Β' ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

NHSI STAYRAKI

Νησί-Σταυράκι 1-0

Το Νησί πήρε τη νίκη με 1-0 στο ντέρμπι από το Σταυράκι και ανέβηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα στον πρώτο όμιλο της Β’ κατηγορίας.
Στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο και στο 23΄μετά από σέντρα του Κουβάτη, ο Μάτσιας Χ. έκανε το σουτ με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι.
Στο 27’ ο Ντρίκος με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0.
Το Σταυράκι απείλησε στο 45’ με το σουτ του Φώτου και την μπάλα να φεύγει άουτ.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι οπισθοχώρησαν δίνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων στο Σταυράκι το οποίο όμως απείλησε κυρίως με στήμενα, στο 75’ και 80’ με τα φάουλ του Γώγου χωρίς να μπορεί να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης.
Διαιτησία: Μάντζιος (Αλεξίου-Τζόβας)
Νησί: Οικονόμου, Κουβάτης (85’ Νάτσης), Βλαχιώτης, Μάτσιας Α., Κοτσίνας, Μάτσιας Χ., Σπαθάρης, Τζιμογιάννης (72’ Λούτζης), Τρομπούκης, Ζαρογιάννης (82’ Βαρζώκας), Ντρίκος.
Σταυράκι: Γκάτζιος, Κολιός Κ., Ζάννης, Μανώλης, Δέρβας, Κουκλίδης (80’ Κολιούσης), Τσάγκας, Βούλγαρης (64’ Γώγος), Κολιός Χ., Μαργιόλας, Φώτος.

PHGES LOYROY ASBESTOXORI

ΠΑΣ Πηγών Λούρου-Ασβεστοχώρι 2-1

Για την 18η αγωνιστική της MAISON ΕΠΣΗΠ Β ερασιτεχνικής κατηγορίας και του β΄ ομίλου, αναμετρήθηκαν ο ΠΑΣ Πηγών Λούρου με τον ΠΑΟ Ασβεστοχωρίου, με τους γηπεδούχους να επικρατούν δίκαια με 2-1, ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Δυνατά ξεκίνησε ο ΠΑΣ και στο 9΄  άνοιξε το σκορ όταν ο Ζάβαλης με σέντρα σουτ βρήκε τον Τσολάκο κι εκείνος από κοντά την έστειλε στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για το 1-0.
Στο 35΄ ήρθε η ισοφάριση για τους φιλοξενούμενους με αυτογκόλ, έπειτα από την εκτέλεση κόρνερ του Ντάφλου Π., η μπάλα βρέθηκε στα καρέ του Ξαξίρη, ο Καραμπίνας στην προσπάθειά του να απομακρύνει με το γόνατο έστειλε  την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το 1-1.
Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε αισθητά στα πρώτα λεπτά, οι Πηγές όμως κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα με τον Μπονόβα στο 65΄, ο οποίος με κεφαλιά, έπειτα από το κόρνερ του Χάϊδου, διαμόρφωσε το 2-1.
Διαιτησία: Νέος (Πάνος Σ. – Ναστούλης).
ΠΑΣ Πηγών Λούρου: Ξαξίρης, Παπανικολάου, Μπίντος, Καραμπίνας, Μπονόβας, Δόσης, Ζάβαλης, Τσολάκος, Χάιδος (90΄ Σούχλερης), Νικόπουλος (75΄ Μούλιας Γ.), Νοτίδης (86΄ Κολιάκης).
ΠΑΟ Ασβεστοχωρίου: Περιστέρης, Παπαστεργίου (56΄ Κουτρούμπας), Παπακώστας, Γεράσης (46΄ Ζιώγος), Οικονόμου, Ντάφλος Β., Ντάφλος Π., Σίνδρος, Μυρτολλάρι, Στεφάνου (46΄ Κολιάκης), Μαλάμος.