Α' ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

RODOTOPI KRANOYLA 19 2 17

Ροδοτόπι - Κρανούλα 0-2

• Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χρήστο Τάτση η Δόξα Κρανούλας επέστρεψε στις νίκες μετά το στραπάτσο της περασμένης αγωνιστικής από την Αγία Μαρίνα, επικρατώντας 0-2  μέσα στο Ροδοτόπι της τοπικής Πασσαρώνας, βάζοντας έτσι φρένο στο αήττητο σερί των επτά αγωνιστικών που είχαν οι γηπεδούχοι.
Ο αγώνας έγινε κάτω από αντίξοες καιρικές συνθήκες και υπό συνεχή βροχόπτωση, κάτι που επηρέασε τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, ώστε να μπορέσουν να παρουσιάσουν καλό θέαμα.
Ο αγώνας πήγε περισσότερο στη δύναμη, με τους γηπεδούχους να στέκονται καλά στο πρώτο ημίχρονο.
Στο 28’ το Ροδοτόπι απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Αρχοντάκη όταν ο Παπαγεωργίου έκανε το σουτ, όμως ο Αρχοντάκης απέκρουσε την μπάλα με τα πόδια.
Η Κρανούλα μπορεί να είχε την κατοχή μπάλας όμως δεν μπόρεσε να φανεί απειλητική.
Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Γκόλιας εκτέλεσε πλάγιο, η μπάλα έφτασε στον Τάτση Χ. που με μια όμορφη ενέργεια πέρασε τον αντίπαλο του, μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Νίτα με τον διαιτητή να δίνει το πέναλτι. Την εκτέλεση του ανέλαβε ο Νάσιος στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας έτσι το σκορ για την Κρανούλα.
Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 60’ η Δόξα διπλασίασε τα τέρματα της όταν ο Τάτσης Γ. έκανε την παράλληλη μπαλιά και ο Τάτσης Χ. με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 0-2.
Στο 61’ ο Χριστακόπουλος έκανε την σέντρα και η μπάλα βρήκε στο δεξί κάθετο δοκάρι.
Το υπόλοιπο του αγώνα δεν είχε κάτι το ιδιαίτερο με τους φιλοξενούμενους να διαχειρίζονται το σκορ και να παίρνουν έτσι μια μεγάλη νίκη.
Διαιτησία: Ζαμπαλάς (Καραλής-Λιόντος).
Ροδοτόπι (Μ. Σκούφαλης): Λάλλος, Νίτα, Λιάρος, Χάιδος, Παπαλάμπρης, Κυπριανός, Καλλιακούδας, Καραγιάννης, Τσιλοτάι, Παπαγεωργίου, Παπαϊωάννου.
Κρανούλα (Β. Σιαφάκας): Αρχοντάκης, Πάσχος, Παππάς, Γκόλιας, Νάσιος, Καρυπιάδης (65’ Διαμάντης), Τάτσης, Χαμπίμπης, Γκέγκα (75’ Ηλίας), Τσιρογιάννης (15’ λ.τρ. Τάτσης), Χριστακόπουλος.

