ΠΑΓΩΣΕ ΤΗΝ ΤΟΥΜΠΑ Ο ΠΑΣΧΑΛΑΚΗΣ!

PAOK PAS 1 8 1 17

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα Πασχαλάκη που έκανε τις επεμβάσεις της ζωής του πιάνοντας τα... άπιαστα και σκόρερ τον Τζημόπουλο ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε σπουδαίο διπλό (0-1) στην παγωμένη Τούμπα επί του ΠΑΟΚ και μπήκε στην πεντάδα προσπερνώντας βαθμολογικά ΑΕΚ και ΠΑΟΚ.

Με τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη φύλακα-άγγελο κάτω από τα δοκάρια να πραγματοποιεί εκπληκτικές επεμβάσεις και σκόρερ για δεύτερο σερί παιχνίδι τον Τζημόπουλο, ο ΠΑΣ Γιάννινα «δραπέτευσε» με το διπλό από την Τούμπα επικρατώντας 0-1 του ΠΑΟΚ, ο οποίος έχασε σωρεία ευκαιριών.

Πως έπαιξαν
Ο Γιάννης Πετράκης έκανε την έκπληξη αφήνοντας τον Μαμπουλού εκτός αρχικού σχήματος και αλλάζοντας το σύστημα του ΠΑΣ από 3-5-2 σε 4-1-4-1 με τον  Τζημόπουλο στα χαφ, όπως και στο παιχνίδι με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη. Ο Πασχαλάκης ήταν κάτω από τα δοκάρια,  δεξί μπακ ο Καρανίκας και αριστερό ο Κούτρης, με τους Μιχαήλ και Σκόνδρα να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Μπροστά τους ο Τζημόπουλος σε ρόλο λίμπερο, αμυντικά χαφ οι Κοζορώνης και Λίλα, Ακόστα δεξιά στην επίθεση και Ναδάλες αριστερά, με τον Γιάκο στην κορυφή της επίθεσης.
Από την άλλη ο Βλάνταν  Ίβιτς παρέταξε τον ΠΑΟΚ με 4-2-3-1. Ο Γλύκος ήταν  κάτω από τα δοκάρια έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα και Λέοβατς. Κάνιας και Τσίμιροτ ήταν τα αμυντικά χαφ, με τους Κάμπος και Πέλκα στα άκρα και τον Μπίσεσβαρ επιτελικό πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Κουλούρη.

PAOK PAS 2 8 1 17

«Παγόβουνο» ο Πασχαλάκης
Παρά το πολικό κρύο και την θερμοκρασία που άγγιζε τους -6 βαθμούς Κελσίου, ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης ζεστάθηκε από νωρίς στην Τούμπα. Από τα πρώτα δευτερόλεπτα του παιχνιδιού ο ΠΑΟΚ πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και άρχισε να δημιουργεί ευκαιρίες, όμως βρήκε μπροστά του το... «παγόβουνο» που άκουγε στο όνομα Πασχαλάκης.
Μόλις στο 2' ο  Κουλούρης μετά από τις κόντρες σούταρε δύο φορές από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά ο Πασχαλάκης του είπε «όχι» και στις δύο περιπτώσεις κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Ο 27χρονος πορτιέρο έδειξε τα φοβερά αντανακλαστικά του και σε κεφαλιά του Κουλούρη μετά από κόρνερ του Μπίσεσβαρ, όμως ο επιθετικός του ΠΑΟΚ υποδείχτηκε σωστά σε θέση off side. Στο 9' με διπλή επέμβαση στη δεξιά του γωνία απέκρουσε σουτ του Τσίμιροτ.
Στο 13' ο Κάμπος μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή του ΠΑΣ μετά από κάθετη του Πέλκα, όμως ο Πασχαλάκης και πάλι έπεσε σωτήρια στα πόδια του και μπλόκαρε τη μπάλα.

