Νίκη στις λεπτομέρειες για τον Θρύλο, 57-55 τον ΠΑΣ Γιάννινα

TRHILOS PAS

• Σε ένα ματς όπου δεν έλειψαν το πάθος, η ένταση, οι εναλλαγές στο σκορ και σίγουρα δεν προσφερόταν για καρδιακούς, ο Θρύλος Ιωαννίνων πήρε το ροζ φύλλο αγώνα σε ένα δραματικό φινάλε, επικρατώντας του συντοπίτη του ΠΑΣ Γιάννινα με 57-55 για την 15η αγωνιστική της Α ΕΣΚΑΒΔΕ και παρέμεινε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Με το καλημέρα του παιχνιδιού, φάνηκε ότι οι δύο ομάδες διψούσαν για τη νίκη και πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ με το αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου να είναι ισόπαλο. Το μεγαλύτερο διάστημα της δεύτερης περιόδου ανήκε στους παίκτες του Παπανικολάου όπου με εκπληκτική ευστοχία αύξησαν τη διαφορά ακόμη και στο +9 στα 3.10 πριν τη λήξη του ημιχρόνου με οδηγούς τους Θεοχάρους και Μάντζιο. Στη συνέχεια, ο Θρύλος ψαλίδισε σταδιακά τη διαφορά και κατάφερε να φέρει τη διαφορά στο καλάθι με τη λήξη του ημιχρόνου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι εναλλαγές στο σκορ ήταν αρκετές, με τις δυο ομάδες να πετυχαίνουν από δυο τρίποντα στο δεκάλεπτο, κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον στην τέταρτη περίοδο, στο ξεκίνημα της οποίας με goal foul του Σκόρδου ο Θρύλος πέρασε και πάλι μπροστά με 45-42 στα 8.15, ενώ με τρίποντο του Ντρίτσου στα 5.16 αύξησε τη διαφορά του στο +6.
Ο ΠΑΣ δεν φάνηκε να τα παρατάει εύκολα και με ένα σερί 5-0 ισοφάρισε στο 1.01 πριν το φινάλε. Στα 4.2 ο Σκόρδος ευστόχησε στις δυο ελεύθερες βολές για τον Θρύλο, ο Συνοδινός αστόχησε στο νεκρό χρόνο για να στείλει το ματς στην παράταση και έτσι ο Θρύλος πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη.
Με τη λήξη της αναμέτρησης, υπήρξε ένταση  ανάμεσα σε ανθρώπους των δυο ομάδων που επιδόθηκαν και σε σπρωξίματα, αλλά με τη παρέμβαση των ψυχραιμότερων ηρέμησαν τα πνεύματα.
Τα δεκάλεπτα: 12-12, 23-25, 40-42, 57-55.
Διαιτησία: Κληματάς-Καννής
Θρύλος Ιωαννίνων (Μπεζεβέγκης): Ντρίτσος 17 (2),Παππούδος 2, Καραγιάννης 6, Μπούνας, Σκόρδος 24, Κοντοκωστόπουλος, Κονταξής, Γιώτης 6(2), Σπύρου 2, Σταύρου.
ΠΑΣ Γιάννινα (Παπανικολάου): Ντούσκος 6 (2), Σπυρίκος, Γιωτάκης, Καρκαντέλος Σ , Συνοδινός 7, Μάντζιος 8, Καρκαντέλος Β 5(1), θεοχάρους 25, Μπιλανάκης 2, Μαρούγκας 2.

* * *
Μετά το τέλος του αγώνα η διοίκηση του Θρύλου Ιωαννίνων εξέδωσε την ακόλουθη ανακοίνωση:
«Τα όσα συνέβησαν στον χθεσινό αγώνα της ομάδας μας είναι κατακριτέα και απαράδεκτα. Σε καμία περίπτωση αυτή η εικόνα δεν αντιπροσωπεύει την φετινή πορεία της ομάδας μας. Παρα τα ελαφρυντικά που θα μπορούσαμε να επικαλεστούμε για τις προκλήσεις που δεχτήκαμε η αλήθεια είναι ότι το θέαμα ήταν λυπηρό. Ευτυχώς η ηρεμία και η αυτοσυγκράτηση των περισσότερων απέτρεψαν τα χειρότερα. Απο πλευράς μας θέλουμε να προσπεράσουμε αυτή την δυσάρεστη εικόνα και να αναγνωρίσουμε ότι, παρα τις προκλήσεις, η γενική αντίδραση δεν αντιπροσωπεύει τις αξίες του συλλόγου μας. Επομένως, για τα όσα μας αναλογούν ζητάμε συγνώμη».
ΝΙΚΟΣ ΓΙΩΤΙΤΣΑΣ

* * *

IPPOTES IBC

Ιππότες Κέρκυρας - IBC 80-68: Άντεξε ένα ημίχρονο η γιαννιώτικη ομάδα

• Μόνο ένα ημίχρονο άντεξαν οι παίκτες του IBC στο ντέρμπι κορυφής με τους Ιππότες στην Κέρκυρα στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ στο οποίο ηττήθηκαν με 80-68. Πλέον, η κερκυραϊκή ομάδα μετράει το απόλυτο νικών (15-0), ενώ το ρεκόρ του IBC διαμορφώθηκε στο 12-3, ενώ κατά πόδας ακολουθεί ο Θρύλος Ιωαννίνων με ρεκόρ 11-4, με τις τρεις τελευταίες αγωνιστικές να προμηνύονται άκρως ενδιαφέρουσες.
Μετά από ένα αρκετά ισορροπημένο και ιδιαιτέρως ανταγωνιστικό πρώτο ημίχρονο (41-41), όπου και οι δύο ομάδες έβρισκαν εύκολα το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, στο δεύτερο ημίχρονο το IBC έχασε την προσήλωσή του στην άμυνα αλλά και την επαφή του με το καλάθι με αποτέλεσμα να δώσει την ευκαιρία στους γηπεδούχους να «χτίσουν» σταδιακά μια διαφορά που έφτασε τελικά στο φινάλε του αγώνα στην ανώτερη τιμή της  (80-68).
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-20, 41-41, 64-58, 80-68
Διαιτησία: Νάκας-Θώμος
ΙΠΠΟΤΕΣ (Ι. Μούτσιος): Τάγκας 2, Κατόχης, Εργινουσάκης, Σαγιάς, Χαντζόπουλος 18, Σπιτιέρης 12, Μακρίδης 2, Περούλης 21(4), Ζώτος 18(2), Πάλλης 6
IBC (Σ. Βλάχος): Μπάτης, Ματσάγγας 11, Κρικώνης 10(1), Κακατσίδης, Πατραμάνης, Σιντόρης 2, Μάνος, Μάλλιος 4, Μακρής 3, Κρανής 20(4), Τσιρώνης 5(1), Δάσκαλος 13(1).