* * *

PERAMA AGIA MARINA 19 2 17

Πέραμα - Αγία Μαρίνα 0-1

• Μόνο τυχαία δεν ήταν η νίκη της Αγίας Μαρίνας κόντρα στην πρωτοπόρο Κρανούλα την περασμένη αγωνιστική και αυτό αποδείχτηκε περίτρανα στο γήπεδο "Γεώργιος Πρίσκας" όπου και επικράτησε με 0-1 της Προοδευτικής Περάματος για την 19η αγωνιστική. Η ομάδα του Κώστα Βελτσίστα είναι αναμορφωμένη και ανέβηκε στους 17 βαθμούς, με το νέο της προπονητή να κάνει το "δύο στα δύο" στον πάγκο.
Το ματς δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας και ο περισσότερος χρόνος αναλώθηκε σε μονομαχίες στη μεσαία γραμμή. Η Αγία Μαρίνα είχε την πρώτη αξιόλογη φάση του παιχνιδιού στο 26' όταν ο Κοτσώνης πάσαρε στον Μπισέλα, αλλά το σουτ του τελευταίου έφυγε δίπλα από τα δοκάρια του Παίδαρου. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία όταν ο Μπισέλας σούταρε, η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς του Περάματος και στρώθηκε στον ολομόναχο Λαγκαβάνη, ο οποίος όμως από το ύψος του πέναλτι σούταρε ψηλά άουτ. Στο 32' η Αγία Μαρίνα απείλησε και πάλι με κεφαλιά του Μπισέλα μετά από σέντρα του Ρίζου, όμως και πάλι δεν κατάφερε να βρει στόχο και η μπάλα έφυγε άουτ. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με μια νέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 43΄από κεφαλιά του Παπαγιάννη που έφυγε λίγο άουτ, ενώ το Πέραμα δεν είχε ούτε μία αξιόλογη φάση στα καρέ του Αυγερινού στα πρώτα 45 λεπτά.
Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν και είχαν την κατοχή της μπάλας. Στάθηκαν άτυχοι όμως στο 56' όταν το σουτ του Στάμου βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Αυγερινού και αφού πρώτα ο τερματοφύλακας της Αγίας Μαρίνας είχε βρει τη μπάλα. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης ήρθε στο 62' για την Αγία Μαρίνα όταν σε μια αντεπίθεση των φιλοξενούμενων ο Κοτσώνης έκανε την κάθετη πάσα, ο τερματοφύλακας Παίδαρος δεν έκανε καλή έξοδο και ο επιθετικός της Αγίας Μαρίνας έκλεψε τη μπάλα σε μια φαινομενικά χαμένη μπαλιά και σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-1. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν με ένα σουτ του Ζήση και μια κεφαλιά του Μπάγια, αλλά δεν βρήκαν στόχο και έτσι το 0-1 έμεινε μέχρι τέλους.  Στα τελευταία λεπτά τραυματίστηκε και ο Φώτης του Περάματος και αποχώρησε υποβασταζόμενος από το γήπεδο.
Διαιτησία: Μάντζιος (Μωϋσιάδης-Τσάντας)
Προοδευτική Περάματος (Τόλης): Παίδαρος, Μαργώνης, Τζάλλας, Καλογερόπουλος, Ντόβας, Φώτης (86' λ.τρ. Τσίκας), Ζήσης, Μπάρκας (78' Γεωργιάδης), Μανούσης, Μπάγιας, Τσάμος.
Αγία Μαρίνα (Βελτσίστας): Αυγερινός, Σταμάτης, Ρίζος, Παππάς Γ., Λαγκαβάνης, Λικάι, Μπισέλας (89' Καμονάς), Μπομπάι, Παπαγιάννης (93' Γαβρίλας), Κοτσώνης, Χωραβάτης (67' Μιχαήλ).