«Χρυσός» σκόρερ και πάλι ο Τζημόπουλος
Ο ΠΑΣ έπαιζε το γνωστό του παιχνίδι με αρκετά κλειστά στην άμυνα και έψαχνε στην κόντρα επίθεση να δημιουργήσει κινδύνους στην εστία του Γλύκου. Η πρώτη απειλή του ΠΑΣ ήρθε στο 15' όταν ο Γιάκος άφησε έξυπνα στον Ακόστα και ο Ισπανός βγήκε τετ α τετ με τον Γλύκο και σούταρε υπό την πίεση του Λέοβατς, αλλά  ο πορτιέρο του ΠΑΟΚ έσωσε διώχνοντας τη μπάλα.
Δευτερόλεπτα αργότερα ο ΠΑΣ άνοιξε το σκορ. Στο 16' ο Ακόστα εκτέλεσε κόρνερ, ο Κουλούρης δεν μπόρεσε να απομακρύνει καθώς η μπάλα κόντραρε πάνω του και στρώθηκε στον Τζημόπουλο, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Γλύκο και έκανε το 0-1, παγώνοντας ακόμα περισσότερο την ήδη παγωμένη Τούμπα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Ήταν το δεύτερο συνεχόμενο γκολ του Θέμη Τζημόπουλου, ο οποίος μετά τη Νέα Σμύρνη σκόραρε και στην Τούμπα, δίνοντας στον ΠΑΣ υπερπολύτιμους βαθμούς.
Όπως ήταν φυσιολογικό, μετά το γκολ του ΠΑΣ ο ΠΑΟΚ πίεσε ακόμα περισσότερο την άμυνα των Ηπειρωτών. Η πίεση ήταν ασφυκτική μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και πραγματικά ο ΠΑΟΚ έχασε ένα… τσουβάλι ευκαιρίες καθώς οι παίκτες του ΠΑΣ δεν μπορούσαν να κρατήσουν καθόλου τη μπάλα στη μεσαία γραμμή και οι επιθέσεις του ΠΑΟΚ ήταν... κατά κύματα.
Στο 19' ο Πέλκας πήρε τις κόντρες και η μπάλα κατέληξε στον Κάμπος, ο οποίος έκανε το σουτ, όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Πασχαλάκη, ο οποίος έκανε φοβερή εκτίναξη και στο 26' διώχνοντας σε κόρνερ εκτέλεση φάουλ του Πέλκα από πλάγια αριστερά.
Ο Πέλκας νικήθηκε από τον πορτιέρο του ΠΑΣ και στο 31' μετά από παράλληλη πάσα του Λέοβατς και σουτ που έδιωξε ο ανίκητος Πασχαλάκης, ενώ στο 33΄χάθηκε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους όταν ο Μπίσεσβαρ που δέχτηκε την κάθετη πάσα του Κουλούρη έκανε τακουνάκι προ του Πασχαλάκη, όμως η μπάλα κόντραρε πάνω στον Καρανίκα και στη συνέχεια έδιωξαν οι αμυντικοί του ΠΑΣ.
Στο 37' ο ΠΑΟΚ έχασε μία από τις μεγαλύτερες ευκαιρίες του στο ματς. Ο Πέλκας πήρε την μπάλα από πλάγια αριστερά μέσα στην περιοχή και έκανε την παράλληλη σέντρα, η μπάλα πήγε στον Κάμπος ο οποίος ήταν μόνος του πάνω στη γραμμή αλλά άργησε να γυρίσει και έδωσε την ευκαιρία στον Σκόνδρα να βάλει την προβολή και στη συνέχεια ο Μιχαήλ αν και πεσμένος έδιωξε σε κόρνερ.
Αυτή ήταν και η τελευταία μεγάλη ευκαιρία του πρώτου μέρους, με τον ΠΑΣ να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενος στο σκορ.

