ξεπέρασε πλήρως τις ενοχλήσεις στον τετρακέφαλο. Ο Πασχαλάκης ήταν κάτω από τα δοκάρια, δεξί μπακ ο Καρανίκας και αριστερό ο Ναδάλες, ενώ το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτελούσαν οι Μιχαήλ και Μπέριος. Λίλα και Κοζορώνης έπαιξαν στα αμυντικά χαφ, δεξιά στα χαφ ο Ζάιρο, αριστερά ο Ακόστα και ο Βιδάλ στον άξονα πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Κόντε.
Από την άλλη και ο Μιχάλης Γρηγορίου επέλεξε παρόμοια διάταξη με 4-2-3-1 για την Κέρκυρα. Ο Κουτζαβασίλης ήταν κάτω από τα γκολπόστ, στην άμυνα οι Σπίνουλας, Ιωάννου, Ντιμιτρόφσκι και Ζαραδούκας, ενώ στα αμυντικά χαφ το δίδυμο αποτελούσαν οι Ανδρεόπουλος και Νίκιτς. Δεξιά στην επίθεση ο Γκόμες, αριστερά ο Επστάιν και ο Ζορμπάς στον άξονα σε επιτελικό ρόλο πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Τουράμ.

PAS KERKYRA 3 19 2 17

Ο…συνήθης ύποπτος Κόντε
Το παιχνίδι ξεκίνησε με ολιγόλεπτη καθυστέρηση προκειμένου να αλλάξει φανέλα ο τερματοφύλακας της Κέρκυρας Κουτζαβασίλης έπειτα από σχετική εντολή του διαιτητή Αρετόπουλου.
Στα πρώτα λεπτά ο ΠΑΣ έδειξε διάθεση να κυριαρχήσει, ωστόσο η Κέρκυρα ήταν αυτή που έχασε την πρώτη σημαντική ευκαιρία στο ματς. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ζαραδούκα στο 5’, ο Νίκιτς πήρε την κεφαλιά όμως ο Πασχαλάκης ήταν σε ετοιμότητα και έσωσε τον ΠΑΣ στην πρώτη απειλή για την εστία του. Στη συνέχεια οι Ηπειρώτες είχαν τον έλεγχο και την κυκλοφορία της μπάλας και για περίπου ένα δεκαπεντάλεπτο το παιχνίδι μεταφέρθηκε κοντά στην περιοχή της Κέρκυρας. Η φάση που έκρινε εν τέλει την αναμέτρηση έγινε στο 17’. Ο Μπέριος εκτέλεσε ένα κερδισμένο φάουλ, ο Ζάιρο με κεφαλιά-πάσα τροφοδότησε τον Κόντε, ο Ισπανός βρέθηκε στο «ένας με έναν» με τον Ντιμιτρόφσκι και θέλησε να τον ντριπλάρει, όμως ο Σκοπιανός αμυντικός των φιλοξενούμενων χρησιμοποίησε το χέρι του και ο διαιτητής καταλόγισε ορθώς την καθαρή παράβαση.
Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Κόντε, ο οποίος ευστόχησε και έκανε το 1-0, πετυχαίνοντας το ενδέκατο γκολ του με το ΠΑΣ στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Ισπανός στράικερ βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα και έχει σκοράρει πέντε φορές στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της ομάδας της Ηπείρου.
Μετά το γκολ ο ΠΑΣ είχε και μια καλή φάση στο 19’ με σουτ του Ακόστα υπό καλές προϋποθέσεις που έφυγε άουτ, ενώ οι Κερκυραίοι είχαν δύο λεπτά αργότερα ένα καλό σουτ με τον Ζορμπά με την ίδια κατάληξη. Ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν αργός, με τον ΠΑΣ πάντως να έχει φέρει πλήρως την αναμέτρηση στα μέτρα του. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί μόνο στο τελευταίο πεντάλεπτο και είχαν ένα σουτ με τον Γκόμεζ στο 40’ και στις καθυστερήσεις μια καλή ευκαιρία με τον Ανδρεόπουλο που δέχτηκε το γύρισμα του Ζορμπά από αριστερά, αλλά πλάσαρε άστοχα από πλεονεκτική θέση.

