Ο ΠΑΣ Ε«Χ»ΑΣΕ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ!

PLATANIAS PAS8 12 2 17

Παρότι «πάγωσε» τα Περιβόλια και προηγήθηκε με τα γκολ των Κόντε (9’) και Τζημόπουλου (11’) ο ΠΑΣ Γιάννινα οπισθοχώρησε από τα λάθη του διαιτητή Τσαμούρη και δέχτηκε την ολική ανατροπή με τρία γκολ από τον Πλατανιά, ωστόσο δεν λύγισε και με φοβερή γκολάρα του Κόντε ισοφάρισε σε 3-3 και έχασε τέσσερις κλασικές ευκαιρίες στο τελευταίο εικοσάλεπτο, στο οποίο πίεσε ασφυκτικά τους Χανιώτες.
Ο  Γιάννης Πετράκης παρέταξε τον ΠΑΣ με 4-2-3-1 και τον Τζημόπουλο μπροστά από τους Μπέριο και Μιχαήλ σε ρόλο «κόφτη» μαζί με τον Κοζορώνη. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Πασχαλάκης, δεξί μπακ ο Καρανίκας και αριστερό ο Κούτρης, ενώ το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτελούσαν οι Μπέριος και Μιχαήλ.
Στα αμυντικά χαφ αγωνίστηκαν οι Τζημόπουλος και Κοζορώνης, μπροστά τους ο Βιδάλ σε ρόλο επιτελικού, Ζάιρο και Ακόστα δεξιά και αριστέρα στα «φτερά» της επίθεσης και ο Κόντε στην κορυφή της επίθεσης.
Από την άλλη ο Γιώργος Παράσχος προτίμησε να παρατάξει τον Πλατανιά με τρεις επιθετικούς και ένα σύστημα 3-4-3. Ο Σωτηρίου ήταν στην εστία, την τριάδα των στόπερ αποτελούσαν οι Κάργας, Μπανανά και Πριντέτα, τη δεξιά πτέρυγα κάλυπτε ο Στάθης και την αριστερή ο Βάντερσον, με τους Μουνάφο και Μενδρινό στον άξονα, ενώ στην επίθεση έπαιξαν οι Μανούσος, Σίγκνεβιτς και Γιακουμάκης.
Ονειρεμένο πρώτο εικοσάλεπτο
Το ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν το καλύτερο των τελευταίων ετών για τον ΠΑΣ Γιάννινα που πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό κόντρα στον Πλατανιά και μπήκε από πολύ νωρίς στη θέση του οδηγού.
Οι Ηπειρώτες προειδοποίησαν μόλις στο 4’ με σουτ του Ζάιρο από πλάγια δεξιά, το οποίο βρήκε τον Σωτηρίου σε ετοιμότητα και πέντε λεπτά αργότερα άνοιξαν το σκορ. Συγκεκριμένα στο 9’ ο Ζάιρο από δεξιά δέχτηκε την πάσα του Βιδάλ, μπήκε στην περιοχή του Πλατανιά και πάσαρε παράλληλα στον Κόντε που πρόλαβε τους αμυντικούς και με προβολή νίκησε τον Σωτηρίου για το 0-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.
Πριν προλάβουν οι Χανιώτες να συνέλθουν από την «παγωμάρα» και τον αιφνιδιασμό του πρώτου γκολ, ο ΠΑΣ πέτυχε και δεύτερο δύο λεπτά αργότερα. Στο 11’ ο Ζάιρο κυνήγησε μια φαινομενικά χαμένη μπαλιά του Κούτρη έκλεψε τη μπάλα από τον Σωτηρίου που επιχείρησε άστοχη έξοδο και έστρωσε παράλληλα στον Τζημόπουλο, ο οποίος με συρτό γωνιακό σουτ νίκησε τον Σωτηρίου πετυχαίνοντας το 0-2 και δίνοντας στον ΠΑΣ προβάδισμα δύο τερμάτων. Ήταν το τρίτο φετινό γκολ για τον διεθνή μεσοαμυντικό μετά από αυτά που πέτυχε σε Τούμπα και Νέα Σμύρνη.