Άντεξε στην πίεση
Η σωρεία χαμένων ευκαιριών για τον ΠΑΟΚ συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με σουτ του Κάνιας στο 48' να αποκρούει ο Πασχαλάκης και με τον Πέλκα να μην μπορεί να σκοράρει σε δύο περιπτώσεις μέσα σε ένα λεπτό. Αρχικά στο 49' όταν δέχτηκε την πάσα του Κουλούρη και βγήκε απέναντι από τον Πασχαλάκη, όμως πλάσαρε άστοχα, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα ο Πέλκας και πάλι δέχτηκε κάθετη πάσα του Κάμπος και βγήκε απέναντι από τον Πασχαλάκη, ο οποίος έπεσε στα πόδια του και ξαναέσωσε τον ΠΑΣ.
Οι παίκτες του ΠΑΣ αδυνατούσαν να έχουν κατοχή της μπάλας και αυτό τους έφερνε συνεχώς σε θέσεις άμυνας, ωστόσο όσο περνούσε η ώρα το άγχος και η πίεση μεταφέρονταν ολοένα και περισσότερο στην πλευρά των παικτών του ΠΑΟΚ. Σε αντεπίθεση του ΠΑΣ στο 51' ο Γιάκος τροφοδότησε τον Καρανίκα, ο οποίος έκανε το σουτ, όμως οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ έβαλαν την κόντρα και έδιωξαν σε κόρνερ.
Στο 56' ο Πασχαλάκης δεν δυσκολέυτηκε να απομακρύνει σουτ του Τσίμιροτ. Ο Ιβιτς αποφάσισε να κάνει ακόμα πιο επιθετική την ομάδα του βάζοντας στο ματς τους Αθανασιάδη και Μυστακίδη. Ο ΠΑΟΚ απείλησε στο 74' με την κεφαλιά του Πέλκα, φάση στην οποία ο Πασχαλάκης δεν έκανε έξοδο, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του ΠΑΣ.
Από την άλλη ο Γιάννης Πετράκης είχε ρίξει ήδη στο ματς από το πρώτο μέρος τον Γαρουφαλιά στη θέση του τραυματία Λίλα, ενώ στο 76' έκανε αλλαγή στην αλλαγή βάζοντας στο παιχνίδι τον Μαμπουλού στη θέση του Γαρουφαλιά, ο οποίος αντιμετώπισε κι αυτός από την πλευρά του πρόβλημα τραυματισμού.
Η είσοδος του Μαμπουλού στο ματς βοήθησε τον ΠΑΣ να βγει στην επίθεση και να ανησυχήσει την άμυνα του ΠΑΟΚ, με κορυφαία στιγμή στο 83' τον συνδυασμό των Κοζορώνη και Μαμπουλού, όταν ο Γαλλοκονγκολέζος δεν έκανε καλή τελική πάσα, δίνοντας την ευκαιρία στον Γλύκο να πέσει στα πόδια του Κοζορώνη και να σώσει τον ΠΑΟΚ από το 0-2.
Τέσσερα λεπτά νωρίτερα πάντως στο 78' ο διαιτητής Παπαπέτρου αρνήθηκε πέναλτι στον ΠΑΣ όταν ο Μαμπουλού ανατράπηκε καθαρά από τον Κρέσπο μέσα στην περιοχή, ενώ στο 82' ο Ναδάλες έκανε ένα καλό σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Γλύκου.
Στα τελευταία λεπτά η περιοχή του Πασχαλάκη γέμισε με παίκτες του ΠΑΟΚ. Στο 84' ο Μπίσεσβαρ έκανε εκτός ισορροπίας το σουτ, αναγκάζοντας τον Πασχαλάκη με νέα φοβερή επέμβαση να διώξει σε κόρνερ.
Στο 87'  ο ΠΑΣ στάθηκε τυχερός όταν ο Κάμπος με κεφαλιά έστρωσε στο σημείο του πέναλτι για τον αμαρκάριστο Αθανασιάδη, αλλά το σουτ που επιχείρησε ο επιθετικός του ΠΑΟΚ κόντραρε στην πλάτη του Μιχαήλ και στη συνέχεια η μπάλα βρήκε στο αριστερό κάθετο δοκάρι πριν βγει κόρνερ.
Ο ΠΑΟΚ κυνηγούσε μέχρι το τέλος το γκολ της ισοφάρισης και έχασε μια ακόμα ευκαιρία στις καθυστερήσεις, όταν ο Φακούντο Περέιρα έκανε τη σέντρα και ο Μάτος πήρε την κεφαλιά υπό την ασφυκτική πίεση του Τζημόπουλου, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Πασχαλάκη.
Το 0-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Παπαπέτρου, με τον ΠΑΣ να πανηγυρίζει ένα τεράστιο διπλό στην Τούμπα, αναγκάζοντας τον ΠΑΟΚ στη δεύτερη εντός έδρας ήττα του στο φετινό πρωτάθλημα.
Η σπουδαία νίκη και το τρίποντο ανέβασαν τον ΠΑΣ στους 22 βαθμούς και μέσα στην πρώτη πεντάδα προσπερνώντας βαθμολογικά τόσο τον ΠΑΟΚ όσο και την ΑΕΚ που ηττήθηκε στην Τρίπολη από τον Αστέρα.
Η ομάδα της Ηπείρου ανταποκρίνεται πλήρως στα δύσκολα και συνεχόμενα εκτός έδρας παιχνίδια καθώς έχει μία νίκη και δύο ισοπαλίες σε ΟΑΚΑ, Νέα Σμύρνη και Τούμπα!!!

