Γ' ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

KLHMATA KARYES

Κληματιά-Καρυές 1-0

• Η Κληματιά ήταν η μεγάλη νικήτρια (1-0) του ντέρμπι κορυφής της 16ης αγωνιστικής στον α’  όμιλο της Γ’ Κατηγορίας με αντίπαλο τις Καρυές.
Χάρη σε ένα γκολ που σημείωσε ο Αργύρης στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης, η ομάδα του Γιώργου Διαμάντη διατήρησε την πρωτοκαθεδρία στο βαθμολογικό πίνακα αυξάνοντας παράλληλα τη διαφορά από τη δεύτερη θέση στους τέσσερις βαθμούς.
 Στον αντίποδα, η ομάδα των Καρυών παρουσιάστηκε κατώτερη του αναμενόμενου και απειλώντας μόνο με «στημένα» δεν μπορούσε να έχει καλύτερη τύχη.
Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκαπεντάλεπτο, όπου ξεχώρισε στο 9’  ένα μακρινό σουτ του Γκουγιάννου που εξουδετέρωσε ο κίπερ Μπάρκας, η Κληματιά πήρε μέτρα στο γήπεδο και στο 35’ άνοιξε το σκορ. Πιο συγκεκριμένα, ο Νάτσικας εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά και ο Αργύρης αφύλακτος από το ύψος της μικρής περιοχής δε δυσκολεύτηκε να στείλει με δυνατή κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Μπάρκα για το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα ο Τζιάτζιος λίγο έλειψε να κάνει το 2-0, ο κίπερ Μπάρκας όμως αντέδρασε σωστά εξουδετερώνοντας με τα πόδια το δυνατό σουτ του φορ της Κληματιάς.
Στο β’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» το ματς και επέβαλαν το ρυθμό τους από το ξεκίνημα. Στο 50’ ο Τζιάτζιος εξ’ επαφής με τη γραμμή του τέρματος αστόχησε στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 53’ ο Κοσμάς από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση νικήθηκε από τον Μπάρκα.
Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, κυρίως μετά το 75’, με εκτελέσεις «στημένων» και μακρινά σουτ, είναι χαρακτηριστικό όμως ότι δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν «καθαρή» ευκαιρία μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του κ. Μπόσια που βρήκε την ομάδα της Κληματιάς να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη.
Διαιτησία: Μπόσιας (Τάτσης-Κόττορος)
Κληματιά (Γ. Διαμάντης): Γεωργίου, Αργύρης, Κοσμάς (72’ Μαρκούλας), Γκουγιάννος Α., Γκέλης (88’ Γκόγκος), Τζιάτζιος, Νάτσικας, Κόκαλης (77’ Κατσουλίδης), Μπαλατσός, Τζίμας, Βλαχόπουλος
Καρυές (Α. Καρβούνης): Μπάρκας, Τσώλης, Σπυρόπουλος, Τάτσης Β., Φίνος (85’ Σιώζιος), Μπέλλος, Χαριζάι, Καλογιάννης (70’ Κόκκορης), Τάτσης Γ., Μωραΐτης (62’ Μπαλάσκας), Τσέλα.