Κράτησε το μηδέν, επέστρεψε στις νίκες
Στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης το παιχνίδι απέκτησε κάπως καλύτερο ρυθμό. Ο ΠΑΣ βρέθηκε κοντά στο δεύτερο γκολ σε δύο περιπτώσεις. Αρχικά στο 50' όταν Κόντε και Ζάιρο δεν βρήκαν τη μπάλα μετά από ωραία σέντρα του Κοζορώνη και στο 52' με διαγώνιο σουτ του Ζάιρο από δεξιά που δεν βρήκε στόχο.
Ενδιάμεσα στο 51' οι Κερκυραίοι έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία τους στο ματς όταν ο Τουράμ βρέθηκε αμαρκάριστος στην μικρή περιοχή μετά από σέντρα του Ζαραδούκα και πήρε την κεφαλιά, αλλά δεν σημάδεψε σωστά και έστειλε τη μπάλα άουτ.
Στο 66' ο ΠΑΣ απείλησε και πάλι όταν ο Κοζορώνης έβγαλε σέντρα από τα αριστερά, ο Κόντε πήδηξε ολομόναχος για την κεφαλιά αλλά δεν κατάφερε να στρίψει σωστά το σώμα του με αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει πάνω από τα δοκάρια του Κουτζαβασίλη.
Ο Πετράκης διαχειρίστηκε σωστά τον υπολοιπο χρόνο του παιχνιδιού ρίχνοντας στο ματς τους Γιάκο και Κοροβέση στις θέσεις των Βιδάλ και Ζάιρο, ενώ από την άλλη ο Γρηγορίου προσπάθησε να τονώσει την επιθετική του γραμμή βάζοντας τους Κόντο και Ονίλο και γυρνώντας το σύστημα σε 3-5-2 και μετέπειτα σε 4-1-3-2. Όμως οι Φαίακες δεν μπόρεσαν να φανούν απειλητικοί επιθετικά και ο ΠΑΣ κράτησε το σκορ χωρίς να δεχτεί ουσιαστική πίεση. Μια κεφαλιά του Ντιμιτρόφσκι και ένα σουτ του Κόντου στο τελευταίο τέταρτο δεν προβλημάτισαν τον Πασχαλάκη και έτσι το πολύτιμο 1-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Αρετόπουλου.
Με τη νίκη του αυτή ο ΠΑΣ ανέβηκε στους 31 βαθμούς και πλέον έχει μπροστά του δύο εκτός έδρας παιχνίδια με τον Λεβαδειακό και τη Λάρισα, στα οποία εν πολλοίς θα κριθεί και το θα μπορέσει να κυνηγήσει την είσοδο του στα play off μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος.

* * *

ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ

5' Εκτέλεση κόρνερ του Ζαραδούκα, ο Νίκιτς παίρνει την κεφαλιά και ο Πασχαλάκης διώχνει δύσκολα στην πρώτη φάση του παιχνιδιού
17' Πέναλτι για τον ΠΑΣ! Ο Κόντε μονομαχεί με τον Ντιμιτρόφσκι στην περιοχή της Κέρκυρας, ο Κόντε βγαίνει κερδισμένος και ο αμυντικός της Κέρκυρας ανακόπτει την πορεία της μπάλας με το χέρι. Ο διαιτητής Αρετόπουλος υπέδειξε την παράβαση.
18' ΓΚΟΛ 1-0 ο ΠΑΣ. Ο Κόντε αναλαμβάνει την εκτέλεση και  είναι εύστοχος πετυχαίνοντας το ενδέκατο προσωπικό του τέρμα στο πρωτάθλημα.
19' Σουτ του Ακόστα η μπάλα φεύγει άουτ.
21΄ Σουτ του Ζορμπά έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Πασχαλάκη.
26' Σουτ του Ναδάλες έπειτα από κόρνερ, μπλόκαρε εύκολα ο Κουτζαβασίλης.
34' Σέντρα-σουτ του Ζαραδούκα, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ με τον Πασχαλάκη να ελέγχει την πορεία της μπάλας.
37' Ο Ιωάννου προλαβαίνει τελευταία στιγμή τον Κόντε, που επιχείρησε να τσιμπήσει την μπάλα και να τρέξει στο άδειο γήπεδο.
45+1' Ωραία ενέργεια του Ζορμπά από αριστερά, στρώνει στον Ανδρεόπουλο, ο οποίος πλάσαρε λίγο άουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.
50' Σέντρα του Κοζορώνη, ο Κόντε δεν βρίσκει καλά την μπάλα και την στέλνει άουτ.
51΄Μεγάλη ευκαιρία για την Κέρκυρα. Ο Τουράμ πιάνει κεφαλιά αμαρκάριστος από το ύψος της μικρής περιοχής, όμως δεν σημαδεύει σωστά και η μπάλα περνά αρκετά μέτρα άουτ.
52' Ο Ζάιρο πιάνει σουτ από πλάγια θέση με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και να φεύγει λίγο κόρνερ, με τον επόπτη όμως να δείχνει άουτ!
66' «Γλυκιά» σέντρα του Κοζορώνη από αριστερά στο δεύτερο δοκάρι, ο Κόντε στέλνει την μπάλα άουτ με δύσκολη κεφαλιά.
75' Ο προωθημένος Ντιμιτρόφσκι παίρνει την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει άουτ.
77' Σουτ του Κόντου, η μπάλα στην αγκαλιά του Πασχαλάκη.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης 6, Καρανίκας 6, Ναδάλες 6, Μιχαήλ 6, Μπέριος 5, Κοζορώνης 5 (89’ Σκόνδρας), Λίλα 6, Ακόστα 5, Βιδάλ 5 (74’ Γιάκος), Ζάιρο 5 (78’ Κοροβέσης), Κόντε 7.

Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης 5, Ντιμιτρόφσκι 4, Ζορμπάς 6 (82’ Ονίλο), Γκόμες 4, Σπίνουλας 5, Ανδρεόπουλος 4 (74’ Κόντος), Ιωάννου 5, Επστάιν 5, Ζαραδούκας (64’ Γεωργακόπουλος), Τουράμ 4, Νίκιτς 6.

* * *

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΕΤΡΑΚΗΣ (ΠΑΣ):
«Μια πάρα πολύ σπουδαία νίκη για μας απέναντι σε μια πάρα πολύ καλά οργανωμένη ομάδα που όταν χάνει, χάνει δύσκολα. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από την προσπάθεια που κατέβαλαν οι παίκτες μου σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Θέλω να τους δώσω συγχαρητήρια και να ευχαριστήσω τον κόσμο που για άλλη μια φορά μας βοήθησε πολύ. Σε ότι αφορά το παιχνίδι, καταφέραμε και προηγηθήκαμε νωρίς και μετά διαχειριστήκαμε πολύ καλά το προβάδισμα. Στην ουσία δεν έγιναν πολλές φάσεις, η Κέρκυρα μας απείλησε μόνο από ένα στημένο και μια κεφαλιά του Τουράμ. Εμείς δεν είχαμε τέτοιες ανάλογες φάσεις, αλλά είχαμε πολλές προϋποθέσεις, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν κάναμε όμως τις προϋποθέσεις αυτές ευκαιρίες είτε λόγω κακής επιλογής στο τελευταίο τρίτο είτε λόγω κακής πάσας και σε αυτό παίζει ρόλο και ο αγωνιστικός χώρος. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, πήραμε μια σπουδαία νίκη και προχωράμε».
Για το αν έλειψε η φρεσκάδα: «Όχι. Ένα-δύο παιδιά ήταν πιο πίσω αλλά δεν έπαιξε ρόλο αυτό».
Για το αν το γεγονός ότι η ομάδα δε θα δίνει πλέον συνεχόμενα παιχνίδια, βοηθήσει τους παίκτες: «Αν θυμάστε η προσπάθεια ξεκίνησε από τις 15 Ιουνίου. Για άλλη μια φορά πρέπει να δώσω συγχαρητήρια στον γυμναστή μας για την εξαιρετική δουλειά που κάνει.  Όταν υπάρχει υπερφόρτωση παιχνιδιών, μετά για ένα διάστημα υπάρχει πάντα κοιλιά. Εμείς καταφέραμε σε αυτή την κοιλιά να πάρουμε θετικά αποτελέσματα που θα μπορούσαν να είναι καλύτερα αν είχαμε κερδίσει τον Πλατανιά. Κερδίσαμε και σήμερα και θα βρούμε την ισορροπία μας».

ΜΙΧΑΛΗΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ (Κέρκυρα):
«Ήρθαμε να αντιμετωπίσουμε τον ΠΑΣ γνωρίζοντας τις δυσκολίες του παιχνιδιού και αρχικά από τον αγωνιστικό χώρο, ο οποίος ήταν βελτιωμένος σε σχέση με προηγούμενα παιχνίδια στο πρόσφατο παρελθόν. Μείναμε νωρίς στο σκορ πίσω από αδράνεια δική μας, από ένα πέναλτι. Δεν το είχαμε σχεδιάσει έτσι το παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο ρισκάραμε πολύ, προσπαθήσαμε να ανατρέψουμε την κατάσταση, δεν κάναμε κλασικές ευκαιρίες όπως και ΠΑΣ. Το παιχνίδι κρίθηκε στη λεπτομέρεια, που ήταν το πέναλτι. Είμαι ευχαριστημένος από τους παίκτες μου, θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι καλύτερο, δεν μπορέσαμε, κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι με τον Παναιτωλικό να πάρουμε τη νίκη και να πετύχουμε τον στόχο μας. Εύχομαι καλή πορεία στον ΠΑΣ και να εκπληρώσει τους στόχους του».