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος 5, Μάτος 5, Λέοβατς 5, Κρέσπο 5, Βαρέλα 5, Τσίμιροτ 6 (67’ Μυστακίδης 5), Μπίσεσβαρ 7, Κάνιας 6, Πέλκας 7 (86’ Περέιρα), Κουλούρης 6 (61’ Αθανασιάδης 4), Τζάλμα Κάμπος 7.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης 10, Καρανίκας 6, Μιχαήλ 6, Τζημόπουλος 8, Σκόνδρας 7, Ναδάλες 6, Λίλα [27’ Γαρουφαλιάς 5, (76’ Μαμπουλού 5)], Κοζορώνης 6, Κούτρης 7, Ακόστα 7, Γιάκος 6 (88’ Μπουκουβάλας).

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΕΤΡΑΚΗΣ (ΠΑΣ):
«Πολύ μεγάλη νίκη για την ομάδα μας. Αυτή η νίκη και η επιτυχία αποκτά μεγαλύτερη αξία γιατί συνέβη επί μιας πάρα πολύ καλής ομάδας με καλή ποιότητα, καλό σχέδιο και καλή αγωνιστική χημεία και κυρίως με πολύ ταλέντο. Γι’ αυτό θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την μεγάλη προσπάθεια που έκαναν και το σπουδαίο αποτέλεσμα που πήραν σήμερα.
Σε ό,τι αφορά το παιχνίδι, καταφέραμε να προηγηθούμε, αλλά στο πρώτο ημίχρονο είχαμε πάρα πολλά προβλήματα και θα πρέπει να πούμε ότι ήταν για μας πολύ σημαντικοί δύο παράγοντες. Ο ένας ήταν ο Πασχαλάκης, ο οποίος ήταν σε πάρα πολύ καλή μέρα και ο δεύτερος ήταν η τύχη. Για να πάρεις αποτέλεσμα σε τέτοιο γήπεδο με τόσο δυνατό αντίπαλο χρειάζεσαι και αυτός ο παράγοντας.
Στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε καλή αμυντική συμπεριφορά στις συνεργασίες των παικτών του ΠΑΟΚ, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να έχει τη δυνατότητα να δημιουργήσει πολλές και καλές ευκαιρίες για γκολ μέσα από το παιχνίδι που ξέρει να παίζει. Στο δεύτερο ημίχρονο νομίζω ότι η κατάσταση βελτιώθηκε για μας και περιορίσαμε τα δυνατά σημεία του ΠΑΟΚ περισσότερο. Ταυτόχρονα καταφέραμε να παίξουμε στο δυνατό μας στοιχείο που είναι το ανοιχτό γήπεδο, δημιουργώντας καλές προϋποθέσεις για να κάνουμε ευκαιρίες αρκετές φορές. Σε αυτό συνετέλεσε και η πίεση και το άγχος που είχε και ο ΠΑΟΚ για το αποτέλεσμα».