Η ομάδα της Ηπείρου δεν πάτησε φρένο και συνέχισε με τον ίδιο καταιγιστικό ρυθμό. Στο 13΄ ο Κόντε δέχτηκε την εξαιρετική κάθετη του Βιδάλ και σούταρε απέναντι από τον Σωτηρίου, όμως ο τερματοφύλακας του Πλατανιά βρήκε την μπάλα με τα ακροδάχτυλα και την έστειλε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο νεαρός Βραζιλιάνος τροφοδότησε και πάλι εξαιρετικά τον Ακόστα που βρέθηκε σε θέση βολής απέναντι από τον Σωτηρίου, όμως σούταρε υπό πίεση και αστόχησε. Νωρίτερα ο Πλατανιάς είχε στο 15’ την πρώτη του τελική με τον Μενδρινό να σουτάρει άστοχα από πλεονεκτική θέση.
Αλλαγή σκηνικού και…2-2
Ο ΠΑΣ ήταν το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης, όμως οπισθοχώρησε μετά το δεύτερο γκολ. Σε αυτό βέβαια συνετέλεσαν και οι αλλοπρόσαλλες αποφάσεις του διαιτητή Τσαμούρη, ο οποίος με τα σφυρίγματά του έκλεισε τους Ηπειρώτες στα καρέ τους και εκνεύρισε αφάνταστα τους παίκτες του ΠΑΣ, ιδίως τους αμυντικούς.
Ο Πλατανιάς απείλησε στο 26’ με εκτέλεση φάουλ του Βάντερσον, το οποίο έδιωξε με δυσκολία ο Πασχαλάκης καθώς η μπάλα έσκασε μπροστά του.
Οι Χανιώτες μείωσαν το σκορ στο 32’ μετά από νέο διαιτητικό λάθος του Τσαμούρη που υπέδειξε φάουλ σε εναέρια μονομαχία του Μπέριου με τον Γιακουμάκη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βάντερσον, ο Σίγκνεβιτς πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο αφύλακτος Γιακουμάκης στο δεύτερο δοκάρι με κοντινό πλασέ έκανε το 1-2, βάζοντας ξανά τον Πλατανιά στη διεκδίκηση του παιχνιδιού και σημειώνοντας το έβδομο φετινό του γκολ. Η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο 40’ ο Πασχαλάκης απέκρουσε σωτήρια κεφαλιά του Μανούσου ύστερα από σέντρα του Σίγκνεβιτς και στη συνέχεια οι αμυντικοί του ΠΑΣ έδιωξαν σε κόρνερ. Από την εκτέλεση του κόρνερ ο Μενδρινός γέμισε μετά την αρχική απομάκρυνση, ο Πασχαλάκης έδιωξε με τις γροθιές προ του Σίγκνεβιτς όμως η μπάλα στρώθηκε στον Κάργα ο οποίος με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-2 με τον πεσμένο Πασχαλάκη να μην μπορεί να αντιδράσει
Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες 2-2 με τον ΠΑΣ να χάνει το προβάδισμα των δύο τερμάτων και στην επανάληψη το ματς ουσιαστικά ξεκίνησε από την αρχή.
Δοκάρι ο ΠΑΣ, γκολ ο Πλατανιάς
Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Πλατανιάς είχε ένα καλό σουτ με τον Σίγκνεβιτς στο 47’, το οποίο έδιωξε ο Πασχαλάκης. Στο 50’ ο ΠΑΣ έφτασε μια ανάσα από το τρίτο γκολ όταν ο Μπέριος πήδηξε για την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Ακόστα, η μπάλα βρήκε και την πλάτη του Πριντέτα και πήγε στο οριζόντιο δοκάρι του Σωτηρίου.
Στην εξέλιξη της φάσης ο Πλατανιάς βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση ο Σίγκνεβιτς άνοιξε έξυπνα στον Στάθη από δεξιά, αυτός τροφοδότησε και πάλι τον Λευκορώσο επιθετικό, ο Κούτρης έπεσε προσωρινά και δεν τον πρόλαβε, με αποτέλεσμα να βρεθεί μόνος του και να πλασάρει εύστοχα τον Πασχαλάκη για το 3-2.
