728x90

Α' ΕΣΚΑΒΔΕ

PARAMYTHIA THRILOS

Νίκησε και στην Παραμυθιά 56-72 ο Θρύλος Ιωαννίνων

• Πραγματοποιώντας ακόμη μια εντυπωσιακή εμφάνιση ο Θρύλος Ιωαννίνων κέρδισε το Σάββατο το απόγευμα την ΚΑΕ Παραμυθιάς 56-72 στην γειτονική πόλη.
Οι παίκτες του Θρύλου, αν και παρατάχτηκαν με πολλές ελλείψεις, κατόρθωσαν να επιβάλλουν από νωρίς τον ρυθμό τους και με την αιχμή την ασφυκτική τους άμυνα έφτασαν εύκολα στη νίκη εδραιώνοντας την θέση τους στην πρώτη τριάδα του πρωταθλήματος.
ΘΡΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Σ. Μπεζεβέγκης): Ντρίτσος 19(1), Παπούδος 10(3), Καραγιάννης 11(1), Μπούνας 16(3), Κοντοκωστόπουλος 2, Κονταξής 4, Σπύρου 8, Νικόπουλος 2.
* * *

NTOUGIAS

Η οικογένεια της Ακαδημίας Ντούγια, έκοψε την πρωτοχρονιάτικη πίτα της το Σάββατο το βράδυ παρουσία μικρών αθλητών και αθλητριών και των οικογενειών τους.
Ο Νίκος Ντούγιας, έχοντας δίπλα του τον πρώτο του γυμναστή Στέφανο Βασιλειάδη,  ευχαριστώντας θερμά τους παρευρισκόμενους (αθλητές και γονείς) για την συνεχή υποστήριξη και συνεργασία, έδωσε το στίγμα για συνεχή βελτίωση τόσο σε αγωνιστικό όσο και σε πνευματικό επίπεδο, έχοντας πάντα ως αρχή το ευ αγωνίζεσθαι.
Η βραδιά περιελάμβανε και βραβεύσεις καθώς βραβεύθηκε η ομάδα των Παγκορασίδων, η Έλενα Πάφη για την κλήση της στην Εθνική Ομάδα Παγκορασίδων, το παιδικό τμήμα και το προμίνι της ακαδημίας, ενώ για τις σχολικές τους επιδόσεις βραβεύθηκαν οι  Κωνσταντίνα Καρασάββα, Παυλίνα Ζήνα, Βασίλειος Τσουτσουμπλίδης και Εμμανουήλ Λάμπρου.

PAS KERKYRAIKOS

Ήττα για τον ΠΑΣ, 49-53 από τον Κερκυραϊκό

Αν και το πάλεψε στα τελευταία λεπτά, ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν κατάφερε να υπερκεράσει το εμπόδιο του Κερκυραϊκού και γνώρισε την ήττα στα σημεία με 49-53 στο παιχνίδι που έγινε για την 14η αγωνιστική της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ στο ΕΑΝΚΙ.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Κουλουμπή που κάθισε τον πάγκο λόγω τιμωρίας του Παπανικολάου, ήταν κοντά στο σκορ και ιδιαίτερα αποτελεσματικοί κάτω από τη ρακέτα, με τον Ντούσκο να είναι εύστοχος σε δύο τρίποντα. Οι Κερκυραίοι, όμως, κατάφεραν στο τέλος της περιόδου να είναι στο +4 (14-18).
Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ρεσιτάλ αστοχίας για τους γηπεδούχους, πετυχαίνοντας μόλις 5 πόντους και η διαφορά να ξεφεύγει στο +9 (19-28) για τον Κερκυραϊκό στο τέλος του ημιχρόνου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του ΠΑΣ ήταν περισσότερο συγκεντρωμένοι και αποδοτικοί, μειώνοντας τη διαφορά στους 3 πόντους (32-35) στη λήξη του δεκαλέπτου, δίνοντας ιδιαίτερη προσοχή στο αμυντικό κομμάτι.
Στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, οι Κερκυραίοι αύξησαν τη διαφορά υπέρ τους ξανά στο +9. Οι παίχτες του ΠΑΣ όμως αποδείχθηκαν σκληρό καρύδι, καθώς στα 50.5 δευτερόλεπτα με τρίποντα του Ντούσκου και του Μαρούγκα μείωσαν στους 4 (46-50) και με το τρίποντο του Μπιλανάκη έδωσαν δραματικό τόνο στα τελευταία δευτερόλεπτα του ματς, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να γυρίσουν το παιχνίδι.
Tα δεκάλεπτα:14-18, 19-28, 32-35, 49-53.
Διαιτησία: Ζιώγας-Λειβαδίτης
ΠΑΣ Γιάννινα: Ντούσκος 18(5), Σπυρίκος, Νταφόπουλος, Καραγιώργος, Συνοδινός 6(1), Καρκαντέλλος 6, Γιωτάκης, Μπιλανάκης 5(1), Μαρούγκας 5(1),Μάντζιος 9.
Κερκυραϊκός: Καραγιάννης, Θεοδότος 9(1), Γραμμένος, Γογγάκης 5, Γεωργακόπουλος, Κουλαξής 2, Ισσάρης 22(3), Μπάρκας 1, Νεδέλκος 14.

ΝΙΚΟΣ ΓΙΩΤΙΤΣΑΣ

IBC SPARTAKOS

Το IBC πήρε το τοπικό ντέρμπι 69-63 τον Σπάρτακο

• Αν και ο Σπάρτακος έβαλε δύσκολα στο IBC στο ξεκίνημα του αγώνα, η ομάδα του Σταύρου Βλάχου με ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο έφερε το ματς στα μέτρα της και τελικά επικράτησε με 69-63 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ φτάνοντας το ρεκόρ της στο πρωτάθλημα στο 12-2.
Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο με τον Σπάρτακο να παίρνει μια διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο και το IBC με καλύτερη άμυνα και όντας πιο εύστοχο στην επίθεση πήγε στα αποδυτήρια με το +1 (29-28)
Ίδιο μοτίβο και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους τυπικά γηπεδούχους να ανεβάζουν την απόδοσή τους και να φτάνουν τη διαφορά κάποια στιγμή ακόμη και στους 11 πόντους (42-31).
Κάποια λάθη στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο επέτρεψαν στο Σπάρτακο να επιστρέψει στο ματς, ωστόσο στο τέλος η ομάδα του Σταύρου Βλάχου έδειξε χαρακτήρα και έφτασε στο τελικό 69-63.
Δεκάλεπτα: 9-16, 20-12, 17-12, 23-23
Διαιτησία: Ντάγκας-Κληματάς
IBC (Σ. Βλάχος): Κωστούλας, Ματσάγγας 21(1) , Κρικώνης 10, Χαντέλης 5(1), Κακατσίδης, Λύγδας, Μάνος 2, Μάλλιος 10, Μακρής, Κρανής 10(3), Τσιρώνης 5(1), Δάσκαλος 6(1)
ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Δ. Θώμος): Τάσσος 11(2), Μάστορας 6, Ζήσης 25(3), Λαμπρόπουλος 19, Κολιγιώτης 1, Φυραρίδης, Στεργιόπουλος, Πόθος 2, Νυφαντής 1, Χερουβείμ, Κοσμάς