ΒΛΑΝΤΑΝ ΙΒΙΤΣ (ΠΑΟΚ):
«Στο ποδόσφαιρο για να κερδίσεις πρέπει να βάλεις ένα παραπάνω γκολ από τον αντίπαλο. Εμείς από την αρχή της χρονιάς δημιουργούμε πολλές ευκαιρίες και δεν μπορούμε να σκοράρουμε. Κι αυτό σίγουρα είναι και παραμένει ένα πρόβλημα για εμάς. Δεν έχω σήμερα κανένα παράπονο από τους παίκτες, δώσανε το 100% και σήμερα και πάλι είχαμε πολλές φάσεις. Το περίεργο είναι πως στο 80% των παιχνιδιών μας ο αντίπαλος τερματοφύλακας είναι ο πολυτιμότερος, αυτό τα λέει όλα».
Για το αν το γκολ είναι και θέμα ποιότητας παικτών: «Ψάχνουμε πάντα παίκτες που έχουν το γκολ. Και το καλοκαίρι το κάναμε, και τώρα το ίδιο. Παίκτες που συνήθως βάζουν γκολ φέτος έχουν πρόβλημα στο σκοράρισμα. Εμείς θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε, μόνο έτσι μπορούμε να διορθωθούμε».
Για το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ που έχει πρόβλημα στο γκολ έχασε τον καλύτερο του παίκτη και πρώτο του σκόρερ: «Όταν ένας παίκτης δε θέλει να μείνει δεν μπορείς να τον κρατήσεις. Είπε πως  δεν ήθελε να παίζει άλλο για τον ΠΑΟΚ. Δεν μπορείς να το σταματήσεις αυτό. Να έχεις έναν παίκτη χωρίς θέληση, δεν είναι σωστό να τον κρατήσεις. Κάνουμε ό,τι μπορούμε να έρθει σύντομα ο παίκτης που παίζει σε αυτή τη θέση. Γνωρίζουμε ότι τον Γενάρη δεν μπορείς να βρεις εύκολα ποιοτικούς παίκτες. Αυτό με τον Γκάρι έγινε απότομα. Δεν το ξέραμε νωρίτερα από τον Οκτώβρη για να μπορούμε να προετοιμαστούμε και πρέπει τώρα να βρούμε τρόπο να καλύψουμε το κενό. Ελπίζω και πιστεύω ότι σύντομα θα βρούμε λύση.  Πιστεύω ότι μέχρι την άλλη εβδομάδα θα έχουμε φέρει κάποιον παίκτη με ικανότητα στο γκολ. Δεν μπορώ να σας πω ότι σίγουρα θα γίνει».

* * *

MVP ο Πασχαλάκης!
• Την εμφάνιση της καριέρας του έκανε ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ Γιάννινα Αλέξανδρος Πασχαλάκης και ψηφίστηκε παμψηφεί από τους δημοσιογράφους ως ο πολυτιμότερος της αναμέτρησης με τον ΠΑΟΚ.
Ο 27χρονος πορτιέρο της ομάδας της Ηπείρου έπιασε τα άπιαστα χθες στην Τούμπα, κατεβάζοντας κυριολεκτικά ρολά και συνέβαλε τα μέγιστα στο τεράστιο διπλό του ΠΑΣ στη Θεσσαλονίκη.
Φυσιολογικά ψηφίστηκε MVP της αναμέτρησης και μετά το τέλος του αγώνα δήλωσε:
«Πραγματικά εκείνες τις στιγμές δεν σκέφτεσαι τίποτε άλλο, από το να κάνεις το καλύτερο που μπορείς για να πάρεις βαθμό ή βαθμούς μέσα σε ένα γήπεδο όπως είναι η Τούμπα. Το μόνο που έχω να πω είναι τα δώσαμε όλα εγώ και οι συμπαίκτες μου και πήραμε τη νίκη. Δύσκολος αγωνιστικός χώρος, δύσκολες συνθήκες και αυτό ήταν πιο δύσκολο στην αρχή. Νομίζω ότι αυτό το πάθος και την ενέργεια που βγάλαμε να τα έχουμε και στα υπόλοιπα παιχνίδια και να ολοκληρώσουμε την χρονιά και να είμαστε μέσα στους στόχους μας».
Για το αν κουράστηκε από τις αποκρούσεις: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι και αυτές τις στιγμές δεν σκέφτεσαι. Το μόνο που βλέπεις μπροστά σου είναι να καταφέρεις να τελειώσεις το παιχνίδι χωρίς να δεχθείς γκολ και να κερδίσει η ομάδα σου. Ο ΠΑΟΚ είναι πολύ καλή ομάδα ειδικά στην έδρα του. Στην αρχή δεν ξεκινήσαμε καλά, αλλά είχαμε πλάνο και αυτό προσπαθήσαμε να ακολουθήσουμε και μας βγήκε».
Για την διπλή απόκρουση που έκανε: «Αυτή η απόκρουση μας έδωσε ψυχολογία. Εγώ βοήθησα την ομάδα μου να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα και είμαι πολύ ευχαριστημένος».
Σε ερώτηση για το αν λειτούργησε καταλυτικά η αριστερή πλευρά του ΠΑΣ, σημείωσε: «Αυτό που λέτε το γνωρίζαμε καθώς είχαμε αξιολογήσει και μελετήσει τα δυνατά σημεία του ΠΑΟΚ. Στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε την ανάλογη συμπεριφορά γιατί δεν είχαμε καλή αντιμετώπιση των συνεργασιών. Στο δεύτερο ημίχρονο το βελτιώσαμε πάρα πολύ και αυτή ήταν η αιτία που δεν προέκυψαν πολλά προβλήματα για μας στο αμυντικό κομμάτι από αυτή την πλευρά».