Δέκατο γκολ ο Κόντε, 3-3 ο ΠΑΣ
Παρά την πλήρη ανατροπή του σκορ από τον Πλατανιά, ο ΠΑΣ αντέδρασε ώριμα και το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού του ανήκε ολοκληρωτικά. Στο 56’ ο Σωτηρίου έδιωξε σουτ του Ζάιρο, όμως δεν μπορούσε να αντιδράσει και δύο λεπτά αργότερα. Ο Ζάιρο με κεφαλιά πάσαρε στον Κόντε και ο Ισπανός επιθετικός με φοβερό διαγώνιο σουτ από πλάγια δεξιά νίκησε τον τερματοφύλακα του Πλατανιά. Γκολάρα από τον Ισπανό που πέτυχε το δέκατο γκολ του στο φετινό πρωτάθλημα και είναι τρίτος στον πίνακα των σκόρερ της Super League πίσω από τους Ιντέγε του Ολυμπιακού και Γιουνές της Ξάνθης.
Τρία χαμένα τετ α τετ!!!
Ο Πετράκης έριξε στο ματς τον Μαμπουλού στη θέση του Κοζορώνη, ενώ λίγο αργότερα ο Γιάκος πήρε τη θέση του πολύ καλού Βιδάλ. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο ο ΠΑΣ «πάτησε» τον Πλατανιά και έχασε μεγάλες ευκαιρίες για το τέταρτο γκολ. Αρχικά στο 73’ με σουτ του Ζάιρο μετά από κόρνερ του Ακόστα, το οποίο εξουδετέρωσε ο Σωτηρίου και στην επαναφορά ο Κόντε δεν κατάφερε να βρει και να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.  ΄Όσο το ματς πλησίασε στο τέλος του η πίεση του ΠΑΣ γίνονταν ολοένα και πιο ασφυκτική και οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη. Ο Κόντε δέχτηκε στο 84’ παράλληλη πάσα από τον Μαμπουλού, όμως δεν έκανε καλό τελείωμα, δίνοντας την ευκαιρία στον Σωτηρίου να μπλοκάρει. Στο 87’ ο Μαμπουλού δέχτηκε εξαιρετική πάσα «πάρε-βάλε» από τον Τζημόπουλο, όμως νικήθηκε από τον Σωτηρίου στο μεταξύ τους τετ α τετ. Ένα ακόμα χαμένο τετ α τετ για τον Γαλλοκονγκολέζο επιθετικό, κραυγαλέο και αυτό όπως και εκείνα με Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ στους «Ζωσιμάδες». Ο Σωτηρίου αντέδρασε εξαιρετικά στο σουτ του Καρανίκα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ στην εκπνοή χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία του ΠΑΣ στο ματς.  Ο Ζάιρο βρέθηκε απέναντι από τον Σωτηρίου και σούταρε, ο τερματοφύλακας του Πλατανιά απέκρουσε και στη συνέχεια ο Μαμπουλού έκανε το σουτ με τον Μπανανά να σώζει τους Χανιώτες πάνω στη γραμμή και το 3-3 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

* * *

Ισόπαλοι 2-2 χθες Ηρακλής και ΑΕΚ

• Ηρακλής και ΑΕΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 20η αγωνιστική της Super league.
H AEK προηγήθηκε στο 19’ με τον Βάργκας, ισοφάρισε ο Περόνε για τον Ηρακλή στο 39’, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 64’ με τον Μοντέιρο, για να ισοφαρίσει στο 76’ ο Χριστοδουλόπουλος.
Η ΑΕΚ στα τελευταία οκτώ λεπτά έπαιξε με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Μπακάκης.