* * *

KATSIKA SERBIANA 19 2 17

Κατσικά - Σερβιανά 0-0

• Σε ένα παιχνίδι με πάθος και ένταση, Κατσικά και Θρίαμβος Σερβιανών μοιράστηκαν τους βαθμούς και τις εντυπώσεις με το 0-0 να αφήνει ευχαριστημένους τους φιλοξενούμενους, αφού σε μια πολύ δύσκολη έδρα πήραν ένα πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια που κάνουν για να παραμείνουν στην κατηγορία.
Το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις  με αυτές να μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού. Η πρώτη καλή στιγμή ανήκει στην Κατσικά στο 21’ με τον Γκαρτζονίκα να κάνει την σέντρα, ο Γιαννάκης έκανε την προβολή, η μπάλα έφτασε στον Μπελεβέτη που από κοντά δεν μπόρεσε να την στείλει στα δίχτυα του Κυρικλίδη. Η απάντηση για τον Θρίαμβο Σερβιανών ήρθε στο 27’ με τον Θανάση να κάνει ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε με την μοναδική καλή στιγμή να είναι στο 57’ για τους φιλοξενούμενους με το σουτ του Τζίμα να καταλήγει άουτ.
Διαιτησία: Νέος (Θανασιάς-Παπαλαζάρου).
Κατσικά (Γ. Καραφέρης): Τσακτσίρας, Χαλιάσος, Γκαρτζονίκας, Λισγάρας Ε. (59’ Λισγάρας Ε.), Ραγιάς, Μωραΐτης, Κωσταμένας (78’ Πατσαβούρας), Λέκκας, Γιαννάκης, Μπελεβέτης, Βαρτζιώτης.
Θρίαμβος Σερβιανών (Θ. Δράκος): Κυρικλίδης, Γόγολος, Σκούφης, Τζίμας, Κατσάνος (69’ Νάσσης), Γούλας, Αλεξίου (78’ Μπάφας), Μπούρμπος (86' Χριστοφορίδης), Θανάσης, Μπάλλας, Κομπίλας.

* * *

ANATOLH AMPELOKHPOI 19 2 17

Ανατολή - Αμπελόκηποι 3-0

Δεν δυσκολεύτηκε η Ανατολή να πάρει τη νίκη με 3-0 από τους Αμπελόκηπους και συνεχίζει να βρίσκεται ισόβαθμη με την Κρανούλα.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι κλείνοντας στα καρέ τους, τους Αμπελόκηπους και στο 13΄κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Τζιάλλα από τον Παππά, το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Ορφανός ανοίγοντας το σκορ 1-0.
Στην συνέχεια η ομάδα του Θανάση Χαρίση είχε αρκετές ευκαιρίες για να πετύχει και δεύτερο γκολ στο 14’ με τον Κατσίφα, στο 15’ με τον Τζιάλλα το σουτ το απέκρουσε ο Μπαντής, ενώ την ίδια τύχη είχαν τα σουτ των Γήτα (23’) και Ορφανού (25’). Η μοναδική φορά που απείλησαν οι Αμπελόκηποι στο πρώτο ημίχρονο ήταν στο 35’ με το σουτ του Νιτσιάκου και τον Γρηγοριάδη να αποκρούει την μπάλα.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι Αμπελόκηποι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, δεν είχαν όμως τις ευκαιρίες για να απειλήσουν τον Γρηγοριάδη. Η Ανατολή κατάφερε στο 58’ να διπλασιάσει τα τέρματα της, όταν ο Τζιάλλας εκμεταλλεύτηκε τραγικό λάθος του Κάγια, πήρε την μπάλα και πλάσαρε τον Μπαντή γράφοντας το 2-0. Στο 65’ ο Κατσίφας βρήκε στην πλάτη της άμυνας τον Δήμο και αυτός με πλασέ έκανε το 3-0. Οι δύο ομάδες τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες αφού αποβλήθηκαν στο 69’΄ο Λιαπάκης με απευθείας κόκκινη κάρτα και ο Γιωτίτσας με 2η κίτρινη.
Διαιτησία: Τζόβας (Ζιώγα-Αλεξίου).
Ανατολή: Γρηγοριάδης, Νικολάου, Φίλιος, Παπαβασιλείου, Δρόσος, Λιαπάκης, Κατσίφας, Γήτας (81’ Παππάς), Ορφανός (54’ Δήμος), Παπαρούνας, Τζιάλλας (78’ Μελιγγιώτης Θ.).
Αμπελόκηποι: Μπαντής, Τσίντας (62’ Γιαννούλης), Διαμαντόπουλος, Κάγια, Παππάς, Γεωργίου, Μπέτζιος, Νιτσιάκος, Κολιάκης (76’ Ντόντης), Λαδιάς (74’ Καζνέσης), Γιωτίτσας.