* * *

ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ

2' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Πασχαλάκης δεν επιτρέπει στον Κουλούρη να σκοράρει από το ύψος της μικρής περιοχής!
9' Ο Τσίμιροτ έκανε το σουτ από τα όρια της περιοχής αλλά ο Πασχαλάκης με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε.
15' Ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Ακόστα φεύγει στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ και μπαίνει στην περιοχή από τα πλάγια, επιχειρεί το σουτ αλλά ο Γλύκος έδιωξε.
17' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΣ Γιάννινα! Κόρνερ για τον ΠΑΣ με τον Ακόστα, ο Κουλούρης δεν καταφέρνει να διώξει μέσα στην περιοχή και ο Τζημόπουλος με κοντινό διαγώνιο σουτ νικάει τον Γλύκο και βάζει τον ΠΑΣ μπροστά στο σκορ.
19' Ο Πέλκας παίρνει τις κόντρες, η μπάλα στρώνεται στον Κάμπος αλλά αυτός δεν μπορεί από πλεονεκτική θέση να νικήσει τον Πασχαλάκη!
26' Νέα τρομερή απόκρουση του Πασχαλάκη, σε εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Πέλκα!
31' Σουτ του Πέλκα μέσα από την περιοχή, μεγάλη επέμβαση ξανά από τον Πασχαλάκη!
33' Ο Μπίσεσβαρ δέχτηκε την κάθετη πάσα και μπήκε μέσα στην περιοχή αλλά επέλεξε να τελειώσει τη φάση με τακουνάκι, με τους αμυντικούς του ΠΑΣ να διώχνουν τη μπάλα.
41' Ο Πέλκας κάνει το παράλληλο γύρισμα, ο Πασχαλάκης είναι εξουδετερωμένος αλλά ο Τζάλμα Κάμπος δεν μπορεί ενώ είναι πεσμένος πάνω στη γραμμή του τέρματος, να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα!
48' Μακρινό σουτ του Κάνιας, έπεσε και έδιωξε ο Πασχαλάκης.
49' Σέντρα του Κουλούρη, ο Πέλκας φεύγει στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΣ αλλά από τη μικρή περιοχή πλασάρει άουτ!
50'! Ο Πέλκας έφυγε απέναντι από τον Πασχαλάκη, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ του είπε «όχι».
72' Σουτ του Κάνιας από μακριά, μπλόκαρε εύκολα ο Πασχαλάκης.
74' Ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Πέλκα, η μπάλα περνά ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
83' Ο ΠΑΣ βγαίνει αντεπίθεση, αλλά ο Μαμπουλού κάνει κακή πάσα στον Κοζορώνη.
84' Νέα τεράστια επέμβαση του Πασχαλάκη σε πλασέ του Μπίσεσβαρ από το ύψος της περιοχής!
86' Ο Μπίσεσβαρ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Πασχαλάκης δεν βγήκε από την εστία και η μπάλα αφού έσκασε στη μικρή περιοχή, πέρασε πάνω από τον Μυστακίδη που δεν μπόρεσε να σκοράρει.
87' Ο Αθανασιάδης έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα βρήκε στο σώμα του Μιχαήλ και μετά στο αριστερό δοκάρι!
93' Σέντρα του Περέιρα, ο Μάτος έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ!